Kävin tänään pankissa (Sampo) kysymässä lainaa. Olis tarkotus ostaa noin 180 000 paritalo Turun alueelta. Omia säästöjä laittasin noin 90 000 € ja loput hieman alle 90t€ lainalla. Oon noin 30 vuotias työssäkäyvä kaveri, siis varmaan aika keskiarvotapaus asuntolainani suhteen. Pankki tarjos 12kk euripor 0.45%. Kannattaako ottaa?
Onko hyvä lainatarjous
normitapaus
115751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tinkaa vielä marginaali ainakin 0,4 ja ehkäpä kannattaa ottaa prime korolla. Sammon prime on tosin korkeampi kuin muiden pankkien. Käy siis vielä kiertämässä muut pankit, ellet ole jo sitä tehnyt.
kolmeenkymppiin mennessä, saanut palkkatyöstä laitettua sivuun 90K ??
Aikas hyvätuloinen & onnekas sitte olet, jos näin... :-D
Eihän tuo nyt mitään korkeaa tulotasoa edellytä. Jos vaikka reilu kymmenen vuotta on pistänyt 500 e/kk säästöön, niin johan tuo summa on matalammallakin korkotuotolla saavutettu.
Olen saanut ja olen palkkatyössä. Valmistuin jouluna 2000 ja ollu siitä eteenpäin hommissa.
No nytkun miettii, niin onhan tuo 90 000 €:kin ihan hyvä säästö, opiskelijana olin aina ihan pennitön ja opintolainalla elin ja kesät sain rahaa toimeentulotukena. Ei ollu edes autoo.
Ei kait edellytä korkeaa tulotasoa - mutta korkeaa "itsehillintää" vähintään :) Sen verran ärsykkeitä kulutukseen ainakin itse saan jatkuvasti tässä yhteiskunnassamme ettei rahat hirveästi taskua polttele, vaikka omat nettokassavirtani ovat noin 2500eur/kk luokkaa.
Marginaali kuullustaa hyvältä, meillä se on 0.57.
Harkitsisin kuitenkin prime -korkoa, sen saa sitten vaihdettua vaikka viikon päästä muuhun.
Käyppä kysymässä tarkistusta marginaaliin. Tuohan on kauhean korkea nykyaikaan. Parhaimmat saa jopa himpun alle 0,3:n.
Eiköhän tuo marginaali riipu aika monestakin asiasta, ei vähiten lainan määrästä muiden palveluiden hinnoittelusta.
Mulla marginaali 0,3 12kk euribor, ei muita kuluja. Lainamäärä yli sata tuhatta. Tosin velallisia 2kpl.
Olet muuten saanut säästöön todella paljon mielestäni, ole(mme) olleet palkkatyössä kolme vuotta ja ei noita säästöjä ole kuin 15 tuhatta tai jotain. Tosin kulutin omat säästöni, ja velkaa, taas kalliiseen sporttiautoon - itse et ole tainnut pahemmin tuhlailla, tapa kait sekin mutta muista nyt nauttia elämästä nuorena kuin voit. :)
Niin olen ostanut asunnon heti töihin mennessäni ja maksanut lainaa takaisin 6,5 vuotta. Vanhan asunnon myntivoitto on ollut noin 15 000 €, loput säästöt on muodostuu takaisinmaksetusta lainasta ja muista säästöistä.
Oon kova myös tuhlaamaan. Autokin on aivan pirun kallispitoinen työsuhdeliisinkiauto, vetää tilistä noin 650 €/kk. Matkustelen myös paljon. Nettokassavirta on pieni.
Meillä on tuo 0,45 % marginaali ja minusta se on ihan ok. Varsinkin kun ei tule mitään muita palvelumaksuja mistään. Vaan platinabonuksista päinvastoin kertyy 100 - 200 euroa vuodessa säästöön. Olemme tyytyväisiä Osuuspankin asiakkaita.