Sukkiksen kylpyamme

Millainen olisi paras uima-allas sukkanauhakäärmeelle? Onko pesuvati liian liukas ja syvä? Iso uunivuoka? Pitääkö laittaa joku keppi jota pitkin se pääsee sinne ja pois?
Muuten on tietoa löytyny aika kivasti mutta tämä askarruttaa vielä...
4322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin, olettaen että käärmeesi on täysikasvuinen tai jotakin sinne päin. Meillä on T. radix, n. 90 cm, ja uima-altaan virkaa toimittaa tollanen muistaakseni Etolasta hommattu tavallinen muovilaatikko, mittoja sillä on pyöräesti Pohja 30 x 22 cm ja korkeutta olisiko n. 12 cm. Mitään puita tai oksia se ei ylöspäästäkseen tarvitse, käärmeet kyllä nousee yllättävän ylös seinää vasten, esim. katto joka on 40 cm:n korkeudella ei tuota tolla meidän matoselle mitään ongelmia. Sen verran sanon että tämä meidän tapaus ainakin tykkää välillä sukellella aivan pohjassa, joten sitä silmällä pitäen se uunivuoka voi olla vähän turhan matala. Tosin eipä se nyt niin kovin tarkkaa ole, luottakaa vain omaan arvostelukykyynne, varmasti osaatte valita ihan sopivan astian.

Äänestä
  • Meillä on reilun metrin mittaisilla parietaliksilla ihan tavallinen pesuvati. Ei ole mitään oksia vaan pääsevät kyllä ihan helposti sieltä pois muutenkin. Jos käärmeesi on vielä pieni voi sille laittaa ensin pienemmän astian ja suurentaa sitten käärmeen kasvaessa. Käärme tosiaan haluaa välillä päästä ihan sukkeluksiinkin, joten vähintään niin iso.

    Äänestä

  • katsu kirjoitti:

    Meillä on reilun metrin mittaisilla parietaliksilla ihan tavallinen pesuvati. Ei ole mitään oksia vaan pääsevät kyllä ihan helposti sieltä pois muutenkin. Jos käärmeesi on vielä pieni voi sille laittaa ensin pienemmän astian ja suurentaa sitten käärmeen kasvaessa. Käärme tosiaan haluaa välillä päästä ihan sukkeluksiinkin, joten vähintään niin iso.

    Tuleva uusi perheenjäsenemme on vielä poikanen, laitan siis ensin hiukan pienemmän kulhon ja vähän myöhemmin vati on sopiva.
    Kiitos vastauksista :)
    T:Kati

    Äänestä

Haluaisin laittaa mun käärmeelle oksan sen terraarioon niin pitäisikö se pestä tai jotain ennen sinne laittoa? tietäisikö joku?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uiui kirjoitti:

Millainen olisi paras uima-allas sukkanauhakäärmeelle? Onko pesuvati liian liukas ja syvä? Iso uunivuoka? Pitääkö laittaa joku keppi jota pitkin se pääsee sinne ja pois?
Muuten on tietoa löytyny aika kivasti mutta tämä askarruttaa vielä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu