Vesisukset

ja kumivene

Onnistuukos 100 kiloisen, vesisuksilla varustetun kaverin vetäminen 15 heppaisella kumiveneellä?

Kysyn ihan tosissani, en ole koskaan kokeillut.

9

1711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta

      et saa kaveria plaaniin.

      • lähtö

        Pitää ottaa katapulttilähtö lentotukialustyyliin, hih hih.


    • Joakim

      20 hv koneella onnistuisi varmasti, mutta tehokkaalla 15 hv koneellakin voi onnistua, jos hiihtäjä osaa lähteä oikein. 80 kg hyvä hiihtäjä nousee vedestä yhdelläkin suksella 20 hv koneella, mutta väärin lähtevä ei edes kahdella.

      • "tehokas 15 hv" voi jum*******" kaikkea sitä näkee.


      • Watti
        jokander kirjoitti:

        "tehokas 15 hv" voi jum*******" kaikkea sitä näkee.

        Niin, hevosvoimahan on tehon yksikkö, mutta kuitenkin perämoottorien kohdalla 15 hv ilmoittaa lähinnä kategorian, johon moottori kuuluu.

        Vanhemmasta perämoottorista on usein tehoja jo niin sanotusti hävinnyt ja uusissakin todelliset tehot vaihtelevat. Sanoisin yleisen toleranssin olevan noin plus miinus 2,5 hv, eli yhteensä 5 hv.

        Moottorin teho on vielä eri asia, kuin se todellinen teho, jolla venettä liikutetaan. Tähän tehoon vaikuttavat mm. potkurin ominaisuudet.

        Tämän tehon lisäksi itse tehon aikaansaamaan liikkeeseen vaikuttavat veneen ja kuljettajan ominaisuudet, mutta se onkin jo toinen juttu.


    • 10hv:lla mentiin

      Muksuina hiihdettiin 10 hevosella. Ison miehen voisi saada plaaniin, jos lähtee laiturista ja veneellä on vähän alkuvauhtia. Silloin se tietenkin nykäisee hieman.

    • onnistuu

      Onnistuu vaikka soutuveneellä, jos soutaa tarpeeksi kovaa. Todistettu TeeVeessä.

    • onnistuu

      Vedin 80-kiloisen kaverin yhdellä suksella ylös 18-heppasella koneella. Kahdella suksella tällainen lähes ensikertalainenkin pääsi helposti.

      Pienitehoisella koneella vetäessä kannattaa nostaa vene liukuun ympyräradalla, jonka säde on köyden mittainen. Vasta kun vene on plaanissa, käännetään ratti suoraan ja hiihtäjä nousee ylös.

    • kokemusta

      Isohko kala-palta vene, 15 hv evikka käsiohjauksella. 85 kg jannu wakeboardilla keskeltä järveä paikaltaan vedestä. Onnistuu.

      MUTTA on todella paljon kiinni vedettävän taidosta pusertaa itsensä pintaan. Ottaa käsiin ja jalkoihin,joten ei voi jäädä junnaamaan siihen vetoon vaan pumppaa itsensä pintaan.
      Toki kaikki meistäkään ei päässyt, mutta muutamat.

      Terv. Oulujärvi-98-weikkaajat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9562
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7732
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5337
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      4994
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4690
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      106
      4370
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      154
      4239
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      177
      2102
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2065
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      294
      1701
    Aihe