Hei! Voisiko joku "kokeneenpi" valaista minulle kuinka erotan pensas- ja köynnöskrassin? Ostin kuukausi sitten krassin taimia ja niiden piti kai olla köynnöskrasseja. Ne ovat kasvaneet nyt kovasti, tehneet todella isoja lehtiä (korkeus on ehkä 35-50cm ja isoimpien lehtien halkaisija ehkä noin 15cm). Mutta mitään köynnösmäistä en niiden kasvutavassa ole huomannut. Aivan juuresta on jokaisessa taimessa alkanut nyt viikon aikana kasvaa paksumpi varsi, jossa on pieniä lehtien alkuja ja kukkanuppuja. Voisiko tuo olla köynnöksen alku? Vai onko käynyt niin, että sainkin pensaskrassia...?
Kuinka erotan köynnös- ja pensaskrassin?
6
3626
Vastaukset
- Rassukka
Heips! mulla kasvaa köynnöskrassia ja monen vuoden kokemuksella sanon, että köynnöskrassi tahtoo todellakin kasvatuksen alussa pensoa juurestaan ja tehdä niitä pieniä kukkanuppuja.Aluksi ei näy juuri, että köynnöstä tulisi, sitten ajan kanssa taimet rupeavat venymään pituutta.Jos sulla on noinkin korkeata kuin 50 cm, niin olisin kyllä varma, että kyseessä on köynnöskrassi. Pensaskrassi kun todellakin on pensasmainen ja matala.
- Jakke1
Meillä on parvekkeen kummallakin reunalla köynnöskrassit,ja kiipeilyä varten niille järjestetyt ristikot,mutta ei tartu siihen mitenkään,pitäiskö laitella naruilla kiinni?
Muuten hieno,ja kukkii jo.Auttakaa!!!! - sirkka
Jakke1 kirjoitti:
Meillä on parvekkeen kummallakin reunalla köynnöskrassit,ja kiipeilyä varten niille järjestetyt ristikot,mutta ei tartu siihen mitenkään,pitäiskö laitella naruilla kiinni?
Muuten hieno,ja kukkii jo.Auttakaa!!!!syynä olla se, että kun ristikot ovat kiinni seinässä, ei jää rakoa seinän ja ristikon väliin. Nimittäin krassi kietoo lehtivarsiaan tukikepin ympäri. Minulla on jo kolmatta vuotta pajusta tehty kartio, ja siinä krassi kiipeilee hyvin omin voimin. Siis krassilla ei ole sellaisia "kiipeilyspiraaleita" kuin esim. kelloköynnöksellä tai villiviinillä.
- Rassukka
Jakke1 kirjoitti:
Meillä on parvekkeen kummallakin reunalla köynnöskrassit,ja kiipeilyä varten niille järjestetyt ristikot,mutta ei tartu siihen mitenkään,pitäiskö laitella naruilla kiinni?
Muuten hieno,ja kukkii jo.Auttakaa!!!!Hei vaan! Köynnöskrassi tekee vaan sellaista pitkää suoraa vartta, joka täytyy sitoa, tai ohjata esim. narua pitkin, kehikon ympäri.Ei tee samanlaista tukea ympäri itsestään kiertyvää vartta, kuin esim. humala tai karhunköynnös. Siinä mielessä minusta köynnös- nimitys hieman harhaanjohtava.
- Molempia kasvattanut
Minulla on eka kerran pensaskrassia, joka on tuuhea, ja matala noin 35 cm. Kyllä se on aivan selkeä pensas hyvä, että pysyy pystyssä. Varsi on todella matala, josta alkaa voimakkaasti haaroittua. Kukat ovat tulipunaisia yksinkertaisia. Nämä ovat selkeästi erilaisia, kuin köynnöskrassit. Edelliset ovat taimivaiheessa pidempiä ja hontelompia. Köynnöskrassin kukatkaan eivät ole mielestäni tasavärisiä, vaan oranssi-keltaisen eri sävyjä. Omat pensaskrassini ovat kaikki tulipunaisia.
- sirkka
pensaskrassejakin on; pituus riippuu siitä, minkälaisissa olosuhteissa se kasvaa. Minulla on seinäamppelissa pensaskrassi, jossa on monen värisiä kukkia (punaisia, keltaisia, oransseja) ja sen oksat ovat ainakin 50 cm pitkiä. Saman pituiseksi kasvoi samassa paikassa aikaisemmin erilainen pensaskrassi (tässä nykyisessä on kirjvat lehdet). Pajukartiossa on sekä köynnös- että pensaskrassia, näin kukka-asetelma on tyvestä asti tuuhea. Krassi on ihana kesäkukka, kaunis ja tuoksuukin niin hyvälle :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443