Onko muitakin, jotka

Onko muitakin, jotka haaveilevat yo-opinnoista vielä yli kolmekymppisinä?

Lääkis on kiinnostanut jo lukiosta lähtien, mutta vuosien saatossa olen ajautunut väärälle alalle. Nyt asialle täytyis varmaan tehdä jotain, nykyinen työ ja ala tökkii pahasti.

Lähinnä kiinnostais tietää, löytyykö ketään joka olis tehnyt totaalimuutoksen ja vaihtanut aiemman alansa lääketieteelliseen vähän 'kypsemmälllä iällä'.
4726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..että parempi myöhään kuin ei milloinkaan

Äänestä

nyt noin vanhana voi enää kouluun mennä. Eläkeikänen melkein.

Eläkeiästä (32) huolimatta aloitan syksyllä yliopisto-opinnot. En kylläkään lääkiksessä, kun se ei kiinnosta vähääkään.

Äänestä

Heippa
Itse olen vähän yli kolmekymppinen ja ikuinen opiskelija luonteeltani :)
Tällä hetkellä täydennän sosiaaliohjaajakoulutustani sosionomi amk:ksi ja haaveena siis vielä tämänkin jälkeen jatkaa johonkin suuntaan. Sosiaalityö yliopistossa kiinnostaisi. Olen kuitenkin miettinyt, miten työn ohella opiskelu sujuisi. Ei ole kuitenkaan auto- ja asuntolainojen viidakossa varaa heittäytyä enää täysipäiväiseksi opiskelijaksi. Muutoin en enää näin "myöhemmälläkään iällä" opiskelussa näe ongelmaa :)

Äänestä

niin minulla on taskussa yhden tutkinnon maisteripaperit ja alan vaihto on ollut mielessä 2 vuotta. jotain oli tehtävä ja sit päätin hakea korkeakouluun. ajattelin että katsotaan nyt pääseekö sisään. Nyt tuli hyväksymiskirje lääkikseen ja pitäis päätöstä tehdä jatkaako vanhassa työpaikassa vai siirtyäkö takasin perusopiskelijaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fuchsi kirjoitti:

Onko muitakin, jotka haaveilevat yo-opinnoista vielä yli kolmekymppisinä?

Lääkis on kiinnostanut jo lukiosta lähtien, mutta vuosien saatossa olen ajautunut väärälle alalle. Nyt asialle täytyis varmaan tehdä jotain, nykyinen työ ja ala tökkii pahasti.

Lähinnä kiinnostais tietää, löytyykö ketään joka olis tehnyt totaalimuutoksen ja vaihtanut aiemman alansa lääketieteelliseen vähän 'kypsemmälllä iällä'.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu