Onko kukaan avannut sijoituslapselle pankkitiliä??

Me haluaisimme avata tilin sijoituslapsellemme. Mietityttää vaan moni asia.. Miten kannattaa toteuttaa käyttöoikeudet yms? Oman kokemuksen perusteella 18-vuotiaana ei ole kypsä käyttämään säästettyjä rahoja järkevästi. Saako siihen jonkun rajan milloin rahat saa nostaa? Vai kannattaako vaan laittaa tili omiin nimiin? Ja sitten pitäisi maksaa lahjavero, kun rahat annetaan lapselle vai?
112798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Meillä on nuorille avattu tilit noin 15 v. Käyttö- ja nosto-oikeus on hänellä kuitenkin niin, että on nostorajoitus tiettyyn summaan. Minulla on myös käyttöoikeus, kun he eivät ikänsä puolesta saa nostaa tarvittessa nostorajan yli. Pankista soitetaan kotiin ja kysytään voiko nuori nostaa tietyn suuruisen summan. Useimmiten kyseessä on ollut jokin suurempi hankinta.Opintotuet ja palkat on ohjattu heidän omalle tilille ja he ovat alkaneet opiskella rahankäytön vastuuta.
Asiasta on sovittu yhdessä nuoren kanssa. Nyt kahdeksantoista vuotiaana rajoitukset on poistettu. Toiset ovat halunneet pitää jonkinlaisen rajan tuntien oman rahankäyttö tapansa.

Äänestä
  • eli meillä on vasta leikki ikäinen sijoitettu, hänellä on periaatteessa tili, mutta se on meidän nimissä ihan siitä syystä että jos on lapsen nimissä niin bio vanhemmilla on myös silloin laillinen oikeus käyttää tiliä, eli turvallisuus että rahat pysyy vain ja ainoastaan lapsen käyttöön kun tarvii jotain isoa tai joskus jotain myöhemmin.. ja tämä on pitkäaikais sijoitus eli ei palaa biojen luo.

    Äänestä

  • täysivaltainen yhteiskunnan jäsen, esimerkiksi pankkitilit siirtyvät vain ja ainoastaan 18- vuotiaan omaan hallintaan ja käyttöön
    ja ihan automaattisesti.
    Ei lain mukaan muutenkaan täysi-ikäisen (18 v.) ihmisen omien asioiden hoitoon tarvita miltään taholta mitään hyväksyntää tai hyväksymättä jättämistä.

    Äänestä

Meillä on tilit avattu nimelleni, joihin lapsilla käyttöoikeus. Tiliä ei voinut avata lasten nimiin ilman vanhempia. Aikaisemmin oli isän avaama tili, jonka kävi tyhjäämässä ja näin päädyimme tälläiseen ratkaisuun toistaiseksi.

Äänestä

omaa tiliään ?Herää nykyaikaan.Meillä 12 vuotias käyttää omaatiliään.

Äänestä
  • mutta meillä tarkoitus on että lapsi saa jonkun "pesämunan", jolla voi maksaa esim. käsirahan ekasta asunnosta, tai tehdä muita isompia hankintoja.

    Käyttelyrahat tulevat varmasti eri tilille, josta lapsi niitä saa käytellä, kunhan kasvaa.. Mutta tässä kyse oli siis säästötilistä.

    Äänestä

  • alkuperäinen.. kirjoitti:

    mutta meillä tarkoitus on että lapsi saa jonkun "pesämunan", jolla voi maksaa esim. käsirahan ekasta asunnosta, tai tehdä muita isompia hankintoja.

    Käyttelyrahat tulevat varmasti eri tilille, josta lapsi niitä saa käytellä, kunhan kasvaa.. Mutta tässä kyse oli siis säästötilistä.

    Eli siten että lapsi saa tilin käyttöönsä 21-vuotiaana, jolloin loppuu vanhemmillakin (bio) elatusvelvollisuus, jos lapsi lähtee opiskelemaan. Eli laitatte ehdoiksi jos menee opiskelemaan niin saa käyttää tuohon 21 ikävuoteen rahaa opiskeluun (kirjat yms.)/ajokorttiin/ harrastuksiin tms. ja sitten vasta 21-vuotiaana saa tilin haltuunsa kokonaan eli ilman teidän lupaanne. Käsittääkseni pitäisi olla mahdollista.

    Äänestä

..että sijaislapsen omalle nimelle ei kannata avata mitään tiliä - koska siellä olevat rahat voidaan katsoa lapsen varallisuudeksi ja sosiaalilautakunta voi siellä olevia rahoja käyttää sijoituksesta aiheutuviin kuluihin. Tiä sitte pitääkö paikkansa??

Äänestä
  • Avasimme nuorelle yhdessä tilin johon sai elektroni-kortin. Laitan silloin tällöin rahaa tilille, jos nuorella on jotain menoja.
    Opintotuesta menee puolet tilille ja puolet jää sossuun "pakkosäästöön" itsenäistymistä varten. Nuori ei varmaan vielä 18 vuotiaana lähde sijaisperheestä koska lukio on silloin vielä kesken ja rahat hän saa sossulta vasta kun lähtee omilleen. Ei ainakaan meillä rahat mene sijoituksesta aiheutuviin kuluihin.
    Käyttöoikeus on minullakin tiliin mutta ei tulisi mieleenikään käydä tilillä. Isällään ei ole käyttöoikeutta sain tilin avatessa rajattua isän pois.

    Äänestä

ensinnäkin pankkitilin alaikäiselle voi avata vain huoltaja tai hänen suostumuksellaan joku toinen. Joillakin pankeilla käytäntö lipsuu, mutta tämä on ohjeistus asiaan. Mummon mukana siis pankkiin lupaa antamaan..

Lapselal on oieksu käyttää nimissään olevaa pankkitiliään jo itseasiassa 15-vuotiaana ihan rajoituksetta. Tilissä voi siihen asti olla käyttöoikeus vaikka vanhemmalla, mutta silloin se poistuu ja 18v tili siirtyy kokonaan ja vain yksin lapsen käyttöön jolloin vanhemmalla ei ole siihen osaa eikä arpaa!

Laita tili omiin nimiisi jos haluat turvata rahat täysin, mutta muista että lahjaveropeikko piilee sitten taas nurkan takana odottamassa. Lahjaveroa menee muistaakseni 3400€ ylittävästä osasta kolmen vuoden tasausaikana, mutta www.vero.fi kertoo tarkemmin. Yksi keino on määräaikaistalletukset ja sijoitukset joista rahaa ei saa pois kuin vasta tiettynä päivänä. Summan vain yleensä pitää olla kohtuullisen suuri..

Pankkisi auttaa varmaan asiassa löytämään tilanteeseen sopivan keinon.

Huomaa myös se että lapsen nimissä oleva omaisuus on hänen huoltajansa hallittavissa tietyin edellytyksin jos kyse ei ole huostaanotosta. Tällöinkin sen purkautuessa tilin hallinnointi siirtyy biovanhemmalle..

Äänestä

Meillä tehtiin näin: Menimme pankkiin ja kysyimme asiaa miten tehdä, vastaus oli jos haluatte turvata rahat niin avatkaa omalle nimellenne vaikka säästö/keräilytili. Tili on meidän molempien nimissä. Jos avaat tilin alle 18vuotiaalle huoltajalla on oikeus käydä vaikka nostaa tili tyhjäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Me haluaisimme avata tilin sijoituslapsellemme. Mietityttää vaan moni asia.. Miten kannattaa toteuttaa käyttöoikeudet yms? Oman kokemuksen perusteella 18-vuotiaana ei ole kypsä käyttämään säästettyjä rahoja järkevästi. Saako siihen jonkun rajan milloin rahat saa nostaa? Vai kannattaako vaan laittaa tili omiin nimiin? Ja sitten pitäisi maksaa lahjavero, kun rahat annetaan lapselle vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu