Pesettekö kaikki äitiyspakkauksessa olevat liinat, vaatteet ja toppapuvut kertaalleen ennen käyttöönottoa?
Äitiyspakkaus, pesetkö?
Julia
273092
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
emme.
Sinä voit sen siitä huolimatta tehdä jos omistat niin rutkasti joutoaikaa
Ulkomailla ne silittää kalsaritkit ja haravoi matot
ainakaan pese. Lämmönpitokyky huononee,mitä enemmän pesee.
no mutta pakkauksen ohjeessahan käsketään pestä puku ennen käyttöä.
sitä,että pysyy mahdollisimman kuohkeana ja lämpöisenä mahdollisimman pitkään.
ei taatusti pestä. Vaikka aikaa pakettiin on useampi kuukausi. Vaatteethan ovat uusia sekä ihan puhtaita. Hullua ruveta pesemään uusia vaatteita.
Tosin jos muilta (tutuilta) / kirpparilta, jos hankit. Niin silloin kannattanee pestä.
Oletko ajatellut, että niitä uusia vaatteita on aika moni sormi jo näpälöinyt tekovaiheessa ja ne ovat voineet kulkea erilailla linjoilla tehtaassa ym. Eivät ne uudet vaatteet puhtaita ole. Itse kyllä pesen omatkin uudet vaatteeni.
mieleenikään alkaa uutta omaa vaatetta pesemään.
Ei minullekaan tullut, ennenkuin sain allergisen reaktion, jonka syyksi epäiltiin uutta aluspaitaa, jota en ollut pessyt ennen käyttönottoa. Toista kertaa en halua sitä kamalaa kutinaa kestää, joten todellakin pesen uudet vaatteeni.
saanut melkoisen poltteen iholle uusista pussilakanoista joita en pessyt ennen käyttöä.Ehkä mä sit alan pestä vaatteet ennen käyttöä,kun jotain kunnon oiretta ilmaantuu.
Siis allergisen reaktiosi syyksi epäiltiin uutta vaatetta. Se ei nyt kyllä vielä välttämättä todista mitään...
Ei tietenkään todista, tosin allerginen reaktio oli juuri ylävartalossa, joten eiköhän se nyt aika varmaa ollut. Mutta eipä tule toista kertaa mieleen laitta pesemätöntä uutta vaatetta iholle eikä varsinkaan pukea pientä vauvaa sellaiseen. Kyllä se sen verta inhottavaa oli.
Pesen kaikki mikä on vauvan ihoa vasten....
Lapseni on 8 kk ja kaikki ihoa vasten olevat uudet vaatteet olen pessyt. Vaatteissa on ensinnäkin tuotantovaiheesta jääneitä jäämiä sekä pakkausvaiheessa ovat saattaneet pyöriä vaikka missä. Etenkin, jos lapsen iho on herkkä niin reagoi kovin herkästi. On tietysti jokaisen oma asia mitä näin "pesukoneaikaan" viitsii ja jaksaa.. Eipä ole iso vaiva itselleni ainakaan ollut.
Äkkiäkös nuo koneeseen heittää ja ripustaa.. ja vauvan vaatteet kun on niin pieniäkin, niitä mahtuu aimo kasa rumpuun. Pesuprojektia pikkuhiljaa aloittelemassa :)
Kyllä vain pesen kaikki vauvalle tulevat vaatteet oli ne sitten uusia tai kirpparilta ostettuja! Ohjeethan on, että vauvan vaatteet täytyy pestä ennen käyttöä(näin meille neuvolassa sanottiin). Kesäpäivänähän ne kuivaa nopeasti ulkona!
Pestävä ennen käyttöönottoa.
Itse en ollut aikaisemmin edes tullut ajatelleeksi, että äitiyspakkauksen uudet vaatteet pitäisi pestä ennen käyttöä. Vasta sitten sain tietää asiasta, kun luin siitä tältä palstalta.
Kyllä olen ajatellut pestä ne, vaikka en omia uusia vaatteitani koskaan pesekään. Mutta vauvan vaatteissa on varmaan kuitenkin eri juttu kuin aikuisten vaatteissa, ja vauvanvaatteet kyllä kuulostaa ihan järkeävältä pestä ennen käyttöön ottoa.
