Ostin 2003-mallisen Mazda 6 Sport Wagonin, johon haluan hankkia peruutustutkan. Oletteko olleet tyytyväisiä siihen Mazda-liikkeissä myytävään malliin? Osaako se olla hiljaa jos huomaa vakioesteen kuten peräkärryn? Onko jollakulla kokemuksia muista peruutustutkista Mazda 6:een?
Olkaa hyvät ja pidättäytykää kommentoimasta peruutustutkan tarpeellisuutta.
Kiitoksia jo etukäteen,
Pertti
Olkaa hyvät ja pidättäytykää kommentoimasta peruutustutkan tarpeellisuutta.
Kiitoksia jo etukäteen,
Pertti
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kokemusta n. 35 tkm ajalta. Meteli kamala, mutta sen saa helposti vaimennettua teippaamalla summerin äänireikä umpeen.
Peräkärryn ollessa perässä tulee epämääräisiä varoituksia silloin tällöin (tietysti vain peruutettaessa). Mitään oppimiskykyä järjestelmässä ei taida olla. Erään esitteen mukaan vetokoukku ja tutka ei ole sallittu yhdistelmä, mutta enpä ole mitään estettä tuolle kokenut. Tutkassani on kyllä erillinen katkaisija.
Laite on toiminut hyvin. Joskus tulee haamuhälytyksiä, ehkä tien epätasaisuudet joskus saavat aikaan hälytyksen. Lika antureissa tuntuu vaikuttavan häiriöitä lisäävästi.
Aivan varma en ole siitä, onko farmarin tutka Mazdan oma vai tarvike. Lisävarusteluettelossa varaosanumero on erilainen kuin alkuperäisissä varaosissa vastaten muita tarviketuotteita.