Kiinnityksestä vielä yksinkertainen kysymys

Pitkä selostus mut lyhyt kysymys:

Eli talon hinta oli 250 000 euroa.
Kiinnityksiä 120 000 euroa haettu valmiiksi vanhan omistajan taholta. Panttikirjat ovat meillä.

Meillä on pankista lainaa taloon 200 000 euroa, tämä jaettu kahdelle ihmiselle eli 100 000€ per naama.

Kysymys:

Voinko talon kiinnityksiä vastaan hakea lainaa uuteen kaapistoon?

Kaapiston hinta on 2000 euroa. Kiitos!
4710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mutta pankinjohtaja kiinnittää sinut toisesta jalkaterästäsi 10 tuuman naulalla lattiaan ja sitten kierrät ympyrää, kunnes alat oppia.

Äänestä

Onko puolet lainasta (100.000) kiinnitetty taloon?

Silloinhan kiinnityksiä olisi vapaana 20.000 euroa, joten kyllä voi hakea lainaa vapaiden kiinnitysten verran.

Äänestä

vakuusarvolla ei tarvitse olla mitään tekemistä toistensa kanssa. Myöskään vakuusarvo ei ole sama asia kuin talon käypä arvo. Täysin purkukuntoiseen röttelöön voidaan hakea vaikka viiden miljoonan euron arvosta panttikirjoja. Ihan eri juttu on se, antaako mikään pankki röttelön kiinnityksiä vastaan viittä miljoonaa luottoa.

Käytännössä pankit haluavat, että heillä on vakuutena kiinnityksiä enemmän kuin mikä lainan pääoma on luottoa otettaessa. Tämä sen vuoksi, että jos pakkorealisaatioon joudutaan, luottoon on kertynyt viivästyskorkoja, oikeudenkäyntikuluja ym. joista ei suoritusta saa ellei kiinnityksiä ole tarpeeksi (kiinteistön arvosta voi velkoja saada suorituksen vain korkeintaan hallussa olevien kiinnitysten määrään saakka).

Kuviosi on mahdollinen, jos pankkisi on sitä mieltä että talon vakuusarvo riittää kattamaan lisäluoton ja kiinnityksiä on tarpeeksi hallussa.

Äänestä
  • Kiitos vastauksistanne.

    Talosta olevat kiinnitykset eli panttikirjat ovat siis 120 000 euroa ja vanha omistaja on hakenut nämä kiinnitykset.

    Talo on rakennettu vuonna 2002 ja hyvässä kunnossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnitelijä kirjoitti:

Pitkä selostus mut lyhyt kysymys:

Eli talon hinta oli 250 000 euroa.
Kiinnityksiä 120 000 euroa haettu valmiiksi vanhan omistajan taholta. Panttikirjat ovat meillä.

Meillä on pankista lainaa taloon 200 000 euroa, tämä jaettu kahdelle ihmiselle eli 100 000€ per naama.

Kysymys:

Voinko talon kiinnityksiä vastaan hakea lainaa uuteen kaapistoon?

Kaapiston hinta on 2000 euroa. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu