Annie Hall

Täytyy tunnustaa, että vielä muutama vuosi sitten Woody Allen tuntui lähinnä ärsyttävältä pajattavalta hermokimpulta, mutta olen vähitellen nostanut hänet omassa kategoriassani parhaimpien elokuvantekijöiden joukkoon. Annie Hall käsitteli parisuhdetta virkistävän kypsästi ja hauskasti, kaikkien samaan kaavaan tehtyjen romanttisten komedioiden jälkeen, joita Hollywood edelleenkin suoltaa (toki joukossa on välillä hyviäkin leffoja, kuten vähän aikaa sitten tullut Vähät rakkaudesta).

5

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annie Hall taisi olla jonkinlainen taitekohta Allenin uralla. Sen jälkeen hän keskittyi enemmän ihmissuhdekomedioihin. Varhaiset Allenin filmithän olivat tyylipuhtaita komedioita ja itse pidän eritoten Allenin varhaisesta tuotannosta. Ota rahat ja juokse on suorastaan nerokas ja ratkiriemukas ja täynnä mitä herkullisimpia kohtauksia.

      Itse pidän kovasti myös Hannah ja sisaret elokuvasta. Minusta siinä on pitkälti samat teemat kuin Annie Hallissa, mutta hieman kypsemmin näkemyksin. Hieman viistosta huumorista pitäville suosittelen Zelig leffaa. Siinä Allenin nerokkuus käy ilmi pelkistetyimmillään.

      Woody Allenin painolastina on ollut suhde kasvattityttäreensä. Suhteen tullessa ilmi Allenista tuli yhä selvemmin marginaaliohjaaja katsojamäärien vähetessä. Vaikka mitään julkista boikottia ei Allen olekaan kohdannut, niin moni katsoja on osoittanut mieltä ns jaloillaan. Ehkä harmi, sillä elokuvantekijänä Allen on kuitenkin valtavirrasta poikkeava ja siten tärkeä.

    • The Wolf

      Annie Hall on mainio elokuva, sopivan kypsä, eikä mitenkään lapsellinen ja huumori on mukavan piikikästä, eikä normaalia hollytasoa. Nyt täytyy sitten tutustua höperön pikkumiehen muihinkin elokuviin.

    • verygoooood

      Se on mun mielestä Allenin paras leffa kautta aikojen. Myös viimeisin mitä se on tehnyt. Voivotteli kovasti ettei leffa menesty koska hänen nimi pojottaa tekijänä mutta silti leffa pyörii jenkeissä edelleen teattereissa vaikka on jo videohyllyssä, kertoo sen että hitaasti mutta varmasti tekee Allenista taas kuuminta hottia sitten 70-luvun.

    • Spotless Mind

      Kyllä vaan, Annie Hall on kaikesta kaahottamisestaan, neuroottisuudestaan ja edestakaisin jahkaamisestaan huolimatta kummallisella tavalla mukaansatempaava elokuva. Ja itse pidän erityisesti siitä totuudenmukaisesta tavasta, jolla Allen kuvaa nykyaikaista rakkautta. Ei siis mitään ylionnellista tai siirappista meininkiä Hollywood-tyyliin, vaan realistisen oivaltavaa ja ankeaa menoa - ilon pieniä pilkahduksia unohtamatta.

    • dfg

      en jaksannu ees kattoo loppuun asti ja nukahin sen mustavalkosen leffan aikana mikä tuli sit seuraavaks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5152
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      252
      4198
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      57
      3808
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2196
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      17
      1551
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      60
      1176
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      929
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      872
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      827
    Aihe