On se onni, että meillä on yksi täysin tyytyväinen suomalainen ja nimenomaan kepun kannattaja, joka on täysin tyytyväinen Kepun politiikkaan. Kaikki arvannevat, että hän on Oiva Härkönen. Kuntien palvelurakenneuudistus meni Kepun tahdissa ja täysin oikein. Matti Vanhasen hallitus korvaa ripeästi niitä hirveitä virheitä, jotka Lipposen hallitukset saivat aikaan. Esko Ahon hallitus korjasi jo ne hirveät virheet, joita Holkerin hallitus sai aikaan. Halonen ja Tuomioja noudattavat Vanhasen-Kääriäisen ulkopoliittista linjaa. Suomen maatalous on täysin kilpailukykyinen kaikkien muiden maailman maatalouksien kanssa. Nyt vain pitäisi saada kaikkien maiden maataloustuet pois. Sitten me möisimme pihvilihaa Brasiliaan, viljaa Yhdysvaltoihin ja eiköhän sokerijuurikaskin ohittaisi sokeriruoon. Valtakunnassa siis kaikki hyvin ja jatkuvasti paranee.
Yksi
tyytyväinen ihminen
3112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
poistoa?
Miksi vastustaisin?
... oikeita asioita kotimaastamme, jota sodanjälkeisinä vuosikymmeninä maalaisliitto/kepu ja Kekkonen pääosin johtivat. Nyt ollaan taas päästy kepujohtoiseen hallintoon ja monet asiat ovat jo parantuneet Lipposen/Niinistön aikaisen korpivaelluksen jäljiltä.
Jos maatloustuet poistettaiiin maailmanlaajuisesti, merkitsisi se sitä, että meillä säilyisi maatalous suurinpiirtein nykyisellään. Suomalaisen maatalouden kilpailukyvyn olen usein yksityiskohtaisesti perustellu. Mutta ei se sitä tarkoita, että olisimme kilpailukykyisiä viemään pihvilihaa Brasiliaan tai viljaa Yhdysvaltoihin. Mutta olisimme kilpailukykyisiä tuottamaan niitä lähinnä omiksi tarpeiksi