Nimi kaunistaa puolueen

Suomen Keskusta on valinnut nimensä sillä ajatuksella, että puolueen varsinainen poliittinen sanoma saataisiin häivytettyä mahdollisimman paljon katveeseen. Kepun politiikan ydinhän on aina ollut maatalousyrittäjien suosiminen ja maan taloudellisia etuja vahingoittavan haja-asutuksen ylläpito.

Osuvampi nimi olisi esim. Suomen Reunusta, joka kuvaa sitä, että puolue ajaa erilaisten perä- ja korpikylien asiaa. Keskusta on keskustavastainen puolue, minkä vuoksi nimi edustaa melkoista komiikkaa - kaiketi tahatonta.

Toinen osuva nimi olisi Suomen Seinusta, sillä siihen yleensä kolahtavat sellaiset uudistukset, jotka olisivat koko Suomen etua ajatellen parhaasta.

Kolmantena voisi ajatella Suomen Keinusta, sillä melkoinen kiikkuhan tämä puolue vallanhimoisessa opportunismissaan on kuten kaikki tietävät. Tai eivät kaikki, noin viidennes uskoo siihen tosissaan - siis tyhmyyttään.

54

1463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää kesää sullekin

      Kiva lukea noin katkeria kirjoituksia kun Keskusta ja Matti Vanhanen on luomassa Eurooppaan keskustalaista, asiallista, kansalaisdemokratiaa.

      Olitko muuten jo palstoilla, kun Matti Vanhanen kirjoitteli omalla nimellään ja väitteli toisten kirjoittajien kanssa. Tällä samalla tasolla kuin mekin nyt kohtaamme?

    • Olen sitä mieltä

      Mielipuolipunikki, sillä kirjoitukset osoittaa aatteen ja mielentilan.

      Tai Mielipuolilato, sillä niin hataria on miehen kirjoitukset välistä.

    • Vai mitä

      Hiipuva puolue. Heh heh.

      Keskusta on suurin ja kaunein.

      Hyvä Matti.

    • hyvä mies

      Tämä väheksymäsi puoluehan kuihtuu pois ihan sillä hetkellä kun te fiksummat poliitikot tarjoatte sille houkuttelevamman vaihtoehdon.

      Puolueita ja aatteellisia ideologioita tarkastellaan ihan liian paljon laillasi lähtien liikkeelle niiden kaikinpuolisen kelvottomuuden toitottamisesta. Ja ihan liian vähän lähtien liikkeelle siitä tosiasiasta että ne ovat kannattajilleen paras tarjolla oleva toivon ylläpitäjä.

      Jos kapitalismi olisi pitänyt lupauksensa ja toiminut kaikkien ihmisten hyvinvoinnin takaajana, mitään sosialismia ei olisi koskaan syntynytkään. Mutta kun ihmiset elääkseen ja toimiakseen aina tarvitsevat toivoa, sosialismille oli tilaus.

      Myös Keskustalle on mitä ilmeisimmin tilaus. Asema yhtenä kannatetuimpana puolueena - eräiden galluppien mukaan jopa tällä hetkellä kaikkein suurimman kannatuksen omaavana - ei tule turhan takia. Ei auta levitellä käsiään ja ihmetellä ihmisten typeryyttä.

      • hyvä huomio!

        Vihreiden omima "maailman pelastaminen" kehitykseltä oli kyllä juuri samanlainen vaihe, joka upposi kaupunkilaisväestöön, joka on ollut vähän luonnon kanssa tekemisissä.


    • tahatonta...

      komiikkaa

      "Keskusta on keskustavastainen puolue, minkä vuoksi nimi edustaa melkoista komiikkaa - kaiketi tahatonta."

      Yritätkö väittää, että muut puolueet ovat keskustalaisempia kuin itse keskusta? :)

    • JormaKKorhonen

      Siihen todellakin sisältyvät myös äärimmäiset reunustat ja seinustat ja taidetaanpa mennä kaikista mahdollisista todellisuuden rajoista ylikin syvälle mielikuvitusmaailmaan. Siellä sitten jylläävät niin Hagiksen punakoneet kuin kasaarijuutalaiset, jotka eäiden keskustalaisten mukaan johtavat maailmaa rahan voimalla.

      Tuolla eilisessä Lähi-idän tilannetta koskevassa avauksessani (on siirretty kansainvälisen politiikan saitille) käytettiin lukuisia sellaisia puheenvuoroja, että ne kirvoittivat muutaman tällaisenkin vastineen:


      >> Siis että mikä Keskusta?
      Kirjoittanut: Vanha Ankka 6.7.2006 klo 09.17

         Olin hetken ymmälläni mutta sitten tajusin, että Keskustapuolueen kantavat voimat ovat halunneet tässä keskustelussa tuoda esiin laajan ja syvällisen perehtyneisyytensä lähi-idän ja kaikkien muidenkin kaukaisten paikkojen historiaan, kulttuuriin, ja erityisesti nykypäivän tilanteeseen. Olen mykistynyt siitä tiedon määrästä, kirjoittajien luonteiden jaloudesta, teksteistä kuultavasta sivistyksestä ja suvaitsevaisuudesta.

      Nyt en enää ihmettele lainkaan Keskustan seuraavissa vaaleissa saamaa veret pysäyttävää vaalivoittoa! > Todella hyvin tiivistit!
      Kirjoittanut: JormaKKorhonen 6.7.2006 klo 09.52

         Olen täällä kohta kolme vuotta surffaillut, ja nähnyt keskustalaisuudesta niin paljon minulle aikaisemmin tuntematonta - käsittämätöntäkin - piirrettä, että usein olen ajatellut: tämän jälkeen minua ei yllätä enää mikään kepulaisuudessa. Mutta aina ne vain pystyvät yllättämään!

      Keskustan vaalivoittoon en kuitenkaan jaksa uskoa, sillä ei kai sittenkään kovin suuri osa Suomen kansasta liene ihan noin sivistynyttä, jaloa ja suvaitsevaa. > Väärin
      Kirjoittanut: oletettu 6.7.2006 klo 11.18

         Mistä tiedät, että ne olisivat keskustalaisia, joita linkeissä arvostallaan? Jotain natsihörhöjä ne ovat.

      Miksi pitäisi pyrkiä sinipunaan, kun tällä punamullalla menee sopuisasti ja hyviä tuloksia tulee? Paras jatkukoon seuraavienkin vaalien jälkeen.> Kyllä ne keskustalaisia ovat, tai...
      Kirjoittanut: JormaKKorhonen 6.7.2006 klo 11.32

         ...ainakin itsensä sellaisiksi lukevia, ja siis keskustan äänestäjiä.

      Tässä joku sitä haluaa todistaa:

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000352&posting=22000000017657836

      Keskustalaisuus on kyllä minusta hämmästyttävän monimuotoista. Mutta että osaksi sitä on näköjään tullut selvä antisemitismi ja natsismikin - se on minusta kovin outoa. Kun saman puolueen kannattajissa kuitenkin on paljon noissa asioissa ihan toista laitaa edustavia. Uskoisin ainakin lestadiolaisten pitävän tuossakin ketjussa esitettyjä näkemyksi hyvin tuomittavina.

      Toki muissakin puolueissa on monenlaista suuntausta, niin demareissa kuin kokoomuksessakin on vasemmistonsa ja oikeistonsa, jotka useimmissa asioissa menevät limittäin toistensa päälle, mutta kyllä noiden - ja muidenkin - puolueiden kannattajia yhdistää jokin selvemmin havaittava aatteellinen tai muu pyrkimys. Ja yhdenkään noiden puolueiden kannattajan en ole koskaan nähnyt esiintyvän ainakaan antisemiittinä.

      Mutta keskustassa lienee mahdollista moni sellainen asia, jota ei voi järjellä ymmärtää. Mikä on se tekijä, joka yhdistää esim. Timo Ristimäen ja Seppo Hietasen keskustalaisiksi? No, yhden tekijän tiedän, mutta jääköön sanomatta.

      • eivät natseja

        Natsismi oli kaupunkilaisten ja isompien kylien ihmisten sosiaalisia aatteita. Kepulaiset ovat olleet aina pesantteja - eli eipä juuri paljon. sellaisia korpityyppejä mitä sinäkin inhoat.

        Aatteena keskustalaisuutta et saa lokeroon kuten omia aivoituksiasi. Sekös harmittaa!


      • multaa...

        gin-tonikin sekaan voisi palauttaa sinun järkesi!


      • toisilla markkinameininki
        eivät natseja kirjoitti:

        Natsismi oli kaupunkilaisten ja isompien kylien ihmisten sosiaalisia aatteita. Kepulaiset ovat olleet aina pesantteja - eli eipä juuri paljon. sellaisia korpityyppejä mitä sinäkin inhoat.

        Aatteena keskustalaisuutta et saa lokeroon kuten omia aivoituksiasi. Sekös harmittaa!

        Keskustalaisilla on tapana olla niitä maan hiljaisia. Sitten kun vääryys on kohdannut, on keskusta avannut joukkovoimansa vääryyden korjaamiseen.

        kepulaiset eivät pyri valtaan vaan joutuvat valtaan kun vallanpitäjiksi ilmoittautuneet epäonnistuvat.

        näinhän kävi, kun holkerin ja liikasen hallitus teki toivottomat teot rahamarkkinoilla "Soroksen tapaisten rahamiesten" ohjeiden mukaan ja kansa joutui maksamaan. Ahon hallitus nosti Suomen lamasta ja hävisi seuraavat vaalit. miksikö? siksi, koska valta ei kiinnosta keskustaa samoin kuin sivu- tai kapinapuolueita.

        keskusta on maan hiljaisten puolue. mutta jos riittävän pitkään menee pieleen, keskustan taas pitää ottaa ohjakset.


      • JormaKKorhonen
        multaa... kirjoitti:

        gin-tonikin sekaan voisi palauttaa sinun järkesi!

        ...ihan hyppysellinen Lepikon torpan multaa juomani seassa riittäisi tekemään minusta sekopään, mutta hyppysellinen lepakon siipeä saattaisi saada minutkin uskomaan hyvän pahaksi ja päinvastoin kunnon kepulaiseen tapaan. Ja vähän kuivattua kärpässientä lisäksi, niin saattaisin alkaa nähdä ja kuulla myös Hagiksen punakoneita ja kasaarijuutalaisia!

        Lepakonsiipihän on muistaakseni Aku Ankassa esiintyvän noita Milla Magian käyttämiä voimanlähteitä ja kärpässientä käyttivät ennen myös Lapin noidat ja tulivat sillä lähes citykeskustalaiseen transsiin!


      • JormaKKorhonen
        toisilla markkinameininki kirjoitti:

        Keskustalaisilla on tapana olla niitä maan hiljaisia. Sitten kun vääryys on kohdannut, on keskusta avannut joukkovoimansa vääryyden korjaamiseen.

        kepulaiset eivät pyri valtaan vaan joutuvat valtaan kun vallanpitäjiksi ilmoittautuneet epäonnistuvat.

        näinhän kävi, kun holkerin ja liikasen hallitus teki toivottomat teot rahamarkkinoilla "Soroksen tapaisten rahamiesten" ohjeiden mukaan ja kansa joutui maksamaan. Ahon hallitus nosti Suomen lamasta ja hävisi seuraavat vaalit. miksikö? siksi, koska valta ei kiinnosta keskustaa samoin kuin sivu- tai kapinapuolueita.

        keskusta on maan hiljaisten puolue. mutta jos riittävän pitkään menee pieleen, keskustan taas pitää ottaa ohjakset.

        ..."keskusta on maan hiljaisten puolue". Onko sen edustaja Seppo Hietanen kenties tyypillisimpiä maan hiljaisia? Ja varsin lyhytsanainenhan myös Timo Ristimäki on. Eivätkä pidä turhaa ääntä itsestään ja puolueestaan liioin ne, jotka vain kainosti täällä huomauttelevat eräästä gallup-tuloksesta - ujouttaan vain siitä yhdestä, ja jättävät 23 muuta huomiotta.

        Ja kerran tai kaksi on tainnut joku myös kainosti todeta, että keskusta on paras.

        Toisin sanoen,

        Kesusta on parsa
        Se on paska, turska
        Se tuskas on, parka
        Kusta se on, sarka-p.
        Sepon kusta, rakas
        Surkea k-sontapas
        Paskantos ruskea
        Se K-rapa on kustas
        Se K:s on rapakusta
        Se K-parsa on kusta
        Se K on taskuparsa
        K, paskan rustoa se
        Rutsa-paska se K on
        Kuse sontas, parka
        Paskan surke taso
        Kas, sontapers auk


      • antikepu

        Keskustalaisuuden varjopuolet näyttää olevan tarttuvaa.

        Ennen tällä palstalla linkitti ja kopioi omiin kirjoituksiinsa yksin linkki-Timo, nyt JKK on omaksunut saman tyylin. Timo ei kykene omin sanoin asiaansa ilmaisemaan se on nähty, sinä olet siihen pystynyt, mutta nyt näyttää pahalta. Miten toisen kyvyttömyys voi noin tarttua?


      • JormaKKorhonen
        antikepu kirjoitti:

        Keskustalaisuuden varjopuolet näyttää olevan tarttuvaa.

        Ennen tällä palstalla linkitti ja kopioi omiin kirjoituksiinsa yksin linkki-Timo, nyt JKK on omaksunut saman tyylin. Timo ei kykene omin sanoin asiaansa ilmaisemaan se on nähty, sinä olet siihen pystynyt, mutta nyt näyttää pahalta. Miten toisen kyvyttömyys voi noin tarttua?

        ...eli helle on tehnyt tehtävänsä. Noin selvisin helpommalla, ja eiväthän nuo pitkiä olleet, enkä jättänyt niitä edes linkkien taakse, joten en sentään ala kilpailla Timon kanssa viestieni pituudessa.

        "Siteeraan usein itseäni. Se maustaa keskusteluani". (George Bernard Shaw)


      • on jo sanottu
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        ..."keskusta on maan hiljaisten puolue". Onko sen edustaja Seppo Hietanen kenties tyypillisimpiä maan hiljaisia? Ja varsin lyhytsanainenhan myös Timo Ristimäki on. Eivätkä pidä turhaa ääntä itsestään ja puolueestaan liioin ne, jotka vain kainosti täällä huomauttelevat eräästä gallup-tuloksesta - ujouttaan vain siitä yhdestä, ja jättävät 23 muuta huomiotta.

        Ja kerran tai kaksi on tainnut joku myös kainosti todeta, että keskusta on paras.

        Toisin sanoen,

        Kesusta on parsa
        Se on paska, turska
        Se tuskas on, parka
        Kusta se on, sarka-p.
        Sepon kusta, rakas
        Surkea k-sontapas
        Paskantos ruskea
        Se K-rapa on kustas
        Se K:s on rapakusta
        Se K-parsa on kusta
        Se K on taskuparsa
        K, paskan rustoa se
        Rutsa-paska se K on
        Kuse sontas, parka
        Paskan surke taso
        Kas, sontapers auk

        eikös tuo liene selvää, että hän ei edusta keskustaa millään tasolla. hmm.. ehkä omassa päässään. kuten sinäkin upseereiden käytöstapoja...hmm...


      • ole varovainen
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        ...eli helle on tehnyt tehtävänsä. Noin selvisin helpommalla, ja eiväthän nuo pitkiä olleet, enkä jättänyt niitä edes linkkien taakse, joten en sentään ala kilpailla Timon kanssa viestieni pituudessa.

        "Siteeraan usein itseäni. Se maustaa keskusteluani". (George Bernard Shaw)

        Kepulainen laiskuus se on siis sinuun tarttunutkin. Muistathan Annelin, tuon maamme pitkäaikaisimman naispääministerin. Hän kopio nettisivulleen salaisia asiakirjoja sanasta sanaan kun ei laiskuuttaan ja osaamattomuuttaan tehnyt niistä vaikkapa omasanaista yhteenvetoa.

        Timo on vastaava. Häneltä puuttuu kompetenssi tehdä omia analyysejä, siksi saamme lukea sanasta sanaan kopioituja googlauksia ameriikan hannukarpoilta ja muilta hihhuleilta.

        Ole siis varovainen, saatat muuttua salakavalasti kepulaiseksi, muista ajatella itse.


      • Otsikossa tyrmäävä toteamus
        on jo sanottu kirjoitti:

        eikös tuo liene selvää, että hän ei edusta keskustaa millään tasolla. hmm.. ehkä omassa päässään. kuten sinäkin upseereiden käytöstapoja...hmm...

        ... "edustushenkilöiden" välillä:


        " [keris] ei edusta keskustaa millään tasolla. hmm.. ehkä omassa päässään. kuten sinäkin upseereiden käytöstapoja "


      • JormaKKorhonen
        Otsikossa tyrmäävä toteamus kirjoitti:

        ... "edustushenkilöiden" välillä:


        " [keris] ei edusta keskustaa millään tasolla. hmm.. ehkä omassa päässään. kuten sinäkin upseereiden käytöstapoja "

        Ei minua kuitenkaan ole koskaan käytöstavoistani enempää kuin muustakaan moitittu niissä piireissä. Kiitetty kyllä on.

        Sinä taidat olettaa, että upseerit ovat kepulaisia? Saattaa heissä joku kepunkin kannattaja olla, ja tiedän, että kepulaisten maalaiskuntien valtuustoissa on istunut muutamia upseereita ja toimiupseereita sitoutumattomina myös keskustan riveissä, mutta huomattavasti enemmän kokoomuksen edustajina.

        Demareissa on ollut muutama tuntemani, yksi toimiupseeri aikoinaan mm. Kirkkonummen kunnnanvaltuuston puheenjohtajana - kuten toinen kokoomuksen riveissä ollut toimiupseeri evp myöhemmin. Ainakin yhden upseerin tiedän olleen erään kaupungin valtuustossa myös kristillisten riveissä ja ainakin yhden toimiupseerin erään toisen kaupungin valtuustossa ruotsalaisten edustajana.

        Mutta kaikki ammattisotilaat tai sellaisina olleetkin ovat itse asiassa varsin epäpoliittisia, kuten minäkin. Mutta kun he ovat omissa toimissaan saaneet myönteistä näkyvyyttä ja luottamusta - mm. juuri hyvän käytöksensä johdosta - kanssaihmisiltää, niin heistä hyvin moni on sitten antautunut myös yhteiskunnan palvelukseen, ja järjestelmämme mukaan silloin on täytynyt muodollisesti liittyä jotakin puoluetta edustavaan joukkoon.

        Minussa on puutteeni, mutta ihmettelen, jos joku on täällä näkevinään suuriakin puutteita nimenomaan käytöstavoissani. Siitä päättelen, että eräät lukevat ilmiselvän kepulaisuuden puutteeni käytöstapojeni puutteeksi. Ihmeellistä, sillä mielestäni päinvastaisesta korrelaatiosta täällä on hyvin selkeää näyttöä. Kuten esim. henkilöllä, joka on tuossa rinnastuksekseni asetettu.


      • Otsikossa vaatimuksia
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        Ei minua kuitenkaan ole koskaan käytöstavoistani enempää kuin muustakaan moitittu niissä piireissä. Kiitetty kyllä on.

        Sinä taidat olettaa, että upseerit ovat kepulaisia? Saattaa heissä joku kepunkin kannattaja olla, ja tiedän, että kepulaisten maalaiskuntien valtuustoissa on istunut muutamia upseereita ja toimiupseereita sitoutumattomina myös keskustan riveissä, mutta huomattavasti enemmän kokoomuksen edustajina.

        Demareissa on ollut muutama tuntemani, yksi toimiupseeri aikoinaan mm. Kirkkonummen kunnnanvaltuuston puheenjohtajana - kuten toinen kokoomuksen riveissä ollut toimiupseeri evp myöhemmin. Ainakin yhden upseerin tiedän olleen erään kaupungin valtuustossa myös kristillisten riveissä ja ainakin yhden toimiupseerin erään toisen kaupungin valtuustossa ruotsalaisten edustajana.

        Mutta kaikki ammattisotilaat tai sellaisina olleetkin ovat itse asiassa varsin epäpoliittisia, kuten minäkin. Mutta kun he ovat omissa toimissaan saaneet myönteistä näkyvyyttä ja luottamusta - mm. juuri hyvän käytöksensä johdosta - kanssaihmisiltää, niin heistä hyvin moni on sitten antautunut myös yhteiskunnan palvelukseen, ja järjestelmämme mukaan silloin on täytynyt muodollisesti liittyä jotakin puoluetta edustavaan joukkoon.

        Minussa on puutteeni, mutta ihmettelen, jos joku on täällä näkevinään suuriakin puutteita nimenomaan käytöstavoissani. Siitä päättelen, että eräät lukevat ilmiselvän kepulaisuuden puutteeni käytöstapojeni puutteeksi. Ihmeellistä, sillä mielestäni päinvastaisesta korrelaatiosta täällä on hyvin selkeää näyttöä. Kuten esim. henkilöllä, joka on tuossa rinnastuksekseni asetettu.

        Pinnalla kuri ja järjestys, alitajunnassa kusinen tunkio. Upseerin muotokuva?


      • JormaKKorhonen
        Otsikossa vaatimuksia kirjoitti:

        Pinnalla kuri ja järjestys, alitajunnassa kusinen tunkio. Upseerin muotokuva?

        Univormuja en enää edes omista kuin yhden, ja sitäkään en ole käyttänyt vuosiin edes sotilasjuhlissakaan, sattuneesta syystä. Minussa nimittäin on tapahtunut neljännesvuosisadan takaisten aktiiviaikojeni jälkeen paitsi henkistä, myös fyysistä kasvua. Noin 75 kilosta noin 85 kiloon.

        Pukeudun kyllä aina tilanteen mukaan korrektisti, kun siihen on sekä tietoa että varaa. Esim. viime päivät olen ollut hyvin kevyissä shortseissa ja t-paidassa, ulkoillessani jopa paidatta tai sellaisessa hihattomassa urheilupaidassa.

        Koetan toki huolehtia ulkonäöstänikin sen verran, että en olisi pelättinä kanssaihmisilleni, mutta sisimmästäni pidän suurempaakin huolta, sillä se on minusta tärkeämpää ja kiinnostaakin enemmän. Siksi luen paljon, etenkin historiaa, mutta myös hengellistä, filosofista, tieteellistä, sotilasammatillista ja romaanejakin, ja varsinkin runoutta. Sitä osaan paljon ulkoakin, ja jotakin olen myös täällä esitellyt. Etkö ole sattunut huomaamaan.

        Joten en ole ihan "kusinen tunkio" muussa katsannossa kuin eräiden kepulaisten likaisessa mielikuvituksessa. Vaikka olin lähes 20 vuotta suomalaisen talonpojan palveluksessa Valiolla, ei sielläkään tunkion haju minuun tarttunut, ja noita sotilaallisiksi turhuuksiksi katsomiasi puoliani siellä ymmärtääkseni pidettiin jopa hyvinä ominaisuuksinani.

        Joten kyllä minun muotokuvani upseerin muotokuvaksi sopii, sekä ulkoiselta että sisäiseltä olemukseltaan.


      • sitä tietenkään
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        Ei minua kuitenkaan ole koskaan käytöstavoistani enempää kuin muustakaan moitittu niissä piireissä. Kiitetty kyllä on.

        Sinä taidat olettaa, että upseerit ovat kepulaisia? Saattaa heissä joku kepunkin kannattaja olla, ja tiedän, että kepulaisten maalaiskuntien valtuustoissa on istunut muutamia upseereita ja toimiupseereita sitoutumattomina myös keskustan riveissä, mutta huomattavasti enemmän kokoomuksen edustajina.

        Demareissa on ollut muutama tuntemani, yksi toimiupseeri aikoinaan mm. Kirkkonummen kunnnanvaltuuston puheenjohtajana - kuten toinen kokoomuksen riveissä ollut toimiupseeri evp myöhemmin. Ainakin yhden upseerin tiedän olleen erään kaupungin valtuustossa myös kristillisten riveissä ja ainakin yhden toimiupseerin erään toisen kaupungin valtuustossa ruotsalaisten edustajana.

        Mutta kaikki ammattisotilaat tai sellaisina olleetkin ovat itse asiassa varsin epäpoliittisia, kuten minäkin. Mutta kun he ovat omissa toimissaan saaneet myönteistä näkyvyyttä ja luottamusta - mm. juuri hyvän käytöksensä johdosta - kanssaihmisiltää, niin heistä hyvin moni on sitten antautunut myös yhteiskunnan palvelukseen, ja järjestelmämme mukaan silloin on täytynyt muodollisesti liittyä jotakin puoluetta edustavaan joukkoon.

        Minussa on puutteeni, mutta ihmettelen, jos joku on täällä näkevinään suuriakin puutteita nimenomaan käytöstavoissani. Siitä päättelen, että eräät lukevat ilmiselvän kepulaisuuden puutteeni käytöstapojeni puutteeksi. Ihmeellistä, sillä mielestäni päinvastaisesta korrelaatiosta täällä on hyvin selkeää näyttöä. Kuten esim. henkilöllä, joka on tuossa rinnastuksekseni asetettu.

        huomaa,mutta kyllä tuollainen narsistisus on melko harvinaista upseeripiireissä. Lähes kaikki, jotka minä tunnen, ihastelevat upseereiden maltillisia ja viisaita analyysejä esimerkiksi televisossa erilaisissa kriisitilanteissa. Mutta ne upseerit ovat sinuata erittäin kaukana.


      • voimalla...
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        ...ihan hyppysellinen Lepikon torpan multaa juomani seassa riittäisi tekemään minusta sekopään, mutta hyppysellinen lepakon siipeä saattaisi saada minutkin uskomaan hyvän pahaksi ja päinvastoin kunnon kepulaiseen tapaan. Ja vähän kuivattua kärpässientä lisäksi, niin saattaisin alkaa nähdä ja kuulla myös Hagiksen punakoneita ja kasaarijuutalaisia!

        Lepakonsiipihän on muistaakseni Aku Ankassa esiintyvän noita Milla Magian käyttämiä voimanlähteitä ja kärpässientä käyttivät ennen myös Lapin noidat ja tulivat sillä lähes citykeskustalaiseen transsiin!

        viidennen kolonnan komanianpäällikkö pääsee Kekkosvastaiseen nirvanaan!


      • JormaKKorhonen
        sitä tietenkään kirjoitti:

        huomaa,mutta kyllä tuollainen narsistisus on melko harvinaista upseeripiireissä. Lähes kaikki, jotka minä tunnen, ihastelevat upseereiden maltillisia ja viisaita analyysejä esimerkiksi televisossa erilaisissa kriisitilanteissa. Mutta ne upseerit ovat sinuata erittäin kaukana.

        ...erilaisia asioita, asiantuntevasti ja tyylikkäästi, kuten upseerit aina.

        Minä analysoin täällä lähinnä kepua ja kepulaisia. Mitä vikaa muka minun analyyseissani on?


      • on kaksi vikaa
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        ...erilaisia asioita, asiantuntevasti ja tyylikkäästi, kuten upseerit aina.

        Minä analysoin täällä lähinnä kepua ja kepulaisia. Mitä vikaa muka minun analyyseissani on?

