Liittyykö tasapainohäiriöt ja kuivat silmät kilpurin vajaatoimintaan? Esim.kävellessä saattaa heittää vintissä ykskaks,menee ohi yhtä nopeasti kuin on tullutkin.
Tasapainohäiriöt ja...
Tuikahtava
137422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
oireita ja heiltä löytyi kodista piilevä homevaurio ja kun se korjattiin on äitiäkin nakkeluttanut vähemmän ja olo on parantunut!
Tällä hetkellä oon kesätöissä toimistossa,joka on rakennettu vanhaan viljasiilo-rakennukseen.Saattaa hyvinkin olla vanhoja pesäkkeitä piilossa jossain.Huimausta on ollut vain kesän kesän aikana.
Kuivat silmät ainakin liittyvät jos arvot eivät ole kunnossa. Mutta pöly ja muut haitalliset aineet ja homeet vaikuttaa nekin silmiin.
Mulla heitätti aina joskus. Nyt olen syönyt kilpparilääkkeitä keväästä, eikä kertaakaan sen jälkeen ole ollut oireita.
...myös lääkitys,mutta pienin annostus mitä voi olla.Ilmeisesti ei oikein tehoa.Muitakin oireita on taas alkanut ilmaantua,joten varmaankin on mentävä erikoislekurille.Arvauskeskuslääkäri ei osaa kertoa sairaudesta ja lääkityksestä mitään eikä uskalla nostaa lääkitystä.
???
...koska viimeksi on otettu kokeet viime syksynä.Lekurin mielestä ei tarvitse tarkistaa useammin.Sain kyllä lääkäriltä semmosen lärpsykän josta näkyy kaikki arvot,mutta arvaa onko se just käsillä.Ja vuoden takaiset arvot ei anna kuitenkaan luotettavaa kuvaa tän hetkisestä voinnista.Eli uusiin kokeisiin siis.
Mulla on tänä kesänä ihmetyttänyt miksi keinuttaa aina välillä.Varsinkin istumaan mennessä alkaa keinuttamaan,ihan kuin olisi laivassa.Ja välillä ihan kävellessäkin tuntuu että kuin laivalla kävelisi joka keinuu puolelta toiselle.Vaiva ilmeni kun töissä on ollut hirmu kuuma,mutta on nyt jatkunut vaikka tämä asia on helpottanut.
Hometta meillä töissä voisi ollakkin,mutta olen ollut samassa työpaikassa monta vuotta,että miksi oireet homeesta tulisi vasta nyt?
Kilpparia olen itse epäillyt jo kauan (muiden oireiden takia),mutta kun arvot on juuri ja juuri raja-arvon sisällä niin lääkärin mielestä olen täysin terve.
Mutta hyvä tietää että jos home voisi vaikuttaa näin,ettei ole kyse mistään muusta.Työpaikkaa olen ajatellut muutenkin vaihtaa vuoden sisällä,että ehkä asia ratkeaa sillä.Kotona meillä ei voi olla hometta kun on täysin uusi asunto,eikä ole mitään vahinkoja käynyt.
jos arvot ovat "juuri ja juuri" virallisten raja-arvojen sisällä (mitkä ne nyt sinun lääkärillä sitten onkin) on melko todennäköistä että podet vajaatoimintaa. Tälläkin palstalla on nähty että viitearvot ovat liian avarat. Kerrohan arvosi ja mahdolliset muut oireet, joita voit miettiä kun olet lukenut tuolta:
http://www.kilpirauhasliitto.fi/vajaa.html
Vajaatoiminta on hyvin monimuotoinen, jokaisella yksilöllinen tauti. Joku ei välttämättä liho, toisella pysyy tukkakin päässä, palelu ei ole kolmannen ongelma. Väsymys lienee kuitenkin se joka yhdistää kaikkien yksilöllistä oirekuvaa.
Mun arvot oli vuosi sitten TSH 3.3 ja T4V 14.8.Toi jälkimmäinen vissiin ihan normaali,mutta tosta TSH:sta luin jostain että muualla sen raja on 2.5 (siis Euroopassa).Siksi sanonta "juuri ja juuri".
Suurimmat oireet minkä vuoksi olen rampannut lääkärillä ,ennen kuin tiesin tästä kilppari mahdollisuudesta ja mihin ei ole löytynyt mitään järjellistä syytä:
-Jatkuva väsymys ja voimattomuus (nukun pitkiä yöunia ja tekee aina mieli mennä vielä päiväunillekkin,kun ei pysy silmät auki)
- Seksuaalinen haluttomuus
ja muita oireita:
-Erillaiset silmäoireet:katseen kohdistamis vaikeus,sameus väliaikaisesti,silmien väsymys.
-peräpukamia
-keskittymisongelmia,unohtelua
-kylmät jalat ja kädet
-finnit
-limaa kurkussa
-äänenkäheys
-mielialan vaihtelut
-kuiva iho ja huonot kynnet
-poskiontelontulehdukset
-painon nousu
-ja nyt tuo keinuminen
jne.
Lisäksi alhainen kehon lämpötila ja lepopulssi alhainen
Noi oireet tajusin yhdistää asiaan vasta kun luin niistä netistä,että voivat liittyä kilppariin.En ole siis tajunnut aikaisemmin asiaa,ja olen vain tyytynyt olemaan kaikkien pikkuvaivojen kohtalona.
Mutta nuo kaksi ekaa ovat todella pahimpia oireita,minkä takia olen mennyt lääkärille aikaisemmin.Kaikkia verikokeita otettu,mutta ei mitään ole sitten löytynyt.
Ja kun tuo TSH on ihan normaali Suomen arvoissa,niin ei edes sisätautilääkäri asiaa ottanut kantaa millään lailla.
pyydäpä lääkäriltä koelääkitys. Sellaisesta käytännöstä monet ovat kertoneet. Muttaman kuukauden kokeilu, jota jatketaan jos tuntuu että auttaa.
Täällä on kerrottu tutkimuksesta jossa on todettu että 90 prosentilla (muistanko oikein?) oireettomista TSH-arvo on välillä 0,4-2,5. Eniten oireettomia on kun TSH on 1. Minuun tämä pätee: TSH oli juuri noussut 1,9:ään ja T4V laskenut 15:een. Olen lääkityksellä, ja lääkeannostusta nostettiin, kun kerroin että olen ollut erityisen väsynyt ja paino ruvennut nousemaan. Vaihda lääkäriä, ellei koelääkitystä muuten heru (vaikka yksityiselle, ja ota tulokset mukaan, ettei tarvii uusia kokeita).
Itsellä huippaa ja askel on hutera varsinkin aamuisin. Johtu osittain ainakin matalasta verenpaineesta
Ainakin krooniseen kilppari tulehdukseen voi liittyä tasapainohäiriöitä. Liittyvät kuulemani mukaan jotenkin toimintahäiriöihin pikkuaivoissa.