Hullu liikenteessä

2343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo juttu oli kai taas niitä mukahumoristisia, sitä "paskanjauhantaa", joka kaikessa vastenmielisyydessään ja mielikuviteksottumuudessaan ylittää kaikki mauttomuuden rajat.

Tuollainen ei vaikuta minkään "hullujen" kirjoittelulta, ennemminkin joidenkin henkisesti vähäosaisten, tai ties minkä tyyppisten omituista ilonpitoa. Kait sitä voi toki pilkata hulluiksi heitäkin, suomi lienee aika vapaa maa kansalaisilleen puhua mitä lystää, missä lystää ja kenelle, jen.

Mielenterveysongelmista kait kokevat kärsivänsä etupäässä ne, joilla on sitä mieltä. Ei kait sellainen voi sairastua mitä ei ole. Jos joltakulta puuttuu aivot tai on umpisuoli jo leikattu, eihän ne tulehtua voi.

LIIKENTEESTÄ:

Suomihan on muuttunut kapitalistiseksi kilpailuyhteiskunnaksi, jossa kyynärpäät tanassa keinojakin kaihtamatta kilpaillaan siitä kuka eniten saa rahallista voittoa ja kuka eniten onnistuu sitä säästämään myös muiden ihmisten kustannuksella.

Noin lienee toki ollut aina jossakin määrin ihmiskunnan historiassa, ei siis mikään uusi ilmiö. Nykyisin se on kuitenkin saanut jo niin suuret mittasuhteet, että sen takia osa mielenterveysongelmistakin kärjistyy ylikuormittumisen, uupumuksen, stressin - kuin myös toisaalta joidenkin kohdalla työttömyyden, vähävaraisuuden ja elämään turhautumisen takia.

Siitä LIIKENTEESTÄ:

Lähipiirissä on liikenneope. Hän manailee välillä, että on tosi kamalaa kun välillä ihan "uu-vatit" yrittää ja yrittää päästä autokoulusta läpi saadakseen ajolisenssin.

Liikennekouluilla on ankara kilpailu maksavista asiakkaista ja kaikki mahdolliset kynnelle kykenevät otetaan ajo-opetukseen ja yritetään tahkota läpi saadakseen ajokortin.

Toisaalta siinä on sekin puolensa, että autokoulun maine kuulemma kärsii siitä, jos on paljon keskeyttäneitä tai ajokoetta läpäisemättömiä.
Ei sit houkuttele etenkään niitä, joilla kenties on rahaa korttiin, mutta ei ehkä lahjakkuutta liikenteen hulinasta selviytymiseen.

Nyt on onneksi viimetietojen mukaan alettu kiristää vanhusten korttien uusismisia.
Jossakinvaiheessahan ajolupaa varten lääkärintodistuksia kirjoitettiin melko huolettomasti ylimalkaisin testauksin.

Itselläni on ajokortti, mutta en aja koska en koe olevani kovin pätevä kuski. Käytän jalkojani, polkupyörää ja julkisia kulkuvälineitä. Korttikin tuli hommattua vasta iällä. Olisi pitänyt treenata nuoresta asti niin olisi tullut sitä kokemusta ja sopeutumista.

Onnettomuusriskin aiheuttavat yhä kaiketi nuoret miespuoliset kuskit n. 18 - 25v., joilla on luontaisesti taipumus kaahailuun keskinäisissä nuortenmiesten mittelöissä.
Miksiköhän se 80-lätkä poistettiin tuoreilta kuskeilta ?
Koheltaminen tilastojen valossa laantuu tuon 25v:n ikävuoden jälkeen.

Hurjimmat kuolevat tai vammautuvat liikenteessä ja poistuvat sitäkautta vaarantamasta muidenkin liikkumista ja sit tulee iällä luontaista seestymistä kun mukaan elämänmenoon tulee puoliso ja lapset ja vastuu.

Alkoholi ja muut päihteet ovat kait se suurin syy onnettomuuksiin.
Rattijuopumus taitaa yhä olla yleisin liikenneonnettomuuden syy.

Tietääkseni.. viitaten epäasialliseen aloitukseen, jossa puhuttiin ylimielisesti ja vastoin hyviä käytöstapoja "hulluista".. tietääkseni psyykelääkkeissä on useimmissa ne varoituskolmiot, jotka tarkoittavat, että lääke heikentää ajokykyä heikentäessään tarkkaavaisuutta, yms.

Väsyneenä ajavia taitaa maanteillä liikkua paljon enemmän ja väsymys kuten tiedämme alentaa myös tarkkaavaisuutta.

Ilman handsfreetä yhä ajellaan paljon ja touhuillaan siellä autossa kaikenlaista ajaessa.
Ylinopeuksiakin pyyhällellään railakkaasti kun ei ole ketään kyttäämässä.

Osa ihmisitä on lapsenomaisen auktoriteettiuskovia läpi elämänsä, kun ei ole ketään kyttäämässä ja jakamassa rangaistuksia sääntöjä rikotaan - ja tämä on ihan ns. normi-ihmisille tavallista toimintaa. Eikä mitenkään poikkeuksellista.

Poikkeuksellista sensijaan on, että mielenterveysongelmaiset muodostaisivat jonkin erityisen suuren riskiryhmän liikenteessä.
Kyse lienee hyvin, hyvin pienestä marginaaliryhmästä.. tai sitten lääkärit diagnosoivat ihmisiä ihan väärästä päästä ?

Äänestä
  • minulla on vähän sama vika ton autolla ajon kanssa ja niinpä uskalsin ajaa autoa niin kauvon ko 80 lätkä oli pakollinen ja sitten lopetin ajamisen koska piti ajaa liian lujaa, joten olisin halunnu sen 80 lätkän pysyväksi.

    sama on auto merkeissä jostain syystä en osaa ajaa uusimmilla autoilla vaan niiden pitää olla huonoja sekä rikki koska se jotenki nolottas jäähä risteykseen jollain hyvällä autolla kun voitas suoraan syyllistää kuljettaja.. (tiedän tiedän.. se on mun korvien välissä mutta minkäs teet).

    vähän puolustusta kummiski tuohon kaahailuun ettei pidä yleistää ja että naisilla on tapana vaarantaa sitä liikennettä sitten toisella ääripäällä eli liialla varovaisuudella, joka on osa syy miksen uskalla ajaa lujaa(sitä on vaan oppinu vierestä seuraamaan).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


varokaa kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=119&conference=707&posting=22000000017409688

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu