Budjetti

välilasku

Minkälaisella budjetilla kannattaa lähteä Kuala Lumpuriin kolmeksi päiväksi? Mikä siis hintataso? Kannattaako valuuttaa vaihtaa Suomessa vai paikan päällä?

4

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä ihmettä

      3 päiväksi Kuala Lumpuriin? Mikä reissu se on, siellä pärjää 3 päivää 100 eurolla.Valuutta kotona, muista tilata pankiin valmiiksi, pankeissa ei ole valmiina enää valuuttaa.

    • Hintaesimerkkejä

      Tässä hintaesimerkkejä tältä keväältä:

      Hotelli 80RM/yö (ei aamiaista), 2h perusillallinen _paikallisessa_ ravintolassa 20-30RM, oluttölkki 6RM (0,75l "viina"-pullo 25RM :-)

      Sisäänpääsumaksut ovat korkeita muuhun hintatasoon nähden, Petronas-torneihin sentään pääsee ilmaiseksi.

      1 euro taisi olla 4,5 ringgittiä?

      • jenska_t

        ..kannattaa vaihtaa vasta kohdemaassa, sillä siellä kurssit ovat paljon paremmat kuin täällä kotimaassa. Eli iso tukko euroja tai US dollareita mukaan ja paikan päällä rahan vaihtajalle.


    • pallo

      jos omistat luottokortin voi käteistä nostaa helposti kl:ssa pankin automaatista. en suosittele suurten käteisvarojen kantamista mukana vaikka onkin "turvallinen" kaupunki. helsinki-vantaalla voi ainakin vaihtaa ringittejä jos haluaa (ei tarvetta tilata etukäteen). hintataso on edullin. rajattomat ostosmahdollisuudet, ruoka hyvää jne. ateriat n. 15-100 rm kahdelta eli 4-25 euroa. edullisemminkin syö riippuen paikasta jne. paljon alennusmyyntejä ostoskeskuksissa. taksilla 1 eurolla liikkuu jo keskusta-alueella. morail/metro maksaa n. 40 centtiä/matka. elektroniikkaa halvalla (selvitä takuu). kenkiä ja vaatteita erittäin edullisesti. cd-levy n. 10 euroa jne. jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6227
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe