Tossa ruuan kanssa huikkasin maitoa ihan reippasti kitusiini ja kun viimesen kulauksen nielasin ja hengähdin, tuli karmea maku suuhun!!ei ollut könttejä maidossa mutta vanhaksi oli mennyt..apua. mitä teen?? yrjöhän siinä lensi pariin otteeseen, mikä ei ole muutenkaan tavatonta näin alkuraskaudessa mutta sitten hiipi peikot mieleeni. mitä kakkaa vanhentuneessa maidossa on??onko siitä oikeasti vaaraa jos tulee joku oksennustauti/ ruokamyrkytys nyt?? kertokaa!!!
PILAANTUNUT MAITO!!
5
12663
Vastaukset
- !!!
Tuskimpa siitä on mitään tullut(vauvallekaan), korkeintaan voi maha vähän reistailla. eriasia on tietenkin sitte juoda jo selvästi piiminyttä ja kökkäreistä maitoa.
- panic!!!
Jos pulautit maidon ulos taikka siis oksensit, mitään vahinkoa tuskin on päässyt käymään. Seuraile oloasi, jos nousee kuumetta, vatsaa kouristelee epämääräisen paljon tai tulee muita epätavallisia oireita, ota yhteys omaan neuvolaan tai terveyskeskukseen ja kerro tilanne. Itse söin edellisessä raskaudessa vahingossa 2 siivua homeista leipää tajuamattani sitä sinä päivänä, ja ihan terve lapsi tuli!
- eiköhän sieltä...
tullut kaikki pilaantunut maito ja vähän enemmänkin pois ;-)
Mutta ei se pilaantunut maito nyt ehkä parasta ravintoa
raskaana olevalle ole, joten kannnattaa varmaan ensikerralla
katsoa sitä päivämäärää... ja vaikka haistaakin :-) - isa
ei mitään vaaraa, vaikket olisi edes oksentanut.
ruokamyrkytystäkään ei saa tuolla määrällä
aikaiseksi, ja kroppaan kertyy joka tapauksessa
odottavilla sekä odottamattomilla kaikenlaisia
haitallisia aineita.
ennenvanhaankin taidettiin syödä kaikki vanheentunutkin pois ja terveitä lapsia tuli silti.
nykyaikana peloitellaan odottajia kaikenlaisilla
turhilla asioilla kun yritetään pitää riskit
minimaalisen pieninä.
hyviä odotuspäiviä sulle!- hätänen
Siis olette super ihania kun noin valatte uskoa!!
todellakin säikähdin ihan simona ja olin jo arkkua etsimässä, että totta taitaa olla että kaikesta vaan pelotellaan. pidetään peukkuja ettei tule myrkytyksiä kun aamuyöl ois juna matka eessä lapsen kanssa mikä kestää 3 tuntia.. et senkin vuoksi ois kiva pysyä terveenä.. heh
KIITOS teille!!!en jää vessaan päivystämään enempää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 82971
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66895Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v74879Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841