Selittäsittekö sen täällä, niin että sen ymmärtäsi?
Olen ihmettellyt että mikä
on Joonan merkki
6526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ymmärrykseni valossa arvella niin, että kyse on Jumalan ja jumaluuden ilmenemismuodoista, niiden toteutumisesta omien mielikuvien mukaan, toimien sen mukaan..itselähtöisesti omista tarpeidensa ja tunteidensa täyttymisestä.
Myös merkki-ilmiöitä etsien, vaikka parantumisista...muutoin ei voi uskoa.
Ja todella voin olla väärässä tässä tulkinnassani, niin se itselle vain aukenee.
merkitystä myös Jeesuksen yhteyteen, koska Joona oli valaan vatsassa kolme päivää ja Jeesus oli haudassa kolme päivää. (Omia mietteitä.)
Mutta mielenkiintoinen asiayhtymä.
Niilo Rauhala piti raamatunmukaiseen jumalan sanaan perustuvan puheen -aihe Joonan merkki-. Luultavasti suviseurojen yksi parhaista puheista, jos rohjetaan arvioida puheen merkitystä.
Rauhalan puhui joonan merkistä. Jeesus sanoi aikansa uskonnollisille johtajille, teille on Joonan merkki annettu, kun papisto ja kirjanoppinnet kyselivät Jeesukselta merkkejä hänen Jumaluudestaan.
Mikä oli Joonan merkki:
Joona sai Jumalalta tehtävän, mennä saarnaamaan parannusta Niiniveen kaupunkiin , kaupunkiin joka eli synnissä. Tehtävä oli Joonalle vastahakoinen ja epämieluinen. Mennä saarnaamaan parannusta Jumalattomaan kaupunkiin ja vielä Jumalan tuomiota. Jos kaupunkilaiset eivät kadu syntielämää ja tee parannusta kaupunki hävitetään 40 päivän kuluttua. Joona kieltäytyi Jumalan tehtävästä. Hän lähti laivalla kohti Espanjan rannikkoa Niiniveen sijaan. Matkalla kohosi myrsky, Joona heitettiin mereen, valas nielaisi Joonan kolmeksi päiväksi ja valas oksensi Joonan Niiniveen kaupungin edustalle. Joona alkoi saarnata. Syntinen kaupunki uskoi Joonan saarnan ja teki parannuksen. Tästä Joona itse pahentui. Tuli mustasukkaisuus, katkeruus, perättömien puhujan maine ja kaikki inhimillinen heikkous. Jumala ei hävittänyt kaupunkia niin Joona oli saarnannut mutta Joona omalta puolelta ei ymmärtänyt miksi? Siksi koska kaupunkilaiset olivat kuuliaiset Jumalan kutsulle ja sanalle, tähän Joona pahentui ja meni istumaan auringon paahteeseen kaupungin laidalle.
Edellä kuvattu tapahtuma on Joonan merkki. Joonan merkki on kuvaus Jumalan voimasta kuinka Jumala kuljettaa sanaansa ja kuinka Jumalan tiedosa on kansojen ja kaupunkien etsikonajat. Kuinka savinen hauras ja epäileväinen ihminen, kuin saviastia, on ihminen, niinkuin Joonakin. Kapinamielellä teki Joonakin Jumalan sanan kylvöä. Mutta Jumala oli kylväjä, tietäjä ja näkijä. Jumalan voima oli myrskyssä merellä, valaskalan vatsassa, ja koko Joonan ajallisessa vaelluksessa. Jumala kuljettaa tänä päivänäkin sanaansa ja evankeliumia maailman ääriin. Jumala on kaiken luoja, näkijä, tekijä, voiman antaja ja kulkuyhteyksiekin luoja.
Joona merkki oli lähetystyötä, Jumala oli lähettäjä. Jumala avaa kansojen sydämmiä Sanalleen. Ihminen kuljettaa Jumalan sanaa. Kyseessä on Joonan merkki maan päällä, näin Jeesus opetti.
avaavasta selostuksesta.
Kerropa yhtä laajasti, mikä on Kainin merkki!