Aapo

Olet toistuvasti alentanut ja solvannut Mannerheimiä kommenteissasi. En vain jaksa hyväksyä sitä, että suomalainen solvaa ihmistä, joka pelasti suomalaisuuden.

Puhut siihen tyyliin, että Suomen olisi ollut parempi menettää itsenäisyytensä Neuvostoliitolle. Vastaa rehellisesti oletko sitä mieltä? Olisimmeko nyt tässä tilassa ilman Mannerheimin johtajantaitoja? Olisiko meillä asiat näin hyvin? Olisimmeko pystyneet pelastamaan maamme ilman Saksan tukea?

Aapo, vaihtoehto tälle on Venäjä. Mieti sitä hiljaa mielessäsi. Olet epäilemättä miettinytkin ja siksi en kertakaikkiaan voi ymmärtää kantojasi.
41198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sillä on luetun ymmärtämisessä vaikeuksia...siksi ei tajua vastata...

Äänestä

Oleminen määrää tajunnan, kuten Marx asian on osuvasti ilmaissut. Näyttää pitävän paikkansa. Historia keskusteluissa näkyy selvästi monilla paistavan läpi porvarillinen kouluopetus ja tietynlainen "suur-Suomi" henkisyys (enkä tarkoita Aapoa). Myös totuutta käytetään säästeliäästi, josko sitä tunnetaan lainkaan.

Ensinnäkin kesä-heinäkuussä 1917 Suomen eduskunnassa äänestettiin kaksi kertaa ns. valtalaista. Tämä oli esitys, jonka mukaa Suomen tulisi julistautua irroittautuneeksi Venäjän vallan alta. Työväenliike tuki yksimielisesti itsenäisyyttä. Kummallakin kerralla porvaristo vastusti sitä (nyk. Kokoomuksen ja Keskustan edeltäjät). Porvaristo ajoi koko ajan "laillisen yhteiskuntajärjestyksen" (so. tsaarin vallan) palauttamista, eikä se hyväksynyt itsenäistymistä, kuin vasta puoli vuotta myöhemmin. Tämänkin nähtyään edellytykset Nikolai II:n vallan pauttamiselle mahdottomiksi ja työväen vallankumouksen uhatessa porvarillista valtaa.

Jos asioihin perehtyy on linja päivän selvä. Työväenliike ja sosialistinen suuntaus oli vahva. 1917 ei ollut olemassa mitään Neuvostoliittoa, mutta punikeilla porvariston mielestä kuitenkin pelottavan suuri kannatus. Näin ollen heidän mielestään oli parempi myydä Suomen itsenäisyys Venäjälle ja säilyttää samalla omat etuoikeutensa, kuin lähteä työläisten kanssa epävarmalle itsenäisyyden tielle. Tämä oli myös Mannerheimin linja ja hän useasti ottikin kantaa tsaarin vallan puoluesta. Porvareille on aina ollut "hyviä Venäläisiä" (monarkistit ja porvarit) ja sitten "ryssiä" (bolshevikit ja työläiset).

Kun loppuvuodesta 1917 perustettiin Venäjälle bolshevikkien johdolla neuvostovalta, äänesti kansallissuusasiain neuvosto mm. Suomen oikeudesta itsenäistyä. Äänet menivät tasan. Stalin toimi kansallisuusasiain neuvoston puheenjohtajana ja hänen äänensä ratkaisi äänestyksen Suomen itsenäisyyden puolesta. Kommunistien linja on aina ollut ja tulee aina olemaan, että jokaisella kansalla on oikeus itsemääräämisoikeuteen. Se, että tämä ei myöhemmin toteutunut Neuvostoliitossa ei ole kommunismin, vaan NL:n reaalipoliitikkojen vika.

Käännettyään aseet Suomen työläisiä vastaa porvarit vieläpä valitsivat Suomelle saksalaisen Keisarin. Demokratiasta ei ollut tietoakaan, ennen vuotta 1944. Itsenäistyminen ja kansallinen itsemääräämisoikeus oli ja on edelleenkin kommunistiselle työväenliikkeelle ehdoton lähtökohta.

Toisesta maailmansodasta en tässä yhteydessä ala luennoimaan, vaikka tässäkin asiassa monien keskustelijoiden tiedot näyttävät olevan käytännössä olemattomia.

Lisäksi useiden porvarillisesti suuntautuneiden "keskustelijoiden" argumentit ovat sitä tasoa (tyyliin "vitun apina"), että yksikään hiukkaakaan vakavammin asioihin perehtynyt ja niistä jotain tietävä henkilö ei viitsi tällaisten tietämättömien ja lapsellisten heppujen kanssa väitellä.

Äänestä

Minäpä vastaan tuohon: mannerheim oli Suomen kansan pyöveli joka jo luokkasodassa tapatti työläisiä, mannerheimia sanottiin 30-luvulla yleisesti verikoiraksi. Että se siitä, sitten vielä: Kun turisteille kerrottiin että postitalon edessä oleva patsas esittää mannerheimiä, he kysyivät: vai niin, no kuka sen selässä istuu?
mannerheim on siis se hevonen siinä.

Äänestä
  • Sota perustuu vihollisten tappamiseen. Punikit eivät tappaneet. Vai tappoivatko?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Theodor kirjoitti:

Olet toistuvasti alentanut ja solvannut Mannerheimiä kommenteissasi. En vain jaksa hyväksyä sitä, että suomalainen solvaa ihmistä, joka pelasti suomalaisuuden.

Puhut siihen tyyliin, että Suomen olisi ollut parempi menettää itsenäisyytensä Neuvostoliitolle. Vastaa rehellisesti oletko sitä mieltä? Olisimmeko nyt tässä tilassa ilman Mannerheimin johtajantaitoja? Olisiko meillä asiat näin hyvin? Olisimmeko pystyneet pelastamaan maamme ilman Saksan tukea?

Aapo, vaihtoehto tälle on Venäjä. Mieti sitä hiljaa mielessäsi. Olet epäilemättä miettinytkin ja siksi en kertakaikkiaan voi ymmärtää kantojasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu