Elikkä, paljonko on Saabinne vakuutusmaksut vuodessa ? Lähinnä 900i mallit...
Mulla on Sampolla yli 4000mk vuodessa, joka tuntuu aika korkealta, siis aivan perus liikennevakuutus.
Kiinnostaisi tietää, että kannattaako vaihtaa vakuutusyhtiötä ?
Bonukset on nollilla kun olen juuri vakuutuksen ottanut ja ajokortin saanut.
Myös bonus hinnat kiinnostavat.
Ei käit nää vakuutusmaksut niin salaisia ole, etteikö niistä voisi keskustella, vai ?
Mulla on Sampolla yli 4000mk vuodessa, joka tuntuu aika korkealta, siis aivan perus liikennevakuutus.
Kiinnostaisi tietää, että kannattaako vaihtaa vakuutusyhtiötä ?
Bonukset on nollilla kun olen juuri vakuutuksen ottanut ja ajokortin saanut.
Myös bonus hinnat kiinnostavat.
Ei käit nää vakuutusmaksut niin salaisia ole, etteikö niistä voisi keskustella, vai ?
Vastaukset 11
Vanhimmat
...auton vm. on -87, 2d sedan.
Jos nuo tiedot muuttaa jotain vakuutuksissa ?
Onko muuten totta, että sedaneilla on korkeampi vak.maksu kuin esim. CC malleilla ?
päälle 2000 vanhaa rahaa kasko tosin mulla on bonarit täysillä ja saapi on -88 9000T
joka on mun mielestä aika kohtuullinen
Juu, fennialla on netissä laskuri: https://secure.fennia.fi/secure/online/fenniakasko/fkla_esittely.jsp
Muistaakseni yli 15v vanhoille ei suostu laskemaan, -87 pitäisi kai vielä onnistua siis..
...höpöhöpö juttua, että sedanissa ja cc:ssä olisi erihintaiset vakuutukset, kun ei cabriolettikaan muuta vakuutuksen hintaa.
-90 900S:ään otin ostaessani vakuutuksen lähivakuutuksesta, hinta oli 480€. Kun sain tuon laskun sitten siitä niin vaihdoin äkkiä veritaksen vakuutukseen joka on toisessa ysisatasessani, sen hinta oli 420€/vuosi ilman bonuksia.
900i ja 365€/vuosi Lähivakuutuksessa. Boonuksia ei vielä hirveesti oo, ku ei oo ollu autokaan kun 4vuotta omissa nimissä.
maksuun vaikuttaa paikkakunta, malli ja moottoritilavuus. Liikennevakuutus on yleensä aika samoissa hinnoissa mutta kaskossa on enemmän eroja.
Pakollinen liikennevakuutusmaksu on (ilman vuosikorotuksia) n. 3100,- / n. 520 €/v. Sammossa, missä on myös (pakollinen) kotivakuutus; alennuksia tulee liiton ja keskittämisalennuksen kautta. Asuinalue on pk-seutu / Tikkurila, ajomäärä n. 10000 km/vuosi, ei bonuksia.
Kallista on, ja mitähän tapahtuu jos joku vandalisoi autoa tai jopa varastaa sen?
Siis 400 euroa eikä 4000mk...
Kyllä sekotti...
näin
Kokemuksen pohjalta voin sanoa, että Saabissani on halvimmat vakuutukset kuin missään muussa omistamassani keskikokoluokan pelissä.Moni 1.6- koneellakin varustettu kulkuneuvo on vakuutuksiltaan kallimpi.