Annie Hall

Täytyy tunnustaa, että vielä muutama vuosi sitten Woody Allen tuntui lähinnä ärsyttävältä pajattavalta hermokimpulta, mutta olen vähitellen nostanut hänet omassa kategoriassani parhaimpien elokuvantekijöiden joukkoon. Annie Hall käsitteli parisuhdetta virkistävän kypsästi ja hauskasti, kaikkien samaan kaavaan tehtyjen romanttisten komedioiden jälkeen, joita Hollywood edelleenkin suoltaa (toki joukossa on välillä hyviäkin leffoja, kuten vähän aikaa sitten tullut Vähät rakkaudesta).

5

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Annie Hall taisi olla jonkinlainen taitekohta Allenin uralla. Sen jälkeen hän keskittyi enemmän ihmissuhdekomedioihin. Varhaiset Allenin filmithän olivat tyylipuhtaita komedioita ja itse pidän eritoten Allenin varhaisesta tuotannosta. Ota rahat ja juokse on suorastaan nerokas ja ratkiriemukas ja täynnä mitä herkullisimpia kohtauksia.

      Itse pidän kovasti myös Hannah ja sisaret elokuvasta. Minusta siinä on pitkälti samat teemat kuin Annie Hallissa, mutta hieman kypsemmin näkemyksin. Hieman viistosta huumorista pitäville suosittelen Zelig leffaa. Siinä Allenin nerokkuus käy ilmi pelkistetyimmillään.

      Woody Allenin painolastina on ollut suhde kasvattityttäreensä. Suhteen tullessa ilmi Allenista tuli yhä selvemmin marginaaliohjaaja katsojamäärien vähetessä. Vaikka mitään julkista boikottia ei Allen olekaan kohdannut, niin moni katsoja on osoittanut mieltä ns jaloillaan. Ehkä harmi, sillä elokuvantekijänä Allen on kuitenkin valtavirrasta poikkeava ja siten tärkeä.

    • The Wolf

      Annie Hall on mainio elokuva, sopivan kypsä, eikä mitenkään lapsellinen ja huumori on mukavan piikikästä, eikä normaalia hollytasoa. Nyt täytyy sitten tutustua höperön pikkumiehen muihinkin elokuviin.

    • verygoooood

      Se on mun mielestä Allenin paras leffa kautta aikojen. Myös viimeisin mitä se on tehnyt. Voivotteli kovasti ettei leffa menesty koska hänen nimi pojottaa tekijänä mutta silti leffa pyörii jenkeissä edelleen teattereissa vaikka on jo videohyllyssä, kertoo sen että hitaasti mutta varmasti tekee Allenista taas kuuminta hottia sitten 70-luvun.

    • Spotless Mind

      Kyllä vaan, Annie Hall on kaikesta kaahottamisestaan, neuroottisuudestaan ja edestakaisin jahkaamisestaan huolimatta kummallisella tavalla mukaansatempaava elokuva. Ja itse pidän erityisesti siitä totuudenmukaisesta tavasta, jolla Allen kuvaa nykyaikaista rakkautta. Ei siis mitään ylionnellista tai siirappista meininkiä Hollywood-tyyliin, vaan realistisen oivaltavaa ja ankeaa menoa - ilon pieniä pilkahduksia unohtamatta.

    • dfg

      en jaksannu ees kattoo loppuun asti ja nukahin sen mustavalkosen leffan aikana mikä tuli sit seuraavaks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe