Onko kokemusta? Bella 7000 tai 7002 volvo 45 heppasella turbo dieselillä. Merikelpoisuus? Kestävyys? Ja vielä huippunopeus on tosi niukasti saatavilla 45 heppasella, onko mahdollista laittaa isompi kone? Kiitos!
Bella 7000 tai 7002
Bella kiinnostunut
2211281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuskin auttaa juurikaan vaikka laittaisit tuplatehokkaan myllyn. Menisköhän juuri 9 solmua ehkä ja rullaa varmaankin melko herkästi.
Mitä se rullaus tarkoittaa? Aina välillä kuulee siitä puhuttavan, mutta kukaan ei koskaan ole kertonut mitä se tarkoittaa.
se sitä että veneen takaa tuleva aalto keikuttaa venettä (aallon nopeus suurempi kuin veneen) ja aallon mentyä veneen nokka näyttää vähän eri suuntaan kuin ennen.
Eli vene kääntyilee holtitomasti kun aalto osuu veneseen perästä -> jatkuvaa vaappumuista ja jatkuva ohjaustarve.
Keikkuu sivuaallokossa.
Lähes kaikki veneet keikkuu sivuaallokossa, rullauksella tarkoitetaan herkkyyttä kiemurteluun, kun tuuli on sivumyötäinen tai myötäinen. Eli aalto nostaa perää aiheuttaen keulan kääntymisen, tarvitaan jatkuvaa ohjaamista. Ylhäältä päin katsottuna vene kiemurtelee ja keikkuu laidalta toiselle. Bellat ovat tästä tunnettuja johtuen kantavasta (tasaisesta) rungon peräosasta.
ei aiheuta rullausta vaan broachingia. Sivu-aallokko tekee sen. Vene vaappuu tällöin pituusakselinsa ympäri. Esiintyy tyypillisimmillään uppoumarunkoveneissä.
Yhdyn ehdottomasti edelliseen kommentoijaan ! Rullaus on nimenomaan sivuttaista "keinumista" ja takaa tulevissa aalloissa heiluminen jotain muuta....
Bella 700 ja 7000 ovat eri veneitä . 7000 on leveämpi ja vakaampi . Kipparissa on ollut hyvä vertailu aikoinaan , jossa Bella 7000 pärjäsi hyvin .
700 malli on tosiaan keikkuja.
Hyvä vene .Toimii saaristossa hyvin .
7000 mallissa on itsetyhjentyvä avotila, kattava perusvarustus mm. lämmitys koneesta ja sisävessa.
järvelle missä ei ole aaltoja, ei kiire mihinkään ja maltat ajella kuutta solmua.
muussa tapauksessa hirveä kyntäjä, joka meluaa käsittämättömästi.
bellan käsitys puoliliukuvuudesa on meriolosuhteissa enempi vitsi kuin todellisuutta.
Toisaalta kun vaihtoehtoja on vähän ei muita vastaavia juuri ole. Käy nyt ainakin pitkällä koeajolla jossa selvität haluatko tälläisen veneen.
Näyttäis niin että Bella on huono vaihtoehto jos on tarkoitettu vaan järvikäyttöön ja niin hidas että ei ole mahdollista ylittää 10 solmua. Pahin ongelma on meriominaisuudet harvoin meri on kuin peili.
Pärjää merellä hyvin. Bella7000 oli Kipparin testissä 22 ja pärjäsi hyvin .
Itsellä Volvo2003t /Bella7000 huippu 12kn ja matkanopeus 9kn .
Tosi näppärä peli merelläkin .
Bella 7000 on meidän perheelle ollut hyvä vene.
Hyvät perusvarusteet mm. itseyhj. avotila , sisävessa ja koneessta lämmönottava lämppäri.
han eri , kuin 660 tai 700 mallit. Joita olen myös koeajanut.
Sekoitat varmaan 700 tai 660 malleihin. 7000 hyvä ja keikkuu vähemmän. Runko on eri, kuin 700 mallissa.
79 se on hyvä peli.
