...lopu, kun te ääliöt PEMARIkuskit kohellatte talvella! Ei muuten ole ikinä Pemarit pärjänny Saabeille Tekniikanmaailman talvitesteissä, huomattavasti hitaammat radan kierrosajat ja maantie ajo on ollut huteraa monen koeajajan mielestä! Varsinaisia tynkämunia ootte!!
Hei, ja missä alle 4 litran bemarin myllyssä olisi saman verran vääntöä kuin turbosaabissa tai volvossa, joissa koneen koko on vain 2,3 litraa.
Vert. 9-5 aero 250hp/370nm ja BMW M3, 343hp 365nm! lisäksi vääntöhuippu tulee saabissa ainakin 1K pienemmillä kierroksilla..
Hei, ja missä alle 4 litran bemarin myllyssä olisi saman verran vääntöä kuin turbosaabissa tai volvossa, joissa koneen koko on vain 2,3 litraa.
Vert. 9-5 aero 250hp/370nm ja BMW M3, 343hp 365nm! lisäksi vääntöhuippu tulee saabissa ainakin 1K pienemmillä kierroksilla..
Vastaukset 12
Vanhimmat
bmw:t on vapaastihengittäviä.
Kyllä nyt on päästy vihdoin ja viimein viisauden lähteille.
SAAB SUOMESTA.
t: teuwwwo
ps. Saapismi on sairautta, mutta TURBOsaapismi on sitte varmaan jo kunnon jakomielitautia...
no oiskohan tossa sun svedu saabisasi turbolla vaikutusta vääntöön. bemarilla ei oo noita tehdas valmistu bensaturboja kovin montaa(ei ainankaan tuu mieleen yhtään)
mutta oiskohan tossa 330d:ssä vääntöö enennmän kun tossa sun sabassa!
hehjutit tossa bensa saabis vääntöö mutta miten toi saban diiselin laita
eipä taida olla kovinkaan hi-tech
..on isuzun tekemä 3 litran v6 ja taatusti kestävämpi kun toi sakemannin tekemä paskakasa!
Ainoa joka osaa tehdä saksassa auton, on porsche ja mersu, niin ja ainoa kestävä saksalainen diesel on mersun tekemä..
Tämä Akseli on kyllä täysin pihalla asioista kuin lumiukko!
Se "isuzun tekemä 3 litran V6",joka oli taatusti kestävämpi kuin sakemannin tekemä paskakasa,on kyllä nyt vedetty tuotannosta kokonaan,pahojen teknisten ongelmien takia,joita tuntuu Saabilla riittävän..
Se oli muutennin aivan surkuhupaisa esitys koko kone,kokoonsa nähden aivan olematon alakierrosvääntö,ym.tutustu asiaan TM 1/02,vai oliko 2/02 dieselvertailussa,Saab sai selkäänsä huomattavasti pienikoneisimmilta Audilta ja Meseltä!
BMW;n dieselithän ovat erinomaisia tuotteita,vääntäviä ja tehokkaita,uskoisin ,että kestävätkin,moni taksimieskin päätynyt jo Bemariin..
Mercedeksen kokemus dieseleissä on tietysti omaa luokkaansa,sen toki myönnän,mutta sekin on saksalainen...
pysyisit ihan siellä mielisairaitten saabistien osastolla, jos oot saappiisi tyytyväinen niin hyvä, ei sitä tartte tänne tulla hehkuttamaan, tuskin ketään täältä voit tartuttaa saabismiisi.
Toiset tykkää kulkuneivoista jolla pääsee paikasta a paikkaan b, toiset bemareista, mua ainakaan ei vois vähempää kiinnostaa jos saappi on nopeempi sekunnilla jossain TM:n talvitestissä.
Ja mitähän saat vääntöjä kun isket m3:een turbon?
Itsetunto ongelmia? Kadehdit bemareita? Jos ei kumpikaan niin ihmettelen miks tarvii tulla tänne pätemään? Kyllähän nyt kaikki tietää ettei Saabia ja Bemaria voi verrata ees leikillään. Toinen on saksalainen, pääsääntöisesti tyylikäs, laadukas ja arvostettu auto. Toinen on Ruåtsalainen porssekattoinen rääpäisy, joka vetää kaiken lisäksi ihan väärästä päästä, eikä edes käännä päitä liikenteessä. Fact is a fact.
Ookko tosissas? Näkeehän sen jo kaukaa, että Saab on ruma (no ehkei se uus sport sedan;) ja "neutraali" auto. Ei herätä mitään mielipiteitä. Paitsi kaikki vanhemmat pistää mutisemaan että "hyi vit**"!
Ensinnäkin: benasabemut on vapaastihengittäviä, joten ei voi verrata turbotettuun. Saksalainen viripaja G-force tekee bemun kompressorisarjoja, jolloin esim. 330i:stä saadaan vääntöä yli 400 Nm.
Toiseksi: Ei ne autot itsestään tuolla teillä huitele, kyllä siellä aina joku ratissa on. Kun malttaa ajaa äly päässä ja maltilla, välttyy peltikorjaamokeikoilta (ellei ole toisen vika).
..Mutta Saabilla taitaa loppua!Joka viides saa monon kuvan persuiksiin,on se perkele,että ihmiset ei usko Saabin laadukkuuteen,hinnatkin pysyy yhtä huonosti kuin jossain ranskalaisissa!
kiinnostaa,joku saabbi tai sen ns.vääntö,yms.Tämä osasto on tarkoitettu autoille,ei u-boateille.Ja eipä näy GM:kään kiinnostavan pätkääkään suapin kohtalo.
kumpikohan jää jos kesäkelissä otetaan kisat saappi vai M3? Veikkaisin et saappi jää