miksi täällä aina puhutaan kaikenmaailman akvaarioista ja muista ihme häkeistä. meidän konna on kesällä aina ulkona valonnassa pari tuntia ja sitten loput vapaasti sisälllä. nauttii vapaudesta Hävetkää kaikki akvaario hullut. Antakaa konna olla vapaana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
konnann hoito
kille
11567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos puhut vesi-tai suokonnasta, ei sille ole muuta paikkaa kuin akvaario, koska se asuu vedessä ja viettää vain lyhyitä aikoja maalla.
Mikäli puhut maakonnasta, olen kanssasi samaa mieltä, maakonna ei missään nimessä akvaarioon kuulu. Sen sijaan sille tulee järjestää riittävän suuri terraario (täysikasvuiselle 2*1 m)jossa sillä on mahdollisimman luonnonmukaiset olosuhteet- hiekkaturve pohjalla, piiloja, lajinmukainen riittävä kosteus, valaistus jne.
Sen sijaan ihmisasumuksen lattialle kumpikaan konna ei kuulu muutakuin lyhyeksi aikaa.
toi meidän nelivarvas vaan ei viihdy yhtään laatikossaann. 1 x 2 m. paitsi talvella kun huilaa koko ajan. Miksi se ei voisi olla vapaana kun se kuitenkin näyttää nauttivan siitä. että saa mennä eri koloihin ja niin pois päin. Mitä lattiasta vois sille olla haittaa?
Samaa ihmettelin minäkin...
kaipa se lattia on joidenkin mielestä liian vetoisa konnalle vaikkei meidän lattian rajoista takuulla tule vetoa.
se että teidät kodissa ei ole paljoa vetoa, ei se tarkoittaisi että muilla on vatsaavat olosuhteet. Meillä asutaan vanhassa puutalossa, joten ihan konnan terveyden vuoksi ei sitä pidetä kylminä ilmoina lattialla kokopäiväisesti (erikseen sitten nämä päivät kesällä, kun on lämpimämpää). Kyllä tuo nappisilmä olisi alta aika-yksikön kipeänä, jos tallustelisi lattialla talvella (talvisin konna on puolittaisella talviorroksella).
Terraario sitten taas on itse tehty, ja todella suuren kokoinen, että konna pääsee kunnolla menemään.
Niin eihän konnaa tietenkään voi lattialla pitää ,jos olosuhteet ei sitä salli. Muutoin kyllä.
Mielipiteeni on, että lattialla ei ikinä ole konnalle sopivia olosuhteita. Tietysti riippuu myös konnan lajista, miten kauaksi oikeanlaisten olosuhteiden saavuttaminen jää.
Mielestäni se, että ihminen vangitsee eläimen ja tuo sen pois luonnollisesta ympäristöstään, ei oikeuta ihmistä pitämään konnaa olosuhteissa, jotka eivät millään muotoa vastaa sen luonnollista ympäristöä. Ja lähimmäksi luonnollista ympäristöähän pääsee järjestämällä konnalle terraarion, jossa on luonnollisenkaltaiset valaistusolosuhteet, pohjamateriaalit, lämpö- ja kosteuslukemat ym.
Jos hankkii konnan, pitää olla myös valmis järjestämään sille oikeanlaiset olosuhteet.
Käytän toki konnaani talvisaikaan kävelyllä lattialla, jotta saa liikkua vähän suuremmassa tilassa (terraario kun on harmillisen pieni 1,6*0,5*0,4). Kesällä sille on myös järjestetty ulkotarha.
Terraario on minullakin ,johon olen pyrkinyt järjestämään mahd. hyvät oltavat konnalle. Se vaan ei viihdy siellä.. Kauhea kolina ja raapiminen ,kun yrittää tulla nurkasta läpi. Siksi olenkin pitänyt sitä enimmäkseen lattialla. Lamput olen toki laittanut niin, että konna pääsee niiden alle jos haluaa. Muuten se saa kuljeskella missä huvittaa ja tutkia paikkoja ,mistä se tuntuu nauttivan paljon enemmän kuin terraariossa olosta.
...viihtyä missään muuallakaan. Meidän konnat kun laittaa lattialle ne saattaa mennä lähimpään nurkkaan ja yrittää nurkasta läpi.. Eli uskoisin että mikään tila maailmassa ei ole näille veijareille niiden mielestä riittävästi.
Haittoina lattialla:
-veto
-pöly (jos sitten et siivoa kerran päivässä, minä en)
-talvella todella kuiva huoneilma (kuivempaa kuin nelivarpaan luonnollisessa habitaatissa), terrassa on kosteuttaminen helpompaa.
- hankalampi valaistuksen järjestäminen, elikäs UV-valo ja lämpölampun sijoittaminen lattia-asukille. Lämpölampun alle konna saattaa hakeutuakin itsenäisesti, UV-valon alle yleensä ei.
-onnettomuudet. Konna saattaa jäädä jalkoihin, päätyä yksin kotona ollessaan selälleen sellaiselle alustalle mistä se ei pääse kiepsauttamaan itteään takas oikein päin. Konna ei pysty hengittämään selällään. Jo kymmenisen minuuuttia saattaa riittää kuolemaan.
- Pohjamateriaalin luoma mikroilmasto ja luontainen kaiveluntarve. Tuskin haluat sitä turveläjää parketillekaan kaiveltavaksi??
Tässä nyt muutama näin ensi alkuun.
Aivan samaa mieltä olen! Mahdollisimman suuri tila ei välttämättä ole aina pääasia. Tärkeintä on, että konnalla on mahdollisimman luonnonmukaiset oltavat, ja ennekaikkea turvallinen ympäristö! Lattia ei omasta mielestäni ole konnan luonnollinen paikka. Jos sitä lattialla pitää, sitä on myös jatkuvasti vahdittava! Konna ei ole "kala vedessä" ihmisen talossa!
Olen hieman hölmö käyttämään näitä teknillisiä juttuja, anteeksi! Siis oma, aikaisempi viestini oli tarkoitettu "jatkeeksi" tuohon armaan sheriffimme viestiin. Siihen vastasin. Pahoitteluni! Lienee tämä myöhäinen ajankohta kirjoitteluun... :)