Moi!
Vuokraan kämpän ja vuokranantaja haluu mun ottavan kotivakuutuksen. Ikinä omistanut sellaista. Olen sen verran köyhä opiskelija et haluun päästä halvalla. Mistä siis sais halvimman kotivakuutuksen? Kämpän koko 30m2, kerrostalo ja kuntana Espoo. Pohjolan laskuri antaa hinnaks 59€. Mistä sais halvemmalla?
Kiitos
Mistä halvin kotivakuutus?
9
28709
Vastaukset
- kotiv
Hei!
Onnea uuteen kotiin :)
Vakuutuksista kannattaa tinkiä, siis soittaa ja kysellä ja pyytää hinnasta alea.
Vakuutusten laajuudessa on eroa. Eli voi ottaa jollekin vakuutusmäärälle tai laajan kotivakuutuksen tai minimissään vain palovakuutuksen.
Kyllä sinun tulee saada vakuutus paljon halvemalla, koska itselläni on isompi asunto (63 neliötä) ja on täysarvo=laaja kotivakuutus ja hinta hiukan halvempi...
Hintojen ja ehtojen vertailulla löytyy edullisin vakuutus.- tarkkana
niin ne laittaa vakuutksen voimaan, kun olet saanut tarjouksen sieltä. Meillä oli keväällä sählinkiä kun tyttö pyysi eri paikoista tarjouksia ja otti sitten yhdestä. Tapiolasta alkoi kuitenkin tulla laskuja ja väittivät, että on tehnyt sopimuksen. Hän ei palauttanut sieltä saamaansa tarjousta, eikä siis kirjoitanut nimeään niihin papereihin. Selvisihän se lopulta mutta aika outoa oli.
- Maximus
Mitä halvempi vakuutus sen surkeampi vakuutusturva, näin se menee. Turha itkeä halvimman vakuutuksen kanssa, kun jotakin sitten sattuu. Kannattaa vähän selata niitä vakuutusläppyröitä ja vertailla mitä mikäkin korvaa. Esim. osa vakuutusyhtiöistä ei korvaa kellarikomerosta mitään ja osa maksaa täydestä arvosta.
- pakettitarjouksen?
Minkä ikänen sä oot?
Monilla vakuutusyhtiöillä on nuorisovakuutuksia (päättyy jossain 25 - 30 vuoden välillä), joissa kotivakuutuksen lisäksi on vastuu- ja matkavakuutukset samassa läjässä ja maksaa vähemmän ku tavallinen kotivakuutus.
Kysy useammastakin yhtiöstä!
Mulla ittelläni oli sellanen Lähivakuutuksesta.- idea
Jos olet sopivan ikäinen, tämä voi olla aivan varteenotettava vaihtoehto. Niitä tosiaan on useammalla yhtiöllä, noita nuorisovakuutuksia, kysy ihmeessä!
- nimimi21
Kerro agentti myös että lähivakuutuksessa oikeusturva astuu voimaan vasta kahden vuoden kuluttua siitä kun vakuutus tehtiin. eikä kukaan virkailijoista palaa sitten asiaan. Onko muilla yhtiöillä sama. Ei enää lähi vaan kauko.
- nuorisolle
Suomi24:llä on aina todella epämääräisiä keskusteluja, harmi että tulee googlessa aina ekana esille. Tässä sulle faktaa:
turva 13300 irtaimistolle ja oikeustapauksiin:
Nordea Check-In, omavastuu 85 €omavastuu 74,20 €
Tapiola Domina Junior, omavastuu 75 €, omavastuu 62,03 €
eli Tapiola on halvempi (tiedot 2005) - akutsi68
hei. pohjatähti vakuutus tai tapiola kotivakuutus ja myös lähivakuutus. kannattaakysy 1 kertaa kuukausi halvempi maksaa vakuutus.
- Anonyymi
Moi,
Ite sain halvimman kotivakuutuksen POP-vakuutuksesta kun vertailin. Uudet asiakkaat saa vielä 25€ vakuutusrahaa tästä linkistä www.popvakuutus.fi/ref/AHLOJU. (Pystyin ite käyttämään myös tapaturmavakuutukseen)
t.Teekjari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502