Vene kuin vene keikkuu aallokossa,oli mikä vene tahansa.Varsinkin merellä.Bella on hyvä retkiveneenä siinä missä muutkin fiskarityyppiset veneet.Kestävyys on sitä ettei ajele kiville.45hp:sellla dieselkone ei kelpaa vesisuksihommiin. Volvon koneista en sano mitään. Yanmarin koneet ovat mersuja.
Kiitos hyvästä vastauksesta, onko tietoa vauhdista, Bellan mukaan 7002:n huippunopeus on 13-14 solmua, pitääkö paikansa? (tietysti paras marssivauti on 9 solmua)toivottavasti joku Bella omistaja tietäisi.
Itselläni on 7000 vm. 92. Kone on Volvo 43hp.
Nuo yli 10 solmun nopeudet ovat mielestäni täyttä soopaa.Ajelen yleensä n.6 solmua, jolloin
koneen melutasokin on siedettävä sekä kulutus n.3 l/h. Vene on Saimaalla ihan kelpo kapistus kahdelle hengelle.
Itselläni oli ykspyttyinen 12 hp Yanmar -dieselmoottori jolla kulki myös sen 6 solmua matkavauhtia ja kulutus runsas 1 litra tunnissa eli paljon vähemmän hintaa moottorissa ja kulutuksessa.
Sain 700:n, jossa oli Yanmar, noin 35hv, kulkemaan muistaakseni noin 10 solmua. Ei sitä kauan viitsinyt pitää yllä kahdesta syystä. Melu oli aivan tautinen ja ajettavuus meni tosi huonoksi veneen noustessa korkealle vedestä. Olo oli vähän samanlainen kuin joissakin liukuveneissä juuri liukukynnyksellä.
Pars marssivauhti oli 6-7 solmua eikä lähellekään 9:ää.
Kyllä Bella on syytä ostaa hidaskulkuisena uppumaveneenä niin ei tule pettymystä.
Testi oli tehty 34hv yanmar koneella. Omassa Bella 7000 on Volvo 43hv , jolla huippu on 12,3 solmua navigaattorin mukaan . Marssivauhti on 9 solmua .
Testissä kiiettiin:
Käsiteltävyyttä
Kulun tasaisuutta
Asuttavuutta
Taloudellisuutta
Testissä moitittiin:
Akun sijoitusta
Vuotavia yksityiskohtia
Rakoja konekopan vieressä
Testi vene oli ensinmäisiä tehtaalta lähteneitä Bella 7000 sia. Kattoluukusta puuttui lippa , joka myöhemmissä malleissa on estämässä roiskeita ja liukuovi vuosi , josta minulla ei ole ollut ainakaan murhetta(ilmeisesti on korjattu myöh malleissa ).
Siis testissä kiiteltiin nimen omaan meri ominaisuuksia ja ohjattavuutta . Suurempaa moottoria toivottiin jo testissäkin ja testin jälkeiset veneet on yleensä varustettu 43-45 volvolla. Ajamista kehuttiin helpoksi ja vene tottelee peräsintä kevyesti ja on ahtaissakin tiloissa hyvä kääntymään. Kaarroksissa vene ei kallistele lainkaan vaan kulkee , kuin juna. vasta aallokosta kuin ei perä aaloistakaan vene ei piittaa juuri lainkaan , vaan kulkee vakaasti ja hakkaamatta . Edes sivuaallot ei eivät tuntuneet vaikuttavan lainkaan .(Lainaus Kipparin testistä)
Hyvä vene ! (Omaa saa kehua !)
Moottorin voi varmasti vaihtaa , jos haluaa .
Volvolla on omilla kotisivuilla hyvät ohjeet mikä kone sopii suoraan mitoiltaan vanhan tilalle .
Hei te jotka morkkaatte bellaa. Olisiko teillä
nimetä yhtään venettä. Jossa on erillinen vesi
vessa septillä, jääkaappi, juokseva vesi ja diesel moottori pienellä kulutuksella. Hinta haarukka 19 000 - 29 000 euroa ja vuosimalli
1994 - 2000 . Itselläni on kyseinen vene vuosimallia 1998. Mikään jahti se ei ole.Olemme
perheen kanssa selvinneet sillä hyvin merellä.
Tosin merisäätä kannattaa seurata. Jos sinulle
riittää 7 solmun matkavauhti on se ihan hyvä
valinta .