joo siis osakeyhtiö perustamis aikeet.. onko kellään kokomuksia noista yhtiöistä jotka myy valmiita oyitä???. olis vähä kiire eli siksi mietin. ja joka niistä varmaa auttaa rahan hankinnassa. siis on vähäsen kassa vajetta. pankeissa olen juossut ei oikea saa lämpöä, tietääkö joku rahoitus yhtiöistä.
töölön osakeyhtiö
aikova
67060
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
huijari on yrittäjä...
otti tutun henkilön oy:n myyntiin; nopeasti myi, mutta tuttu ei rahoja nähnyt.
ostaessasi sieltä et todellakaan tiedä mitä saat.
Tuo firma ei myy osakeyhtiöitä.
Ja jos väität että myy, kertonet tuon "myydyn" firman nimen, josta "tuttusi" ei ole rahoja saanut.
Heh, nää aina hauskoja, tuttu ja kaveri jutut:)
Heh, oot aika hauska pelle.
Itse yrittäjäkö siellä vastailee?
Vai oletko vain yrittäjän "tuttu"?
Niin kiire ei voi olla etteikö ehtisi rekisteröintiä odottamaan.
Jos teet homman itse maksaa se sinulle 330 euroa postimerkin/käynnin maistraatissa tai PRH:ssa.
Lomakkeet löytyvät netistä http://www.prh.fi, siellä on valmis pohja yhtiöjärjestykseksikin.
Yritys toiminnan voit aloittaa heti kun olet jättänyt hakemukset/ maksanut osakepääoman. Ainoa juju on se että olet oy:ssä sen aikaa itse vastuussa kaikissa asioissa eli lainat yms. voidaan periä sinulta jos niissä ilmenee ongelmia sinä aikana jolloin yritys on vielä rekisteröimätön osakeyhtiö. Näin olen kuullut tehtävän mut tuonkin saa varmasti helposti tarkistettu patentti- ja rekisteri hallituksesta.
uuden yrityksen perustajan kannattaa selvittää myös kaikki mahdolliset tuki mahdollisuudet kuten te-keskuksen tuet ym. ja miettiä tarkkaa minkälaisen yritys muodon tarvii. Hätiköimällä tulee helposti vaan vaikeuksia.