lattiaa tehdessä, ite laitoin aika pintaan pikkasen hiekkaa päälle sit tyroksit ja lämminvesijohdoille tyroksiin urat.
miten syvään ootte haudannu kylmävesijohdot
kysel06
51126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mä jus laitoin ittelle kylmäjohto tuli ainaski 1,90cm ei pitäis jäätyä laitoi vielä lampaan villaa ympärille..ei pakkanen enää riko
et tainnut ymmärtää kysymystä
1,90 cm on alle tuuma
Minä hautasin ne yhdessä putkimiehen kanssa sisätäytön hiekkaan noin 10 sentin syvyyteen. Ja sitten hiekkaa päälle. Sen jälkeen 150mm styroksia ja kuumavesijohdot tulivat ylemmän styroksikerroksen väliin uritettuina.
Kahta tapaa suositaan, hautaamista hiekkaan tai urittamalla molemmat johdot styroksiin, mutta ei ihan vierekkäin.
Molemmat oikea tapa. Hiekkaan hautaamisella taitaa vaan saada nopeampaa kylmempää vettä. Tämä syy siihen miksi minä ne hautasin.
Normaalit 15mm PeXit 28-mm suojaputkessa on helppo kaivella ihan pintaankin, tosin ylös nostot kannattaa sitten tehdä taivutuskulmilla. Isommat syöttöjohdot jos niitä tulee, kannattaa kaivaa vähän syvemmälle, kun ovat jäykempiä taivutella ja tarvitsevat siten isomman säteen.