En saanut ikinä apua auton nykimiseen

Ostin käytetyn auton ja siinä oli tuo nykimisongelma. Vei auton huoltoon kyseisestä asiasta sekä merkkihuoltoon että tavalliseen. Kaikki korjaamaot löysivät aina muuta vikaa mutta nykiminen jatkuu? Eli kysymys kuuluu eikö autoja enää osasta korjata, tietokoneella haetaan vikaa? Ennen oli toisin.
124558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ei vika,et kertonu autos merkkiä ja mallian.

Äänestä
  • Meillä on Nissan Primera vm. 1997 ja viime aikoina on alkanut "nykiä". Välillä tuntuu kuin olis hyppybensaa tankannu... Onko tuo muka yleistä/normaalia Nissaneissa? Jos ei, niin missäköhän mahtais olla vika?

    Äänestä

  • Pii kirjoitti:

    Meillä on Nissan Primera vm. 1997 ja viime aikoina on alkanut "nykiä". Välillä tuntuu kuin olis hyppybensaa tankannu... Onko tuo muka yleistä/normaalia Nissaneissa? Jos ei, niin missäköhän mahtais olla vika?

    kuin autun vaihto.

    Äänestä

  • Sulevi kirjoitti:

    kuin autun vaihto.

    aika yleisesti kuluneesta kaasuttimesta ja korjaantuu vaihtamalla toimivaan.
    Tosi purkaamoilta ei tahdo niin vanhoihin autoihin löytyä enää osia.

    Äänestä

  • Pii kirjoitti:

    Meillä on Nissan Primera vm. 1997 ja viime aikoina on alkanut "nykiä". Välillä tuntuu kuin olis hyppybensaa tankannu... Onko tuo muka yleistä/normaalia Nissaneissa? Jos ei, niin missäköhän mahtais olla vika?

    Minun almerassa samanlaisia vikoja. Vaihdoin tulpat, tulpanjohdot ja ilmansuodattimen, mutta vasta bensansuodattimen vaihdon jälkeen nykimiset vähenivät. Silti edelleen vähän nykii tietyillä kierrosalueilla. Mikälie?

    Äänestä

  • Pii kirjoitti:

    Meillä on Nissan Primera vm. 1997 ja viime aikoina on alkanut "nykiä". Välillä tuntuu kuin olis hyppybensaa tankannu... Onko tuo muka yleistä/normaalia Nissaneissa? Jos ei, niin missäköhän mahtais olla vika?

    Itsellä on 1995 mallin ajettu 260 000km eikä ole nykinyt. Nyt vasta tuntuu olevan sisään ajettu, kun kulkee jo pikkuajossa noin 6litraa/100km 1,6 litran koneella farmari.
    Rullaus on parantunut merkittävästi vasta nyt.

    Äänestä

Mulla oli 90-luvun alkupuolen Orion ke-jetronic ruiskulla ja katilla. Käyntihäiriöitä oli paljon ja nyki/pätki. Kukaan ei osannut korjata sitä, edes merkkikorjaamo, saatika muut alan "spesialistit". Vaihdoin sitten lopulta pois ja pääsin ongelmista. Ei tullut enää euroa...

Äänestä
  • vein sierrani pakokaasutesteihin huoltokeitaalle. päästöt oli ihan hirveet ja kauhee röpötys sillo koneesta. Sano vaa "Tää käy kolmella, vaihda tulpat".. iteki tajusin sillo et venttiilit oli säätöä vailla :D

    Äänestä

Onko se niin nykyisin, että kun vie autoa huoltoon pitää itse tietää missä se vika on? Eikö oireet riitä? Kun tietokoneella ei vikaa löydetä niin ei viitsitä muutenkaan etsiä vaan korjataan jotain, että näyttäisi siltä, että korjattu on.

Kaiken huippu oli merkkihuoltamolta kerran yksi huolto. Vein auton nykimisen vuoksi huoltoon ja minulle oli toisella puolella Suomessa samassa merkkihuollossa kerrottu missä vika. Vein auton merkkihuoltoon ja kerrroin missä vika, siis toiseen saman merkkiseen merkkihuoltoon Suomessa. No kun hain auton huollosta pois niin minulle kerrottiin, että tulpat olivat vääränlaiset ja sähköjohtoja oli jouduttu vaihtamaan? Mutta edelleen nykimisvika oli korjaamatta?

Äänestä
  • Joo, autojen korjaaminen on nykyään hankalampaa kuin ennen elektronisia järjestelmiä. Korjausajasta suurempi osa menee vianetsintään. Osat ovat kalliita eikä ole järkevää osia vaihtamalla kokeilla, koska vika poistuu.

    Järjestelmän vikailmoitussysteemi taas ei osaa kaikista häiriöistä kertoa. Ilmoitukset tulevat välillisistä häiriöistä ja todellinen vika pitää hakea monimutkaista tietä.
    Kaikki tämä vaatii rautaista ammattitaitoa ja todellista kiinnostusta autotekniikkaan.

    Parempi on että yksi ja sama korjaamo jatkaa vianetsintää jos sama vika jatkuu. Toiseen korjaamoon vieminen ei auta, samat vianetsintäkuviot joutuu viemään taas läpi. Lisäksi myös se että miten asiakas esittää asian ja osataanko korjaamolla tarpeeksi tarkkaan tiedustella vian esiintymistavoista ym..

    Erääseen saksasta lähtöisin olevan vanhan autosähköketjun periaatteisiin kuuluu hyvä koulutus ja mekaanikkojen erityinen pätevöityminen tällaisten järjestelmien vianetsintään.

    Suosittelen välttämään sellaisten korjaamoiden palveluja jotka ottavat työt nopeasti sisään ja lupaavat ilman muuta suoriutuvansa työstä tuosta noin vaan. Sellaiset viat eivät ole läpihuutojuttuja.

    Äänestä

malli?
1.Polttoainesuodatin.
2.Tulpat
yms.

Äänestä
  • jos se o kaasutin mallin sunny nii kantsii vaihtaa tulpat,ilmanputsari ja polttoaineen suodatin.. ei oo kalliita osia. riippuu tietty millasta nykimistä.. itellä sani menetti väännö iha kokonaa ja meinas sammua vähän väliä.. max nopeus oli 70km/h ja kiihtyvyys 70km/h kesti 1-3minuuttia :DD,,, vikaha löyty onneks putkistosta... oli takapöntön villat pudonnu :D putkee ja tukki pakoputke.. xD... Mut kaasarimallis bensapumppu o kalvomalli et kalvoki voi vuotaa ja siks nykii

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luunappi kaulimen kera kirjoitti:

Ostin käytetyn auton ja siinä oli tuo nykimisongelma. Vei auton huoltoon kyseisestä asiasta sekä merkkihuoltoon että tavalliseen. Kaikki korjaamaot löysivät aina muuta vikaa mutta nykiminen jatkuu? Eli kysymys kuuluu eikö autoja enää osasta korjata, tietokoneella haetaan vikaa? Ennen oli toisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu