Kokemuksia kellään ? Onko luotettava auto. Olisin ostamassa ehkä 99 vm.180 tkm ajettua fiiat bravaa ! Uskallanko ostaa ? Nettiautossa olen käynyt. Niin siellä on jonkun verran myytävänä sellaisia fiiatteja joista kone levinnyt. Mitkä ovat teillä kokemukset kyseisestä merkistä ?!?
Onko FIAT BRAVASTA
3
944
Vastaukset
- ja laatu eivät
kulje käsi-kädessä... Jos kunnon fiatin aiot ostaa, niin hanki joku 70-80-lukujen taitteesta oleva fiat.
Itselläni on Brava vm. 1999, jonka ostin käytettynä vuonna 2003. Se on sisältä ja päältä kaunis katsella sekä miellyttävä ajaa. Edelliset autoni olivat ruotsalaisia - siis aivan toisen luontoisia.
Määräaikaihuoltoihin kuuluvien töiden lisäksi Bravaani on pitänyt minun omistusaikanani tähän mennessä vaihtaa renkaat, polttimoita, pakoputkiston takaosa ja konepellin tukivarren alapään kiinnike. Jos jonkun pää olisi ollut konepellin alla tukivarren pettäessä, siinä olisi voinut henkensä menettää tai ainakin vakavasti loukkaantua.
Havaitsemiani monille Bravoille ominaisia tyyppivikoja ovat ulkopuolisten ovenkahvojen pintamateriaalin hapertuminen ja mustan pintamateraalin irtoilu peilien varsista. Jälkimmäisen korjasin mustalla vasaralakalla, kahvat ovat korjaamatta. Selvitä ostaessasi, milloin jakopään hihna on viimeksi vaihdettu. Sen vaihto maksaa merkkikorjaamolla yli 400 euroa. Vaihto tehtävä 3 vuoden tai 60 tkm välein.- teekoo
1.4:ssa nokka-akseli kuluu suht nopeasti ja jakopään hihnan katkeamisia on myös ollut, mutta eipä juuri muuta kummempaa.
Mulla olisi vuotta uudempi 1.2 (se kestävämpi) myynnissä. Hihnat vaihdettu juuri. Muutenkin siisti ja kunnossa. Ota yhteyttä jos kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017533
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025486- 835017
- 1364394
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113140- 492793
- 522759
- 612377
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102334Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561936