Olen 5 viikolla raskaana..koska pitää varata aika neuvolaan..koska sinne pitää mennä ekan kerran..???en tiedä alkuraskaudesta mitään..iski paniikki..
voisitteko avittaa..kiitos =)
Onko jotain ruoka-aineita mitä pitää välttää??
voisitteko avittaa..kiitos =)
Onko jotain ruoka-aineita mitä pitää välttää??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Moi. Mie tein tänää testin ja plussaa näytti. Oon 6 viikolla. Soitin neuvolaan ja sain ajan jo ensi viikolle!! Varmaan voit sieki jo soittaa ja kysellä.
Miulla kans paniikki,tuntuu ettei tiedä mitää..mutta kai tää tästä=)
Onneksi olkoon..tosi hieno juttu..kiva kun joku toinenkin jännitää =)
soitautan ens viikolla neuvolaan ja varaan ajan..kiitos sinulle, hieman helpotti jo kun tietää koska ekan kerran pitää mennä neuvolaan..
etten liian innokas menijä ole sentään..=)
Rasvan, suolan ja sokerin käyttöä kannattaa rajoittaa. Suolaa on käytettävä mahdollisimman vähän, koska se saattaa nostaa verenpainetta ja lisätä turvotusta. Kannattaa välttää valmisruokien piilosuolaa sekä suolaisia elintarvikkeita kuten suolakurkkua, perunalastuja, suolakeksejä ja runsassuolaisia kivennäisvesiä. Runsasrasvainen ja sokerinen ruokavalio lisää raskausdiabeteksen riskiä. Täysin rasvaton ruokavalio ei kuitenkaan saa olla; vauva tarvitsee hyviä rasvahappoja rakennusaineinaan (esim. rypsi- ja oliiviöljy, kalojen öljy). Kovetettuja, tyydyttyneitä kasvirasvoja kannattaa välttää (kasvirasvajäätelö, kookosrasva, valmiskeitot, liemikuutiot, monet kevytlevitteet). Kahvia suositellaan vain kohtuudella juotavaksi.
Vältettävät ruoka-aineet, katso linkki:
http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;11404;10024;10156;10165;10170;10190
Huomioithan myös, että kaikki vitamiini- ja hivenainevalmisteet eivät sovellu raskaana oleville ja sama koskee myös lääkkeitä. Ensimmäisen kolmanneksen aikana ei ole suositeltavaa käyttää mitään lääkkeitä. Tavalliset käsikaupassa olevat flunssalääkkeetkin voivat olla vahingollisia sikiölle.
tietää että olet raskaana, ohjeen mukaan.
Mutta keskustele aina lääkärin kanssa, onko hyöty vai
haitta suurempi. Yksinään ei kannata jättää mitään lääkitystä
pois omin luvin.
Flunssaan voit ottaa parasetamolia, ja AINA kannattaa kysyä apteekista farmaseutilta neuvoa.
moi,
Helsingin suunnalla useimmiten eka neuvola on n. rv 8.
kiitos kaikille vastanneille..
tsemppiä kovasti..olen nyt 6 viikolla ja ajattelin kysyä aikaa tänään, ensviikolle..koska olen lähdössä ulkomaille 3 viikon päästä niin parempi ehkä käydä jo nyt, niin saa apua ulkomaanreissua varten..