Millainen olisi paras uima-allas sukkanauhakäärmeelle? Onko pesuvati liian liukas ja syvä? Iso uunivuoka? Pitääkö laittaa joku keppi jota pitkin se pääsee sinne ja pois?
Muuten on tietoa löytyny aika kivasti mutta tämä askarruttaa vielä...
Sukkiksen kylpyamme
4
309
Vastaukset
- Teemu
Niin, olettaen että käärmeesi on täysikasvuinen tai jotakin sinne päin. Meillä on T. radix, n. 90 cm, ja uima-altaan virkaa toimittaa tollanen muistaakseni Etolasta hommattu tavallinen muovilaatikko, mittoja sillä on pyöräesti Pohja 30 x 22 cm ja korkeutta olisiko n. 12 cm. Mitään puita tai oksia se ei ylöspäästäkseen tarvitse, käärmeet kyllä nousee yllättävän ylös seinää vasten, esim. katto joka on 40 cm:n korkeudella ei tuota tolla meidän matoselle mitään ongelmia. Sen verran sanon että tämä meidän tapaus ainakin tykkää välillä sukellella aivan pohjassa, joten sitä silmällä pitäen se uunivuoka voi olla vähän turhan matala. Tosin eipä se nyt niin kovin tarkkaa ole, luottakaa vain omaan arvostelukykyynne, varmasti osaatte valita ihan sopivan astian.
- katsu
Meillä on reilun metrin mittaisilla parietaliksilla ihan tavallinen pesuvati. Ei ole mitään oksia vaan pääsevät kyllä ihan helposti sieltä pois muutenkin. Jos käärmeesi on vielä pieni voi sille laittaa ensin pienemmän astian ja suurentaa sitten käärmeen kasvaessa. Käärme tosiaan haluaa välillä päästä ihan sukkeluksiinkin, joten vähintään niin iso.
- Uiui
katsu kirjoitti:
Meillä on reilun metrin mittaisilla parietaliksilla ihan tavallinen pesuvati. Ei ole mitään oksia vaan pääsevät kyllä ihan helposti sieltä pois muutenkin. Jos käärmeesi on vielä pieni voi sille laittaa ensin pienemmän astian ja suurentaa sitten käärmeen kasvaessa. Käärme tosiaan haluaa välillä päästä ihan sukkeluksiinkin, joten vähintään niin iso.
Tuleva uusi perheenjäsenemme on vielä poikanen, laitan siis ensin hiukan pienemmän kulhon ja vähän myöhemmin vati on sopiva.
Kiitos vastauksista :)
T:Kati
- william1996
Haluaisin laittaa mun käärmeelle oksan sen terraarioon niin pitäisikö se pestä tai jotain ennen sinne laittoa? tietäisikö joku?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784