Eli kyllä pesen, mutta aikaisemmin en olisi pessyt, ellen olisi tiennyt että niin on parempi tehdä. :)
Kyllä omatkin vaatteet tulisi pestä ennen käyttöä, mutta sehän on jokaisen oma valinta. Huomasin tänään mieheni uusista tavallisista t-paidoista tekstin "Pestävä ennen ensimmäistä käyttöä."
olla kaiken maailman kemikaalijäämiä tehtaista missä niitä on väsätty plus tietenkin ulkomaalaisia bakteereja ja viiruksia;).Joillekkin aikuisillekkin tulee uusista vaatteista ihottumaa jos niitä ei pese.Niissä kun on oikeastikkin tärkkiä sun muuta
Kaikki mikä tulee suoraan vauvan iholle menee meillä koneen ja kuivurin kautta. :) ei tarvitse sitten miettiä, onko niissä jotakin kemikaalijäämiä tai muita.
Olen jo pessytkin ja puhdistanut vaatekaapitkin!Uusissa vaatteissa on tekstiilipölyä ja varmasti kaikkea muutakin, mitä tehtaalta vaatteisiin jää. En ota sitä riskiä että vauvalle tulee ihottumaa ja hengenahdistuksia, kun en pessyt tehtaissa pakattuja vaatteita. Todella kannattee olla niin hygieeninen kodin suhteen kuin mahdollista, ennen ku vauva tulee kotiin. Se pieni sairastuu niin helposti...
hygieenisyys. Se on pahempi kuin pieni tomu tai tavallinen "lika" mitä kodissa on. On tutkittu,että kun ollaan liian hygieenisiä,niin lapset sairastavat enemmän. Kyllä ihmisen kuuluu altistua tietylle määrälle"pöpöjä". Usein esim. sellaisten perheiden lapset,jotka ovat eläinten kanssa tekemisissä,ovat terveempiä kuin oikein "steriilin"kodin lapset.
bakteerit on eri asia kuin väriaineen jämät ym mitä vaatteissa on. Eikä vastasyntynyttä tarvitse alkaa "karaista", kyllä se sitä vastustuskykyä sitten myöhemmin kehittää nuollessaan kengänpohjia ym.
Tyttäreni sai jokin aika sitten uuden pakkauksen ja kun minä sitä tutkin niin sieltä ainakin löytyi paperi missä luki että vaatteet pestävä ennen käyttöönottoa.
Ja eikö tuon nyt jo maalaisjärkikin sano :)
mutta ei nyt vallan hulluna kannata alkaa siivoamaankaan joka koloa kodissa. Viittasin kommentillani edellisen viimeiseen lauseeseen:"Todella kannattee olla niin hygieeninen kodin suhteen kuin mahdollista, ennen ku vauva tulee kotiin. Se pieni sairastuu niin helposti"
olen tietoinen, että liian steriilissä ympäristössä ei lapsen kannate olla tai voi sairastua senki takia, saada allergioita ym. säikähdin vaan, kun jotku ei meinaa pestä niitä äitiyspakkauksen vaatteita. kirjotin vähän suurpiirteisesti, että kannattee olla niin hygieeninen ku mahdollista. Ja kellä on edes aikaa lapsen syntymän jälkeen "juosta desinfiointipullo kädessä" ympäri taloa =)
niiiin tyhmiä ihmisiä. En tarkoita nyt ketjun aloittajaa vaan ihan näitä peruspellejä.
Vastasyntynyt on vielä niin altis kaikelle pahalle.
Mutta itsehän kaikki oman lapsensa hoitaa.
on tyhmiä ihmisiä... ajatelkaa järjellänne.. todella PUHTAITA vaatteitahan ne suoraan tehtaalta tulleet onkin, täynnä jotain käsittelyaineita, jäykkiä, ja haiseekin tehtaalta ja pyörineet varastoissa ja kenties lattioillakin et jos järki ei sano siinä vaiheessa mitään että laitetaan ne vaan suoraan vauvan päälle ni huh huh...