Hmh. Ittellä on Octavia TDI -03, ajettu vasta 74 tkm. Vikalista: Molemmat rekisterikilven valot palaneet kerran. Akku uusittu takuuseen siinä ainoassa huollossa mikä on ollut, purki hitaasti. Minusta normaali/sallittu määrä vikaa, vielä niin vähän kilometrejä.
Luin juuri TM:stä Volvo V50:n 60 000 km:n testin. Ei mulla hermo kestäs tommosta temppuilua, kyllä lähtis muuten hieno laite taloudesta. Kaverilla sama homma isossa nelikko-volvossa, autoa on "bootattava " vähän väliä ja kiskottava trailerilla tietokonepäivitykseen.
Hienompia ovat kuin Skoda ja parempi kyyti, mutta ittelle sopii kone, jolla voi vaan ajaa. Ja vähemmän Skodan arvo putoo euroissa. Onneks ei oo varaa Volvoon:)!
Luin juuri TM:stä Volvo V50:n 60 000 km:n testin. Ei mulla hermo kestäs tommosta temppuilua, kyllä lähtis muuten hieno laite taloudesta. Kaverilla sama homma isossa nelikko-volvossa, autoa on "bootattava " vähän väliä ja kiskottava trailerilla tietokonepäivitykseen.
Hienompia ovat kuin Skoda ja parempi kyyti, mutta ittelle sopii kone, jolla voi vaan ajaa. Ja vähemmän Skodan arvo putoo euroissa. Onneks ei oo varaa Volvoon:)!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sitten köyhällekin hyvä olo. En omista Volvoa mutta "kalliimman" auton ja vaikka se välillä temppuileekin niin kyyti on joka Euron arvoista. Skodaa en ostaisi rengasmelun, tylsyyden, ruman muotoilun, VW:n B-luokan osien enkä tietenkään Imagon takia.
Jos enemmän olisi kanttia niin Alfa olisi auto!
Kaikki autot ovat sekä tylsiä että hitaita. Käyttövehkeitä, tarvitaan liikkumiseen. Ja siihen ei idioottimaiset viat sovi. Mainitsemasia hyviä fiboja saa kyllä prätkistä, joita on tallissa kolme, skodailemalla jää rahaa muuhunkin:). Samoin on kiva olla riittävän nopea vene...:)!
Hölmöö pistää pennoset autoon! Imagosta en maksa autossa sentiäkään, kuin ostaisi säkillisen ilmaa???
Putoo se Skodillakin hinta sen saman 20-25% mitä kaikissa muissakin autoissa ensimmäisen vuoden/30tkm aikana.
Skodaa rasittaa vielä Stockan hyvät tarjoukset=vaikuttaa negatiivisesti käytettyjen hintoihin.
..käytettyjen kauppa seisoo niin mistää ei saa hyvää hyvitystä..
Katsopa muuten vaikkapa Volvon 80-sarjan vaihdokkien hintoja. JOSTAIN syystä niitä saa puoli-ilmaiseksi. JOSTAIN syystä niitä näkee enää harvoin taksina. Ei voi juuri kalliimmin autoilla kuin ostamalla uuden ison Volvon...
ettei voi juuri halvemmin autoilla kuin ostamalla soodaloodan. enkä puhu nyt pelkästä hinnasta...
otan kuin Volvon. Eritoten sen jälkeen kun olen vilkaissut pankkitilieni saldoja, eiks je?
Toisaalta mainittiin laadun näkyvän mm. siinä ettei mitään nitinöitä ja natinoita ilmennyt. Itse ryydyin nimenomaan näihin, nitinää, natinaa ja narsketta joka puolelta, johon merkkihuolto ei ollut halukas ollenkaan ottamaan kantaa. Mieluummin selvä vika jonka takuu korvaa. Niin.....tämä natinakiesi ei ollut Volvo sen enempää kuin Skoda.
Tässä ois valintaperusteita eri autoille.
http://www.automotorundsport.de/news/auto_und_produkte/j_d_power_report_2006_japaner_vorn.117928.htm