Budjetti

välilasku

Minkälaisella budjetilla kannattaa lähteä Kuala Lumpuriin kolmeksi päiväksi? Mikä siis hintataso? Kannattaako valuuttaa vaihtaa Suomessa vai paikan päällä?

4

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä ihmettä

      3 päiväksi Kuala Lumpuriin? Mikä reissu se on, siellä pärjää 3 päivää 100 eurolla.Valuutta kotona, muista tilata pankiin valmiiksi, pankeissa ei ole valmiina enää valuuttaa.

    • Hintaesimerkkejä

      Tässä hintaesimerkkejä tältä keväältä:

      Hotelli 80RM/yö (ei aamiaista), 2h perusillallinen _paikallisessa_ ravintolassa 20-30RM, oluttölkki 6RM (0,75l "viina"-pullo 25RM :-)

      Sisäänpääsumaksut ovat korkeita muuhun hintatasoon nähden, Petronas-torneihin sentään pääsee ilmaiseksi.

      1 euro taisi olla 4,5 ringgittiä?

      • jenska_t

        ..kannattaa vaihtaa vasta kohdemaassa, sillä siellä kurssit ovat paljon paremmat kuin täällä kotimaassa. Eli iso tukko euroja tai US dollareita mukaan ja paikan päällä rahan vaihtajalle.


    • pallo

      jos omistat luottokortin voi käteistä nostaa helposti kl:ssa pankin automaatista. en suosittele suurten käteisvarojen kantamista mukana vaikka onkin "turvallinen" kaupunki. helsinki-vantaalla voi ainakin vaihtaa ringittejä jos haluaa (ei tarvetta tilata etukäteen). hintataso on edullin. rajattomat ostosmahdollisuudet, ruoka hyvää jne. ateriat n. 15-100 rm kahdelta eli 4-25 euroa. edullisemminkin syö riippuen paikasta jne. paljon alennusmyyntejä ostoskeskuksissa. taksilla 1 eurolla liikkuu jo keskusta-alueella. morail/metro maksaa n. 40 centtiä/matka. elektroniikkaa halvalla (selvitä takuu). kenkiä ja vaatteita erittäin edullisesti. cd-levy n. 10 euroa jne. jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      77
      14061
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      15
      5804
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      128
      5296
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5109
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      17
      3444
    8. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      284
      3237
    9. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      0
      3120
    10. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      110
      3088
    Aihe