Itse olen erään pankin palveluksessa laskemassa liikkeelle warrantteja. Itse en näitä roskapapereita koskaan ostaisi. Analyytikkomme laskevat warrantit liikkeelle niin, että te tyhmät ostajat häviätte 80 % todennäköisyydellä.
Tyhmät ostavat warrantteja
15
7717
Vastaukset
- voittokerroin?
Hahah.
Se vasta on tyhmää. Ja suosittua.
..Mitäköhän tästä voidaan päätellä..
Mitätön mahdollisuus suuresta summasta on parempi kuin viidenneksen mahdollisuus kymmenien tai jopa satojen prosenttien voitolle.
Pelaaminen ei ole riskinottokykyä tai ymmärrystä mistä voi tienata paljon varmemmin. - Niko
"Analyytikkomme laskevat warrantit liikkeelle..."
Just joo...eli et taida olla pankin palveluksessa =)- gadadgdg
Ja jos olet, en tahtoisi olla sen pankin asiakas...
- nogi
vai että häviää 80% varmuudella miten sä sen lasket???!!!, ei pidä ainaskaan omien kokemuksieni pohjalta paikkaansa. Warrantit anta loistavan mahdollisuuden myös pienellä rahalla sijoittaville tehdä hyviä voittoja. Warret ovat myös loistava keino osakesalkun suojaamiseen..
- shsfhhkljkö334
Ei tuossa edes kokemusta välttämättä tarvita. Pelkkä matematiikka osoittaa nuo "pankkiirin" jutut silkaksi paskaksi!
- jlhjhk
pankin palveluksessa! Siivoojana ehkä?
Tunnut ymmärtävän warreista just saman verran kuin sika satelliitista :D - laskukone
hoh-hoijjaa :)
- Tosion11
Warret on miinussummpeli, jossa voitot menevät liikkellelaskijoille. Osakkeet ovat plussummapeli, jossa yrityksen tuotot tulevat osakkeenomistajille (pikäaikaisille). Warranttien suosio perustuu siihen, että niiden ostajat luulevat osaavansa ennustaa kurssin suunnan. Jos osaisin, niin varmaan ostaisin minäkin niitä, koska voitto olisi suurempi.
- Ohhohhhooo
Tosion11 kirjoitti:
Warret on miinussummpeli, jossa voitot menevät liikkellelaskijoille. Osakkeet ovat plussummapeli, jossa yrityksen tuotot tulevat osakkeenomistajille (pikäaikaisille). Warranttien suosio perustuu siihen, että niiden ostajat luulevat osaavansa ennustaa kurssin suunnan. Jos osaisin, niin varmaan ostaisin minäkin niitä, koska voitto olisi suurempi.
Myös osakkeet ovat miinussummapeliä, eivät vain warret. Eivät kuitenkaan niin selkeästi kuin warret, koska warreissa on 4 osapuolta ja osakkeissa 3. Ok, warretus on vaikeampi laji,mutta niissä täytyy "arvata" suunnan lisäksi vola!
Niin ja pitkällä aikavälillä me kaikki ollaan kuolleita!
- niissä
on. Alkaen siitä, että markkinatakaus alkaa sitten kun markkinatakaaja sattuu heräämään. Ja päättyy siihen kun markkinatakaaja menee kahville.
- on sinulla aikamoiset jutut
Ei teille ole satuttu opettamaan, mikä on warranttejen alkuperäinen tarkoitus "oikeilla" sijoittajilla? Perseaukistenhan nyt ei kannata noihin koskea kuin valtavalla tuurilla varustettuna.
Terveisin: Tiedostettu - Tyhmä sijoittaja
Tyhmän sijoittajan onneksi "warren laskenut analyytikko" takaa tuotteelleen markkinan ja on valmis ostamaan liikkeelle laskemansa tuotteen takaisin ihan kelvollisella spredillä.
Tyhmän sijoittajan onneksi likvidillä tuotteella on useita warranttien liikkeelle laskijoita. Sijoittajan tehtävä on valita edullisin volatiliteetti. - Ransu Rankka
Mä ostelen warrantteja kuin karkkeja kaupassa. Välillä rullaan niitä ja laitan niitä sitten pyllyyn.
- tuhis
Jos myy warrantteja, häviää vain 20% todennäköisyydellä.
- pure pähkinä
kuinka monta prsossaa hävii kun sijoittaa omia eläke säästöjä kuukausittain vaik satkun jollekin tämänhetkisen varmalle eläkesäästökassalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429