Mikä seuraavista tuotteista on mielestänne lähinnä syntiä:
1) korvakorut
2) hiusväri
3) tupakka
4) puuteri
5) huulirasva
???
Perustelut.
1) korvakorut
2) hiusväri
3) tupakka
4) puuteri
5) huulirasva
???
Perustelut.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minusta tuo käy aivan hyvin läheisyysjärjestyksestä. Tarkennuksia voidaan tehdä sen mukaan, poltetaanko tupakka ja survotaanko korvakorut lihaan sisälle.
Mielipidettä on turha perustella.
Korvakorut ovat koruina korvissa, hiusväri värinä hiuksissa, tupakka palavana huulilla, puuteri meikkinä kasvoilla, huulirasva voiteena huulilla, mutta Jumala on minun sydämessäni.
Mikään noista manitsemistasi ei pahenna/paranna tilaani jumalan edessä.
Pienet anatomian ja fysiologian opinnot voivat paljastaa, että palavan tupakan savu voi mennä keuhkoihisi ja sieltä verenkierron kautta sydämeesi. Halatko savustaa Jumalasi vai ajaa hänet pois sydämestäsi?
Jeesusta Kristusta unohtamatta.
6. tyhmät kysymykset
ei idiootti-vl-ketjupolttajien tarvitse vastata lainkaan.
Kovin paljon listoja tekemään. Noista mikää ei suoranaisesti ole Jumalan ilmoittamaa koko ihmiskunnalle. Jokainen voi omassa tunnossaan rehellisesti tutkiskella.
Käytän itse puuteria, ja huulirasvaa. Jopa hiusvärejä, mutta joskus mietin, ovatko ne turhia, vai liian tärkeitä minulle. Samoin mietin, onko esim. kahvin juonti liian tärkeää.
Ei Jumala kuitenkaan meitä ole maailmasta ottanut pois, vaan olemme maailmassa, vaikka emme maailmasta. Näin Raamattu sanoo.
Hiusväreissä on huomattu joitakin vaarallisia vaikutuksia ihmiselle, tupakassa nyt hyvinkin paljon. Huulirasva taas on mielestäni terveydenhoitoa, jos huulet ovat rohtuneet. Puuterikin kuulemma auttaa akneihoon, josta monet, varsinkin murrosiässä kärsivät.
No vakavasti :-) puhuen, korvakorut, hiusväri ja puuteri ovat sopimattomia uskovaiselle.
Sinulla onkin varmaan tähän Raamatusta perustelut...?