Onko masturbaatio syntiä VL-uskossa?
Onko masturbaatio syntiä VL-uskossa?
utelias
121886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vl-opetuksen mukaan on.
Täytyyhän sitä nuoren "kassit" jollakin kailla tyhjentää - ei sille mitään mahda!
Syntiä, syntia, syntiä ja syntiä
--- kaikki parhaat tekommekin ovat syntiä.
Mutta Jeesus kuuluu olevan syntisten Vapahtaja...
masturbaatio on syntiä.. Siellä selvästi sanotaan että siemennestettä ei pidä heittää maahan. Eli eiköhän sillä tarkoiteta juurikin sitä.
masturbaatio on syntiä. Siellä selvästi sanotaan että siemennestettä ei pidä heittää maahan. Eli eiköhän sillä tarkoiteta juurikin sitä.
-->ei siemennestettä maahan, mutta jos yöllä sänkyyn "pulputtaa"?...
...kassit täyttyvät, ne täyttyvät ja vuotavat
...toivottavasti ei maahan...
kuka sanoo ettei raamatun mukaan ole syntiä? missä kohtaa raamatussa sen puolesta puhutaan, tai yleensä mainitaan koko asiaa?
myöskään autoilun eikä jalkapallon puolesta. Tuskin ovat silti syntiä. Olet ymmärtänyt Raamatun rakenteen täysin väärin.
riparilla se julistettiin yksiselitteisesti synniksi, siitä seurasi rippikierre, myöhemmin tajusin sen luonnolliseksi asiaksi - siis sopivaksi
jyrkät opetukset johtuvat siitä, että sanoja itse ei ole sinut oman seksuaalisuuden kanssa
Juuri ortodoksien palstalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000062&posting=22000000017633586
Vl:n mukaan masturbointi on syntiä. On täysin perustelematonta sanoa, että raamattu hyväksyy sen. On hyvin turhauttavaa puhua asioista, joita vanhoillislestadiolaiset lukevat synneiksi. Ulkopolisten on sitä ehkä vaikea ymmärtää, mutta sen kyllä omassatunnossa tuntee jos on syntiä tehnyt. Kuten ramattu sanoo, usko avaa silmät, ja vasta sen kautta alkaa ymmärtää asioita. Tottakai nämä asiat askarruttavat monen mieltä, ja varmasti sen takia niille tahtoo saada selkoa.
mutta, mutta,...ne "kassit", ne "kassit"
...pullistuvat ja pullistuvat,...
"Tonki Hottena" tuuliumyllyjä vastaan on hankala taistella...
..."kassit" täyttyvät...
>>
mutta sen kyllä omassatunnossa tuntee jos on syntiä tehnyt
>>
Omassatunnossa tuntee synniksi sellaiset asiat, jotka on opetettu synniksi.
Lestadiolaiset runkkaavat siinä missä muutkin ihmiset. Kieltäminen on turhaa senkin vemputtajat. Kuvitelkaapa ry:nne paikallisjohtaja vemputtamassa huohottaen. Tietysti hän tekee niin, koska kaikki miehet tekevät sitä. Se on luonnollista ja itsestäänselvyys.