Miten leiskoja laitetaan freewebs:illä? :) Kiitos, joka auttaa. < 3 P.s. lukekaa alempi osio, sekin on minulta. :)
Leiskat
Suvi (Kajaani)
31697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tää on sit mun oma nick, jos joku varaa tuon minun nimimerkin. :) Eli suu-vi on sama asia kuin Suvi (Kajaani) ;)
Riippuu,teetkö sivut easyllä vai html-puolella.Easylle se valitaan heti rekatessa,eikä sinne saa mitään muita layouttteja kuin Freewebsin omia kakkiaiskuvallisia layoutteja.Vaihdahan heti HTML-puoleen.Kielen oppii tosi nopeasti,tosin ulkoasusta ollaan käyty paljon keskustelua.Jos kirjoitat tyhjälle HTML-sivulle "Moi" ja laitat taustaväriksi 006600,se on ulkoasu.Mikä tahansa elementti HTML-sivulla on ulkoasu.Jokaisella HTML-sivuilla,ja muuallakin,on ulkoasu.Et ehkä usko,mutta totta se on.
Ensin päätät,millaisen ulkoasun haluat.Suosittelen ensimmäiseksi ulkoasusta ihan tavallista framea.Frame koodataan joko rows-tai cols-arvoja käyttäen.Yhdessä framessa voi olla vain jompaa kumpaa,mutta framesettejä voidaan laittaa vaikka kuinka monta sisäkkäin.Frameilla saa koodattua millaista kehystä tahansa.Jos et pääse alkuun,minä olen valmiina tekemään sinulle framet ja hiukan avittamaan linkityksessä.Katsoppas tämä,laaja HTML-opas:
http://www.shinatrya.net/menthal27/
Siellä neuvotaaan melkein mitä vaan,frameoppaan saat klikkaamalla "HTML" ja sieltä "Kehykset" luethan kuitenkin koko sivun,sillä framet eivät toimi läheskään kaikilla selaimilla,esim Opera näyttää framejen reunat aivan kummallisesti.Olen varma,että opit tekemään framet tuon oppaan avulla.
Tässäpä pari esimerkkiä,millä voi koota ulkoasun:Divit,tablet,i-frame,läpinäkyvä sellainen,frame.
Itse en oppinut vielä koodaamaan I-framea,tuolla samalla sivulla on ohjeet siihen mutta en oikein älynnyt niitä.
Tässäpä pieni purkaus ulkoasusta :P Jos haluat minun tekevät sinulle framet,anna selkeä kuva siitä miltä pitäisi näyttää ja minä annan koodit,kun jaksan.
Minuun saa yhteyttä täältä löytyvän vieraskirjan avulla:
http://www.swsite.cjb.net
ja maililla:
[email protected]
TAI
[email protected]
kiitos.:P Toivottavasti ymmärrän tuosta jotakin. :) Sain kylläkin leiskan otettua Fullmoonlizardin kopioitavaa sivulta. :) Jos tarten apua niin lähetän sulle viestiä. :p (saattaa olla että, kun siinä leiskassa pitää hevosesta laittaa linkki, eli se leiska on että siihen voi laittaa esim. 3 pientä kuvaa, aj sit kun niitä klikkaa, ne on isompia. Eli siinä ehkä tarvitsen apua. :) )
Kiitos