Kyseessä uusi auto. Itseasiassa auto ei ole vielä tullut vaan tilauksessa. Pitäiskö laittaa heti vai ajella muutama tonni? Nyt auto-expertit kertokaa!
Paras ruosteenestofirma?
Ruostuuko
187714
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Heti tai viimeistään ennen talven suolakelejä - jos autolla ajaa suolakeleissä, on suojauksen tekeminen hankalampaa. Itse veisin vaikka välittömästi (tai kuukauden vanhana).
En tiedä onko paras firma, mutta Stop Rust teki Helsingissä myyjäliikkeen toimesta uuteen Mazdaani suojauksen. Jälki vaikuttaa hyvältä ja putiikki on muualtakin saanut hyvää palautetta.
Tässä vielä linkki:
http://www.finikor.fi/helsinki/
Kun puhtaaseen pintaan vetää aineet, niin ei ala muhimaan alta mistään ja kestää...
Aja jonkin aikaa jotta saumat liitokset liikkuvat.
Sitten menee suoja aineet oikeisiin väleihin.
Eli muutamasta kk.. --> puoli vuotta olisi sopiva aika.
Puolen vuoden kuluttua onkin sopivasti ajettu suolat tielle! Turha odotella
Kuitenkin kannattaa suojata, eli vaikka kesän loppuun ajella ja sitten aineet pohjaan.
Suoraan vaan suojaukseen, turha odottaa, "että alkaa ruostumaan", se alkaa välittömästi
Aja autollasi, jos saat sen vielä "kesäkeleille" noin 1.500 km. Tällöin on irto-osat pudonneet ja paikat hinkkaantuneet muutenkin paikoilleen.
Jos kyseessä on ns. tavallinen "perheauto", niin ota samalla Stop Sonic käsittely samalla kertaa kun otat ns. lisäturvakäsittelyn.
Stop Sonic vähetää ajomelua huomattavasti ja ns. lisäturvakäsittelyssä autosi alusta ja alustan kotelot suojataan reikiä poraamatta.
Jos autoilu kiinnostaa samalla autolla vielä n. 2-3 vuoden jälkeen niin sitten vasta ns. täyskäsittely, siitä on turha maksaa vielä tässä vaiheessa.
Sonic ja lisäturva maksaa noin 670.- euroa Golf/Corolla luokan autoihin.
On totta, että saumat elävät uudessakin autossa. Eläminen on kuitenkin niin pientä ettei sillä juurikaan ole merkitystä.
Viet sen auton niin pian kuin suinkin suoajukseen. Jos ajat autolla, alustan koteloihin kerääntyy pöllyä ja hiekkaa. Sellaisia pesuvehkeitä ei ole vielä keksittykään, millä saadaan hiekat 100% pois koteloista, jotka ovat usein pirun ahtaita ja mutkittelevia ja sisältävät ns. kuraloukkuja.
Suosittelisin TECTYLin aineita käyttävää suojaamoa. Ovat ehdottomasti parhaita. Ja joku sellainen firma, jolla on kunnon vehkeet.
Vaikka suojautaisit autosi parhaassa paikassa,parhailla työvälineillä mutta ruostesuoja aine on huonoa -on koko homma fiasko!
Siksi kannattaa etsiä laadukas TECTYL firma käsiinsä!
(Unohda Finikor->Testit)
Ja mitä nopeampaa sen teet,sitä paremmin on autosi suojassa.
Kysy myös sisälokarien asennusta
Aikoinaan TM-lehti testasi ruosteensuojaus firmoja. Kärjessä komeilivat Finikor käsittelyä tarjoavat yritykset, parhaana Stop-Rust Hesassa.
Ratkaisee. Se riittää minulle.
Ruostesuojauksessa on lopulta kyse bisneksestä, ei autojen ruosteeneston laadukkuus, vaan siitä käteen jäävä liikevoitto.
Ihan aidosti harmittaa jos on erehtynyt Finikoriin.
Tämä on kuitenkin tärkeysjärjestys:
1. Laadukas rusteenesto aine
2. Asiallisesti tehty käsittely.
3. ns. Maanantaipäiviäkin on "ihmisillä" / käsittelijöillä eri firmoissa. Jotkut ovat vain "töissä" muusta viis.
Nämä ovat asioita joista kannataa otaa selvää. Asiat eivät ole suinkaan yksinkertaisia mustavalkoisia totuuksia.
EDIT: Ainoatakaan €:a en ole saanut/ tule ikinä saamaankaan tässä bisneksessä tai tule siihen ryhtymään.
Asioista on vain otettu selvää, tavalla jota harva matti meikäläinen koskaan tekee
Kyllä juttu on niin, että työn laatu on tärkein. Ei auta minkäänlaiset ihmeaineet, jos auton kuivaus jätetään puolitiehen, ruosteita jätetään muhimaan aineiden alle tai paskaa jätetään aineiden alle. Tai vaikkapa jätetään kotelot kokonaan kuivaksi. Tai jotain muuta sellaista.
Tottakai näin on, toteutettuna laadukkailla aineilla. Paha ongelma saattaa tulla siinä jos asiakas hankimilaan tiedoilla (laajoilla) "kiusaa" tekijää vierestä, valvoen työn laatua, jotta kaikki tulee kunnolla tehtyä. ongelmakohdat kun on todella helppo peitää massalla piiloon (hups-ei saa sanoa ääneen)
Kun yrittäjissäkin on sellaisia tapauksia:
-Meillä ei tehdä virheitä.(piste)
-Työn laadussa ei voi olla sanomista(koulutus)
-Lopputulos esimerkiksi kansiremontissa voi olla epätoivottu, ja asiakas joutuu lopulta näyttämään
ne virheet työn laadussa/syy-yhteyksissä/hutiloinissa.
Mitä mukavimassa tapauksessa voi jäädä käteen?
-"Känsiä",monta poltettua hermosavua ja kiitellään epäkiitoliseksi asiakaaksi. Tätä voi saada, jos haluaa rahalle laadukasta vastinetta. Onnelisiakin kertomuksia on ja ehkä osassa ei ole tehtyä työtä "jälkitarkastettu" (perusteellisesti).
-"Vetoköysi on yhtä vahva kuin sen heikoin kohta on"
-Asioissa siis on monta eri puolta,josta pitää ottaa selvää
Jos ei Finikor kerran ole hyvä niin onko suositella pääkaupunkiseudulla jotain muuta paikkaa, josta saa varmasti rahoilleen vastinetta?
Pitäis viedä auto suojattavaksi lähiaikoina...
Minä vien Primerani pienessä kaupungissamme katsastusmiehen suosittelemaan paikkaan ruostesuojaukseen. Kyllä hän seuraavalla kerralla katsoo, kuinka hyvin työ on tehty.
Viitisen vuotta saan elinaikaa lisää autolleni, ja se riittää. 2 tai 3 autoa minä enää ostan - ellen sitten vahuudessani tule myyjien hassutettavaksi.
Dinitrol-käsittelyyn.Kyselin asioista perillä olevilta ja pitivät Dinitrolia parhaana.
Ellet vielä ole sijoittanus eurojasi massaukseen, niin kannattaisi harkita elektronisen ruosteenestojärjestelmän hankkimista ja asentamista heti uuteen autoon.