Onko kukaan tehnyt kenoa tällä tavalla: eli pelaat kenoa esim. tasolla 2. Laitat panokseksi ensimmäisenä päivänä 1 euron seuraavana 2 seuraavana 4 jne... Kokeilin itse (paperilla) satunnaisilla numeroilla (2 ja 47) ja ainakin kun tarkistin tämän vuoden rivit niin tällä tavalla pelaamalla jää väkisin voitolle, eli kun rivi sitten jossain vaiheessa sattuu kohdalleen niin voitat väkisin enemmän mitä olet laittanut pelaamiseen. Eli olet ehtinyt tehdä esim. 10 päivää, jolloin rahaa on mennyt 2047€, ja panos on tällä hetkellä 1024€, eli voitto on 1024 x 7 = 7168€ eli jäät voitolle 7168€ - 2047€ =5121€ Vaatii tietysti aika monta lappua kun pelaa esim. 1024€ panoksella mutta ainakin teoriassa toimii
Varma voitto?
tyhmä3
61771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voi mennä esim sata arvontaa tai tuhat,tai vielä enemmänkin joissa ei esiinny nämä numerot, milloinka loppuu rahat pelata?????Ookko aatellu?????
Niin voi teoriassa, mutta käytännössä nuo numerot esiintyvät noin 3 kertaa kuukauden aikana, ainakin niin pitkälle kun jaksoin tutkia noita tämän vuoden numeroita.
Mikä on todennäköisyys että tuossa joutuu esim. pelata 16384€ panoksella ja sitä ennen on jo mennyt päälle 10000€
Elikkä tuossa pitäs jo olla 30000€ pelikassa.
Ja jos vielä tuo menee väärin pitäs löytyä seuraavalle kierrokselle 32768€
Kuvaamallasi tavalla, eli tuplaamalla panoksen häviön jälkeen, voittaa missä tahansa pelissä, kunhan:
- peliin on käytettävissä mikä tahansa summa rahaa
- pelin panosta tai voittokattoa ei ole rajoitettu
Paremman tekemisen puutteessa pistän tänne taas vähän Kenon tilastotietoa. Tarkastellaanpa kaikkia Veikkauksen arpomia kenorivejä 30.6.2006 saakka, kakkostason kenoa ja erityisesti voitottomien kierrosten putkia.
Pisin voitottomien kierrosten putki, 135 kierrosta, on osunut numeroille 21 ja 57. Ne eivät esiintyneet samassa rivissä 30.4.-11.9.2005 välisenä aikana. (Todennäköisyys tälle on muuten noin 0,0016%) Jos 30.4. oltaisiin pelattu eurolla, niin 12.9.2005 olisi pitänyt panostaa noin 44E39 euroa (44 ja 39 nollaa). Edelliset 135 kierrosta mukaan lukien rahaa olisi tarvittu noin 87E40 euroa. Asiaa tarkemmin tuntematta uskallan arvata, että noin montaa euroa ei ole olemassa koko maailmassa.
Edellisten lisäksi on olemassa 69 numeroparia, joilla olisi tullut vähintään sadan kierroksen voitoton putki.
Parhaimmillaankin voitoton putki olisi ollut 28 kierroksen mittainen, numeroilla 2 ja 3. Tällöin voiton saamiseksi olisi tarvittu kaikkiaan noin 536 miljoonaa euroa.
Kaikissa edellä mainituissa tapauksissa vastaan olisi kuitenkin tullut Veikkauksen asettama voittokatto:
"Kunkin Keno-tason ylimmän voittoluokan voittojen summa arvontaa kohden voi olla enintään kaksi ja puoli miljoonaa (2 500 000) euroa. Tämän rajan ylittyessä voittajille jaetaan kaksi ja puoli miljoonaa (2 500 000) euroa suhteessa pelimaksuihin, joilla tulos saavutettiin."
Jos voitottomien kierrosten putki olisi 22 kierrosta tai pitempi, peliin kuluneet panokset olisivat voittokaton vuoksi joka tapauksessa voittoa suuremmat.
Tuosta esimerkistäsi vielä, numeroilla 2 ja 47 olisi tämän vuoden aikana osunut kohdalle yksi 31 kierroksen voitoton putki. Tästä syntynyttä noin 4,3 mirjardin euron tappiota ei olisi saanut kuitattua edes yhden 16 kierroksen eikä viiden 11-13 kierroksen voitottomien putkien jälkeen tulleilla voitoilla.
- Mika
Löysitkö netistä noita tilastotietoja, vai perehdyitkö itse asiaan? Laita linkkiä jos löysit netistä.
En ole löytänyt tuon kaltaisia tilastoja valmiina. Itse olen pyöritellyt noita Excelissä. Arvotut rivit kyllä saa haettua Veikkauksen sivulta. Menivät tosin muuttaman sen hankalammaksi silloin, kun uudistivat sivujaan joskus vuoden vaihteessa.
Aikoinaan väsäsin Excelissä toimivan simulaatorinkin. Noita tilastoja sillä ei suoraan saa, mutta huvikseen voi kokeilla, miten jokin tietty yksittäinen Keno-rivi olisi pelin historian aikana menestynyt.
Linkki, mikäli kiinnostaa:
http://www.saunalahti.fi/mlatonen/keno.htm
- Mika