Onko masturbaatio syntiä VL-uskossa?

Onko masturbaatio syntiä VL-uskossa?
121886
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vl-opetuksen mukaan on.

Äänestä
  • Täytyyhän sitä nuoren "kassit" jollakin kailla tyhjentää - ei sille mitään mahda!
    Syntiä, syntia, syntiä ja syntiä
    --- kaikki parhaat tekommekin ovat syntiä.
    Mutta Jeesus kuuluu olevan syntisten Vapahtaja...

    Äänestä

  • masturbaatio on syntiä.. Siellä selvästi sanotaan että siemennestettä ei pidä heittää maahan. Eli eiköhän sillä tarkoiteta juurikin sitä.

    Äänestä

  • raamatun mukaan kirjoitti:

    masturbaatio on syntiä.. Siellä selvästi sanotaan että siemennestettä ei pidä heittää maahan. Eli eiköhän sillä tarkoiteta juurikin sitä.

    masturbaatio on syntiä. Siellä selvästi sanotaan että siemennestettä ei pidä heittää maahan. Eli eiköhän sillä tarkoiteta juurikin sitä.

    -->ei siemennestettä maahan, mutta jos yöllä sänkyyn "pulputtaa"?...
    ...kassit täyttyvät, ne täyttyvät ja vuotavat
    ...toivottavasti ei maahan...

    Äänestä

kuka sanoo ettei raamatun mukaan ole syntiä? missä kohtaa raamatussa sen puolesta puhutaan, tai yleensä mainitaan koko asiaa?

Äänestä
  • myöskään autoilun eikä jalkapallon puolesta. Tuskin ovat silti syntiä. Olet ymmärtänyt Raamatun rakenteen täysin väärin.

    Äänestä

riparilla se julistettiin yksiselitteisesti synniksi, siitä seurasi rippikierre, myöhemmin tajusin sen luonnolliseksi asiaksi - siis sopivaksi
jyrkät opetukset johtuvat siitä, että sanoja itse ei ole sinut oman seksuaalisuuden kanssa

Äänestä

Vl:n mukaan masturbointi on syntiä. On täysin perustelematonta sanoa, että raamattu hyväksyy sen. On hyvin turhauttavaa puhua asioista, joita vanhoillislestadiolaiset lukevat synneiksi. Ulkopolisten on sitä ehkä vaikea ymmärtää, mutta sen kyllä omassatunnossa tuntee jos on syntiä tehnyt. Kuten ramattu sanoo, usko avaa silmät, ja vasta sen kautta alkaa ymmärtää asioita. Tottakai nämä asiat askarruttavat monen mieltä, ja varmasti sen takia niille tahtoo saada selkoa.

Äänestä
  • mutta, mutta,...ne "kassit", ne "kassit"
    ...pullistuvat ja pullistuvat,...

    "Tonki Hottena" tuuliumyllyjä vastaan on hankala taistella...
    ..."kassit" täyttyvät...

    Äänestä

  • >>
    mutta sen kyllä omassatunnossa tuntee jos on syntiä tehnyt
    >>

    Omassatunnossa tuntee synniksi sellaiset asiat, jotka on opetettu synniksi.

    Äänestä

Lestadiolaiset runkkaavat siinä missä muutkin ihmiset. Kieltäminen on turhaa senkin vemputtajat. Kuvitelkaapa ry:nne paikallisjohtaja vemputtamassa huohottaen. Tietysti hän tekee niin, koska kaikki miehet tekevät sitä. Se on luonnollista ja itsestäänselvyys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Onko masturbaatio syntiä VL-uskossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu