1989 chrysler gts 2.5 tbo 3spd autom.
pykälä päällä ja kaasua sen verran että auto alkaa vetää kunnolla "laatikko?" alkaa rutisemaan.
ääni kuuluu myös jos pidän jarrun pohjassa ja kaasutan vaihde päällä.
ääntä ei kuulu pakilla.
laatikko ei luista.
olisiko kellään tietoa viasta tai tietoa ketkä tietää?
pykälä päällä ja kaasua sen verran että auto alkaa vetää kunnolla "laatikko?" alkaa rutisemaan.
ääni kuuluu myös jos pidän jarrun pohjassa ja kaasutan vaihde päällä.
ääntä ei kuulu pakilla.
laatikko ei luista.
olisiko kellään tietoa viasta tai tietoa ketkä tietää?
Vastaukset 10
Vanhimmat
joka sijaitsee vaihdelaatikon alaosassa,se on alimmaisena kun ottaa oljypohjan pois.Suurin osa automaatti vaihdelaatikon ongelmista johtuu huollon puutteesta.Oljyt ja oljynsuodatin pitaisi vaihtaa 100 tkm valein,sita ei monikaan tee.Jos oljynsuodatin tukkeutuu oljy ei kierra ja vaurioita syntyy.
hmm... vaihda öljyt ja suodatin... niin... vaihtoväli suositus 100tkm? mun 91 chevyssä on vaihtoväli suositus 25tkm... ja vaihdan ne suhkoht säännöllisesti...
ei se pahaa tee vaikka ne öljyt vaihtaa, mutta ensin menisin jollekkin automaattivaihteistoihin
perehtyneen korjaajan juttusille, ennen kuin laittaisin sinne uusia öljyjä, koska en usko että vika korjaantuu pelkillä öljyillä ja suodattimella.
Kun vaihdat öljyt niin kannattaisi näyttää öljypohjaa ennen puhdistusta ko korjaajalle joka osaa kertoa pohjasta löytyvästä lietteestä pitääkö aski korjata
vaihtaa vaihdelaatikko oljyt:Minulla on vm;99 chevy ,sen huolto ohjeiden mukaan se tapahtuu seuraavasti:Vaihda oljy ja suodatin 15,000 mailin tai 25,000 km valein jos ajoneuvoa kaytetaan seuraavissa olosuhteissa.
Vilkkaassa liikenteessa kun ulko lampotila on 32c tai korkeampi
Makisessa tai vuoristoisessa maastossa.
Jos vedetaan raskaita kuormia.
Jos kaytetaan taxina,poliisiautona toi ovelta-ovelle palvelu autona.
Jos ei kayteta edella mainituissa olosuhteissa,vaihda oljy ja suodatin 50,000 mailin tai 83,000 km valein.
Kannattaa myos tarkistaa etta jaahdytys neste ei ole paassyt oljyn sekaan,jos kyseisessa mallissa oljyn jaahdytin sijaitsee syylarin kupeessa olevassa kennossa.Jos siella on reika jaahdytys neste paasee oljyn sekaan ja aiheuttaa vaurioita.
Nm:Imppa on todennakoisesti lukenut Englannin kielista huoltokirjaa ja nahtavasti hanen Englannin kielen taitonsa on rajoitettua.
allpar.com, ja sieltä eek-(every extended k-car) fwd keskustelupalsta. esitäpä kysymys siellä.
vikahan voi olla yksinkertainenkin, siis öljynvaihtotyyppinen tai vaikka vetareista kuuluva(?) jos asialla on kiire, HINAA auto lähimmälle automaattikorjaamolle, ne osannevat diagnosoida varmimmin... missään tapauksessa en ajelisi autolla!
Yksi varteen otettava vaihtoehto on kuulemma turbiini näin väitti eräs vähän asioista tietävä mies mutta kun hän ei ole varma niin mielipiteitä moisesta?? voisiko olla??
soitin pariin liikkeeseen sieltä sanottiin että laatikko peruskorjataan ja hinta olisi 1000-1400 euroon muut tarvittavat osat. eli tehdastyöläisenä yritän halvampaa vaihtoehtoa mutta jos ei muuta vaihtoehtoa ole niin sitten kirvelee ja pahasti !!!
Sitten vielä että älä sekaannu näihin korjaajiin. monet korjaa mutta suomessa ei taideta korjata kestävästi.ikävä kyllä. Omaa jenkkiin ostin tehdaskorjatun lootan ja se ei ollut juuri sen kalliimpi kun täkäläinen"rempattu". ja on kestänyt nyt hyvin useamman vuoden, tosin kun näitä "rempattuja" meni 3kpl puolessa vuodessa
on sellainen jonka tunnet entuudestaan, joka on toiminut samassa paikassa pitkään, ja joka sitten osaa auttaa/korjata takuuseen ilmenneet viat.
ei ne automaattilaatikot mitään henkimaailman laitteita ole, kasauksessa on vain oltava huolellinen ja tiedettävä mitä tekee. tietty uusi on aina uusi ja korjatussa on puolet vanhaa...
Itselläni meni nämä korjaukset vielä takuuseen. lopulta kyllästyin ja sanoin että nyt riitti!!
Hehee kaverilla sama vika ja laatikko levis kokonaan käsiin. uusi maksaa reilu 2000€=) kivat sinulle! vaihda se auto nopeasti pois!
Älä enempää riko sitä laatikkoa sillä on sellasia kytkinnippuja joissa on jouset jotka pitää niitä kytkin juttuja nipussa joku jousinippu on levinnyt joten se on täynnä metallin siruja.Hinauta se heti korjaamolle.