Haluaisin mennä keskustelemaan jonkun psykologin tai psykoterapeutin kanssa elämäntilanteestani. Onko kellään tiedossa "hyvää" psykologia turussa?
Kiitos etukäteen!
Kiitos etukäteen!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ota nyt ensialkuun yhteyttä vaikka terveyskeskukseen, mistä saat lähetteen mielenterveystoimistoon. Pääasia että keskustelet jonkun ammattiauttajan kanssa. Se, että koetko tapaamasi psykologin olevan juuri sinulle sopiva, selviää vain koettamalla. Se psykologi minkä joku toinen kokee hyväksi, ei välttämättä sinusta tunnu hyvältä. Omasta kokemuksesta puhun, sillä vasta kolmas henkilö tuntui minusta hoitosuhteeni kannalta hyvältä.
turun Pulssiin. ja sieltä psykiatriin niin kyllä löytyy apua ja on mukavia lääkäreitä. psykologi ei välttämättä ole paras asiantuntija , riippuu vähän mistä haluat puhua.
t. kokenut
Minusta Pulssiin kannattaa mennä vain, jos on todella kiire - julkisella puolella saa ihan yhtä hyvää hoitoa. Turun terveystoimen psykologille ensiajan saa yleensä parin viikon sisään, mutta seuraavaa voi joutua sitten odottamaan parikin kuukautta. Lääkityksen saa yhtä nopeasti terkkarista kuin Pulssista.
Elämäntilanteeseen liittyvissä asioissa psykologi on varmasti paras asiantuntija, heillä on siihen pisin koulutus. Jos suvussa kulkee maanis-depressiivisyyttä, skitsofreniaa tai muuta vahvasti perinnöllistä, kannattaa mennä suoraan lääkärille. Tämä voi sitten lääkityksen lisäksi ohjata keskustelemaan sairaanhoitajan tai psykologin kanssa.
Psykologia kannattaa ainakin konsultoida, sillä hän voi tehdä arvion siitä minkälaista hoitoa/ terapiaa tarvitsee. Psykiatri voi sitten määrätä lääkkeitä tarpeen mukaan. Yleensähän psykologit tekevät juuri arvioita hoidosta, työkyvystä, kuntoutustarpeesta jne. Psykoterapeutit taas antavat terapiaa. Psykoterapeutti voi olla pohjakoulutkseltaan esim. sairaanhoitaja, psykologi tai vaikka psykiatri. terapeuttikoulutus kestää useita vuosi peruskoulutuksen lisäksi.
Psykiatrit ovat koulutukseltaan lääkäreitä ja he ovat lääkinnällisen hoidon asintuntijoita psyykkisissä sairauksissa. Heiltä voi myös saada lähetteen psykoterapiaan. Psykologi taas on ihmisen psyykkisen puolen asiantuntija sekä psykologisten testien ja arvoiden asiantuntija.
Jos siis haluaa keskustella, kannattaa mennä psykologille. Jos haluaa lääkityksen kannattaa mennä psykiatrille. Joissakin tapauksissa molemmat ovat hyvä vaihtoehto. Ja molemmista saa varmasti ohjausta siihen miten pääsee terapiaan jne.
ÄLÄ!! ainakaan mene Arja Pa .., Mauno T .. nimiä muistuttaville terapeuteille aivan kelvottomia ja "huijari" tyyliisiä joihin kertasi ja rahasi kuin myös parantumisen mahdollisuutesi menevät TÄYSIN HUKKAAN.
(löytyy lähipiiristäni monet TODELLA HUONOT kokemukset näistä ja aina muutamasta kerrasta- kuukausien mittaisiin kokemuksiin)
mutta löytyy kyllä varmasti mukavia ja osaavia psyko-terapeutteja (keillä ei pelkät paperit) vaan oikeasta avusta kokemusta kyllä.
ai jaa