Venepaikan leveys

veneilijä2000

Millaisia venepaikkaleveyksiä on teillä käytössä n. 2.5m leveissä DC:issä? Tarjolla kun olis 2.8, 2.95, 3.36 ja 4.03m leveitä paikkoja

Ei ole tuollaista venettä ollut itsellä ja mietityttää miten paljon on hyvä olla varaa puolellaan?

5

6231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja sentit

      käytännössä paikan leveys on aina tapauskohtainen ja vaihtelee jonkinverran vaikka tarkka leveveys ilmoitetaankin. Myös paikan tyyppi vaikuttaa leveyteen sekä laskutapa.

      Jos nyt matemaattisesti pitää laskea niin vene fendrit antaa osviittaa, toisaalta aisatkin voi tarvittaessa päällystää joten tilaa säästyy.

      parhaiten kuitenkin saat selvyyden jos pääset tutustumaan satamaan ja voit katsoa minkäkokoisia veneitä laituripaikoilla on.

    • senttejä

      Laituripaikan nimellisleveys 3,5 metriä. Entisen veneeni leveys oli 2,65 ja nykyisen 2,85 metriä. Naapurit osapuilleen samaa kaliiperia. Ihan kohtuuväljää on ollut, fendereiden väliin on jäänyt tyhjää.

    • tarvitaan

      Mulla on 2,48m leveä vene ja kun siihen lisätään fenderit niin leveyttä tarvitaan vähän enemmän. Mun venepaikka on 3m leveä ja se on just sopiva leveys veneelleni.

    • Pitää olla 3,5 metriä kun vene on 2,5 m.

      • Jömppi

        Jotkut mittaa paikan leveyden aisan keskeltä aisan keskelle. Toiset taas todellinen hyötyleveys aisan sisäreunasta sisäreunaa.

        Etenkin jos on kävelyaisa toisella puolella vaikuttaa se ensimmäisessä tapauksessa, jo kymmeniä senttejä paikan leveyteen.

        Kannattaa mielestäni kysyä aina miten ko kerho/ satamanpitäjä on mitannut paikkansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      104
      7517
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7404
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      144
      5125
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4082
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1792
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe