Onko Wienin lentokentältä suora juna tai bussiyhteys Bratislavaan. Wienin kautta kun lentoyhteyksiä olisi enemmän ja edullisempia. Matka kaupunkien välillä näyttäisi olevan melkoisen lyhyt.
Entä vinkkejä hyvistä hotelleista Bratislavassa?
Mentäisiin syyskuun lopulla
Bratislavaan Wienin kautta
9
2895
Vastaukset
- hedeee
Wienin lentokentältä on suora bussi yhteys bratislavaan. matka kestää bussilla noin 1,5h ja junalla myös pääsee joka kestää noin 58min.
Bussimatkan hintaa en muista, mutta junamatka bratislavasta wieniin ja takaisin maksoi vaivaiset 7 euroa lippu /aikuinen.
Teimme yhtenä päivänä päiväretken wieniin.
Bussimatka voi olla kätevä lentokentältä sillä en tiedä onko juna-asema kuinka kaukana lentokentältä. Matka on siis todella lyhyt. Olimme Bratislavassa vuoden alussa ja Hotellimme oli Crowne Plaza. Yksi hienoimmista hotelleista alueella joka sijoittui keskelle kaunista kaupunkia noin viiden min kävelymatka vanhaan kaupunkiin. Palvelu myös todella hyvää.
Hintataso Bratislavassahan on todella alhainen.
Jopa hienossakin ravintolassa neljä henkilöä joi ja söi koko illan yhteensä noin 25€ mikä on todella vähän verrattuna Suomeen.
Kysy ihmeessä lisää jos jokin asia vielä askarruttaa!- Rasputin
Juuri saavuin sieltä.Bussimatka kesti 50 min.Maksoi Wienin kentältä 9 eur.Bratislavasta vähemmän.
Bussit kulkevat n. kerran tunnissa. - matkakärpänen
Muistatko sattumalta mitä yöpyminen maksoi ja minkä järjestelmän kautta varasit huoneen?
- Rasputin
matkakärpänen kirjoitti:
Muistatko sattumalta mitä yöpyminen maksoi ja minkä järjestelmän kautta varasit huoneen?
Kaveri hoiti yöpymiset.Googlesta näyttää löytyvän.Apartments in Bratislava.Asuttiin Kozia Ulica 15 kämpässä.Mukavan viileä helteelläkin.Maksoi muistaakseni 270 eur 3 yötä eikä tarvinnut lähteä klo 12 kuten hotelleista.
Kämpässä yksi parisänky ja 2 vuodesohvaa.
Eli kolmelle tai neljälle hengelle edullinen.
- Novy.most
Ehdottomasti kannattaa mennä lennolla Wieniin ja siitä bussilla Bratislavaan. BAn lentokenttä on kilometrien päässä keskustasta ja lennon vaihtoihin, matkustamiseen ja keskustan etsimiseen menee varmasti sama aika kuin bussilla suoraan keskustaan Wienin lennolta.
Puhumattakaan edullisuudesta.
Hotelleista voin suositella Hotel Kyjeviä (Kiova) keskustassa. Jos et vaadi luksushotskua, se on mainio ja edullinen hotelli. Hyvä aamupala ja tyylikäs 70-lukulainen sisustus. Hieman repsotusta huoneessa tavattavissa, muttei pahasti.
Varaus sujui kätsästi bratislavahotels.comissa (toivottavasti muistan tuon osoitteen oikein). Kahden hengen huone maksoi vaivaiset vajaat 30erkkiä tms. Ja varaus tosiaan luonnistui vaivatta ja nopeasti. Ei kyselty luottokortteja vaan huone maksettiin tullessa.
Slovak restaurantti Obchodna ulicalla (pääkatu) tarjoaa hyvää paikallista ruokaa tosi edullisesti. Rafloja on melkein joka kadunkulmassa, kannattaa kokeilla rohkeasti.
Niin ja tietysti nimikkosiltani Nový mostin Ufo-ravintola räjäyttää tajunnan futurismillaan ja maisemillaan. Katso linkki mun gallerian sivuilla.
Englantia ei puhuta hirveen hyvin, varsinkin jos uskaltautuu hieman pienempiin paikkoihin. Mutta elekielellä ja positiivisella mielellä uskon, että saatte ystävällistä palvelua ja upeita kokemuksia!
:o)
Nový most- Novy.most
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000927&posting=22000000014518951#22000000014518951
Tuossa jotain aikaisempia postauksia, jotka on poistettu kai liian vanhoina...
BTW miksiköhän ihmeessä ne poistetaan ja verrattain nopeesti?! Kai vanhoistakin viesteistä ja keskusteluista saisi luettua vinkkejä ja ajatuksen poikasia...
Nový most - Novy.most
Novy.most kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000927&posting=22000000014518951#22000000014518951
Tuossa jotain aikaisempia postauksia, jotka on poistettu kai liian vanhoina...
BTW miksiköhän ihmeessä ne poistetaan ja verrattain nopeesti?! Kai vanhoistakin viesteistä ja keskusteluista saisi luettua vinkkejä ja ajatuksen poikasia...
Nový mosthttp://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000000927&posting=22000000006580872
Siinä vielä yksi vanha linkki.
Nový most
- ei jaksa googlettaa
Intouduin minäkin viikonloppuna että jospa lähtisi syksymmällä Bratislawaan, kuulemma on edullista, ja sehän houkuttelee, kun ei olisi viikkotolkulla aikaa ja varaa lähteä muualle...mutta mitä lentoyhtiöitä lentää ja onko lennot helsingistä? Tiedosta kiitollinen.
- Käynyt
Csa:lla pääsee Prahassa vaihtamalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088