Katsoin nyt toisen kerran televisiosta AI:n. Ihan harmittaa, että Kubrick heitti lusikkansa nurkaan ja käänsi puurokuppinsa nurin. Muistaakseni hän suunnitteli kyseistä elokuvaa yhdessä Spielbergin kanssa (tuottajana?). Jos tuumaus olisi toteutunut, olisi AI:kin voinut olla toisen näköinen. Nyt sadun (joksi kai se oli tarkoitettukin) siirappisuus yltyy loppua kohden niin mahdottomiin lukemiin, että. Eipä silti, Spielbergillä on aina leffoissaan näkemystä ja yksityiskohtien tajua, jotka pelastavat kuitenkin jotakin. Ei kuitenkaan uskoisi, että sama mies ohjasi Pelastakaa sotamies Ryanin.
AI - Tekoäly
7
747
Vastaukset
Stanley Kubrick ja Steven Spielberg ovat molemmat aikamme huippuohjaajia, Kubrick toki jo edesmennyt. Kuitenkin näiden herrojen vahvuudet ovat hieman eri osa-alueella. Kubrickin vahvuutena on visuaalisuus, hänen kuvansa ovat kauniita ja kamerankäyttö aivan omaa luokkaansa. Kubrick tuntui aina tietävän hyvinkin tarkkaan miltä halusi elokuvansa näyttävän. Tästä hyviä esimerkkejä ovat Full Metal Jacket ja Hohto, mutta vanhemmista Barry Lyndon on kuin jatkuvaa postikortin kauniiden kuvien virtaa. Kubrickin elokuville on tyypillistä kauneus, myös silloin kun tarina sinällään ei kauneutta sisällä kuten vaikkapa Kellopeli Appelsiinissa.
Steven Spielberg taas hallitsee tarinan kerronnan. Jos Kubrick kertoo ohkasenkin tarinan kauniisti, niin Spielberg taas saa uskomattomia tunnetasoja samaiseen juoneen. Spielberg ymmärtää tarinan eteenpäinviemisen salat ja rytmitykset. Yllättävän monet Spielbergin elokuvat ovat perusjuoneltaan varsin yksinkertaisia, eikä hän ohjaajana juurikaan pyri psykologisesti luomaan kovin syvällisiä tai monimutkaisia hahmoja. Silti hän osaa luoda elokuvissaan pieniä hienovaraisia sävyjä, jotka vaikuttavat suuresti katsojaan. Katsokaapa vaikka Kauhun kilometrit, Tapppajahai tai Kolmannen asteen yhteys, niin huomaatte kuinka paljon jännitteitä niissä elokuvissa on, jotka katsoja pitkälti luo itse mielissään. Se on taitavaa elokuvakerrontaa.
A.I. onkin mielenkiintoinen kokemus. Se on kaunis kuin suoraan Kubrickin kuvamaailmasta ja silti jännittävä ja otteessaan pitävä niin kuin vain Spielberg osaa. A.I.:n suhteen ainakin oma katsomiskokemus oli sellainen, että intensiivisen katsomisen jälkeen tuli pettymys, että tässäkö tämä nyt oli? Tuntui kuin elokuva ei missään vaiheessa alkanut, kun se jo loppui. Silti elokuva piti otteessaan, mutta tarinan ohuus valkeni elokuvan loputtua. Silti A.I on hieno elokuva ja suorastaan uskomaton kokemus. Se on sitä nimenomaan visuaalisesti ja kyllä tarina sisältää myös oman sanomansa ihmisen julmuudesta, se on kuitenkin vain sävyä ja sivumakua. Hyvä merkki on sekin, että elokuva jaksaa kiehtoa myös useamman katsomiskerran verran. Spielbergin leffa, jossa on Kubrickin kädenjälki hyvin vahvana.- turbaani
Loistava leffa!
Esim. Flesh Fair-osio on Spielbergin kirjoittamaa ja koko tulevaisuuteen sijoittuva loppukohtaus Kubrickin. - Sulevi
loistava kohta missä ne pulsurobootit kävi noukkiis varaosia,torellinen neronleimahrus!Mikähän mahtaa olla Spielbergin ÄO?
- Rasti
moido kirjoitti:
se hän oli aivan mitään sanomaton elokuva!!
Ilman perusteluja tuollaiset heitot ovat turhia.
Kerro meille miksi A.I. on mitään sanomaton.
- Mayborne
AI on huonoimpia katsomiani scifi-elokuvia. I,Robot on paljon parempi vaikka kaikki muut väittää vastaan. Kaikki tuntuu jotenkin ihailevan AI:tä. Hyvä, että on muitakin järkeviä ihmisiä jotka ei siitä tykkää :)
- Linda80
...oli liian, no typerä juoni.....ja pöljä loppu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500