        1
        Se ei ole asiantunteva.

        2
        Puolet ajasta käytätä aina itsesi kehumiseen.


      • JormaKKorhonen
        on kaksi vikaa kirjoitti:

        1
        Se ei ole asiantunteva.

        2
        Puolet ajasta käytätä aina itsesi kehumiseen.

        1. Analyysini ovat hyvin asiantuntevia, ja asiantuntemukseni kasvaa koko ajan. Sinä osaltasi vahvistat sitä.

        2. En kehu itseäni, ainoastaan esittelen itseäni, jotta osaisitte kyllin arvostaa minua. Ja sitähän teette, sinä nytkin. Sillä totuushan on aina päinvastainen sille, mitä kepulainen todeksi sanoo! (eikö tämäkin analyysini kerro asiantuntemuksestani!)


      • siihen uskot,
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        1. Analyysini ovat hyvin asiantuntevia, ja asiantuntemukseni kasvaa koko ajan. Sinä osaltasi vahvistat sitä.

        2. En kehu itseäni, ainoastaan esittelen itseäni, jotta osaisitte kyllin arvostaa minua. Ja sitähän teette, sinä nytkin. Sillä totuushan on aina päinvastainen sille, mitä kepulainen todeksi sanoo! (eikö tämäkin analyysini kerro asiantuntemuksestani!)

        niin siitä vain. En minä halua kieltää sinulta noita vanhuutesi iloja. Et ole ollenkaan ainoa, joka on menettänyt arvostelukykynsä. Kyllä minä tämän terapian sinulla suon.


      • Emeritus
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        ..."keskusta on maan hiljaisten puolue". Onko sen edustaja Seppo Hietanen kenties tyypillisimpiä maan hiljaisia? Ja varsin lyhytsanainenhan myös Timo Ristimäki on. Eivätkä pidä turhaa ääntä itsestään ja puolueestaan liioin ne, jotka vain kainosti täällä huomauttelevat eräästä gallup-tuloksesta - ujouttaan vain siitä yhdestä, ja jättävät 23 muuta huomiotta.

        Ja kerran tai kaksi on tainnut joku myös kainosti todeta, että keskusta on paras.

        Toisin sanoen,

        Kesusta on parsa
        Se on paska, turska
        Se tuskas on, parka
        Kusta se on, sarka-p.
        Sepon kusta, rakas
        Surkea k-sontapas
        Paskantos ruskea
        Se K-rapa on kustas
        Se K:s on rapakusta
        Se K-parsa on kusta
        Se K on taskuparsa
        K, paskan rustoa se
        Rutsa-paska se K on
        Kuse sontas, parka
        Paskan surke taso
        Kas, sontapers auk

        Miksi et Korhonen hanki itsellesi elämää ja nauti siitä?


      • asiantuntijaupseereilla
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        1. Analyysini ovat hyvin asiantuntevia, ja asiantuntemukseni kasvaa koko ajan. Sinä osaltasi vahvistat sitä.

        2. En kehu itseäni, ainoastaan esittelen itseäni, jotta osaisitte kyllin arvostaa minua. Ja sitähän teette, sinä nytkin. Sillä totuushan on aina päinvastainen sille, mitä kepulainen todeksi sanoo! (eikö tämäkin analyysini kerro asiantuntemuksestani!)

        ei ole tuollaista "esittelytarvetta" ja silti heitä arvostetaan tai oikeastaan juuri siksi.


      • JormaKKorhonen
        Emeritus kirjoitti:

        Miksi et Korhonen hanki itsellesi elämää ja nauti siitä?

        >> Miksi et Korhonen hanki itsellesi elämää ja nauti siitä?


      • Jaba_43
        Emeritus kirjoitti:

        Miksi et Korhonen hanki itsellesi elämää ja nauti siitä?

        Noudata ensin itse omaa neuvoasi ennen kuin jakelet sitä muille.


      • Uusinen
        JormaKKorhonen kirjoitti:

        Ei minua kuitenkaan ole koskaan käytöstavoistani enempää kuin muustakaan moitittu niissä piireissä. Kiitetty kyllä on.

        Sinä taidat olettaa, että upseerit ovat kepulaisia? Saattaa heissä joku kepunkin kannattaja olla, ja tiedän, että kepulaisten maalaiskuntien valtuustoissa on istunut muutamia upseereita ja toimiupseereita sitoutumattomina myös keskustan riveissä, mutta huomattavasti enemmän kokoomuksen edustajina.

        Demareissa on ollut muutama tuntemani, yksi toimiupseeri aikoinaan mm. Kirkkonummen kunnnanvaltuuston puheenjohtajana - kuten toinen kokoomuksen riveissä ollut toimiupseeri evp myöhemmin. Ainakin yhden upseerin tiedän olleen erään kaupungin valtuustossa myös kristillisten riveissä ja ainakin yhden toimiupseerin erään toisen kaupungin valtuustossa ruotsalaisten edustajana.

