Täytyy tunnustaa, että vielä muutama vuosi sitten Woody Allen tuntui lähinnä ärsyttävältä pajattavalta hermokimpulta, mutta olen vähitellen nostanut hänet omassa kategoriassani parhaimpien elokuvantekijöiden joukkoon. Annie Hall käsitteli parisuhdetta virkistävän kypsästi ja hauskasti, kaikkien samaan kaavaan tehtyjen romanttisten komedioiden jälkeen, joita Hollywood edelleenkin suoltaa (toki joukossa on välillä hyviäkin leffoja, kuten vähän aikaa sitten tullut Vähät rakkaudesta).
Annie Hall
5
394
Vastaukset
Annie Hall taisi olla jonkinlainen taitekohta Allenin uralla. Sen jälkeen hän keskittyi enemmän ihmissuhdekomedioihin. Varhaiset Allenin filmithän olivat tyylipuhtaita komedioita ja itse pidän eritoten Allenin varhaisesta tuotannosta. Ota rahat ja juokse on suorastaan nerokas ja ratkiriemukas ja täynnä mitä herkullisimpia kohtauksia.
Itse pidän kovasti myös Hannah ja sisaret elokuvasta. Minusta siinä on pitkälti samat teemat kuin Annie Hallissa, mutta hieman kypsemmin näkemyksin. Hieman viistosta huumorista pitäville suosittelen Zelig leffaa. Siinä Allenin nerokkuus käy ilmi pelkistetyimmillään.
Woody Allenin painolastina on ollut suhde kasvattityttäreensä. Suhteen tullessa ilmi Allenista tuli yhä selvemmin marginaaliohjaaja katsojamäärien vähetessä. Vaikka mitään julkista boikottia ei Allen olekaan kohdannut, niin moni katsoja on osoittanut mieltä ns jaloillaan. Ehkä harmi, sillä elokuvantekijänä Allen on kuitenkin valtavirrasta poikkeava ja siten tärkeä.- The Wolf
Annie Hall on mainio elokuva, sopivan kypsä, eikä mitenkään lapsellinen ja huumori on mukavan piikikästä, eikä normaalia hollytasoa. Nyt täytyy sitten tutustua höperön pikkumiehen muihinkin elokuviin.
- verygoooood
Se on mun mielestä Allenin paras leffa kautta aikojen. Myös viimeisin mitä se on tehnyt. Voivotteli kovasti ettei leffa menesty koska hänen nimi pojottaa tekijänä mutta silti leffa pyörii jenkeissä edelleen teattereissa vaikka on jo videohyllyssä, kertoo sen että hitaasti mutta varmasti tekee Allenista taas kuuminta hottia sitten 70-luvun.
- Spotless Mind
Kyllä vaan, Annie Hall on kaikesta kaahottamisestaan, neuroottisuudestaan ja edestakaisin jahkaamisestaan huolimatta kummallisella tavalla mukaansatempaava elokuva. Ja itse pidän erityisesti siitä totuudenmukaisesta tavasta, jolla Allen kuvaa nykyaikaista rakkautta. Ei siis mitään ylionnellista tai siirappista meininkiä Hollywood-tyyliin, vaan realistisen oivaltavaa ja ankeaa menoa - ilon pieniä pilkahduksia unohtamatta.
- dfg
en jaksannu ees kattoo loppuun asti ja nukahin sen mustavalkosen leffan aikana mikä tuli sit seuraavaks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1461100- 511092
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601055Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu44807Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55788Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo69785Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54735Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54720KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71701- 32652