        Mutta kaikki ammattisotilaat tai sellaisina olleetkin ovat itse asiassa varsin epäpoliittisia, kuten minäkin. Mutta kun he ovat omissa toimissaan saaneet myönteistä näkyvyyttä ja luottamusta - mm. juuri hyvän käytöksensä johdosta - kanssaihmisiltää, niin heistä hyvin moni on sitten antautunut myös yhteiskunnan palvelukseen, ja järjestelmämme mukaan silloin on täytynyt muodollisesti liittyä jotakin puoluetta edustavaan joukkoon.

        Minussa on puutteeni, mutta ihmettelen, jos joku on täällä näkevinään suuriakin puutteita nimenomaan käytöstavoissani. Siitä päättelen, että eräät lukevat ilmiselvän kepulaisuuden puutteeni käytöstapojeni puutteeksi. Ihmeellistä, sillä mielestäni päinvastaisesta korrelaatiosta täällä on hyvin selkeää näyttöä. Kuten esim. henkilöllä, joka on tuossa rinnastuksekseni asetettu.

        No jospa herra kapteeni lakkaisi hieman väärinkäyttämästä sotilasarvoaan Lähi-idän politiikkansa perusteluna.

        Tätä palstaa lukee paljon myös nuorempia upseereita, naisia jne., jotka eivät varmaan vakuutu herra kapteenin tyylistä.

        Myös toimiupseeri voi olla halutessaan herrasmies, vaikkei sitä varmaan aliupseerikoulussa tai päällystöopistossa edellytetty.


      • Uusinen
        Otsikossa vaatimuksia kirjoitti:

        Pinnalla kuri ja järjestys, alitajunnassa kusinen tunkio. Upseerin muotokuva?

        Armeija tarvitsee toimiakseen yksinkertaisia totuuksia, sellaisia, millä Harri Holkeri tuhosi ylipäällikköönsä uskoen EMU-politiikallaan Suomesta kymmeniätuhansia yrittäjäporvareita.

        Kokoomus asettui bolshevistisen politiikan välikappaleeksi ja vastuun siitä jätti kantamatta Knight of the British Empire, Sir Harri.


      • tapaan...
        Uusinen kirjoitti:

        Armeija tarvitsee toimiakseen yksinkertaisia totuuksia, sellaisia, millä Harri Holkeri tuhosi ylipäällikköönsä uskoen EMU-politiikallaan Suomesta kymmeniätuhansia yrittäjäporvareita.

        Kokoomus asettui bolshevistisen politiikan välikappaleeksi ja vastuun siitä jätti kantamatta Knight of the British Empire, Sir Harri.

        Monen muun maksansa murehduttaneen soltun tapaan Harrinkin kierre alkoi noista hulluista 80-luvun loppuvuosista.


    • otsikossa todellisuutta vas...

      !!!

      • Uusinen

        Se ei ole mikään vähäinen saavutus. Kokdem teki itsenäisistä palkansaajista kiinteistö- ja EMU-kuplalla velkaorjia. Merkittävä saavutus sekin.


    • täältäkin

      Keskustan nimi voisi olla: Suomen Musta Aukko (SMA) tai Suomen Keskeisin Musta Aukko (SKMA). Mielestäni molemmat kuvaisivat hyvin keskustalaisuutta.

    • JormaKKorhonen

      Anteeksi, Mielipidepankki, että olen melkein kaapannut avauksesi. Se ei ollut tarkoitukseni, mutta vastineeni sattui kai poikkeuksellisesti kiinnostamaan joitakin kepulaisia, jotka tarttuivat siihen.

      Nyt kuitenkin poistun, sillä ensiksi lähden vielä ulos, kun kaunis päivä yhä jatkuu, ja illaksi minulla on mielenkiintoista luettavaa.

      Mutta kun tuolla jossakin on ésitetty keskustalle nimiehdotukseksi mustaa aukkoa parissa eri variaatiossa, ja kun toisessa kohtaa on tullut esiin myös runousharrastukseni, niin sanon teille kaikille nyt näkemiin runollani, johon joskus kepu minut inspiroi. Tämä on ihan kokonaan omaa tuotantoani:



      OODI kesKUSTALLE (omaa tuotantoa)

      On ihmeen vetovoimainen kesKUSTA,
      se on kuin avaruuden aukko musta;
      olkootpa rahat työläisen tai herran,
      jos aukon valtapiiriin vain ne kerran
      joutuvat, ne menee, eivät palaa,
      vaan kyltymätön aukko lisää halaa!
      Ja kenet nielaisee tuo aukon nielu,
      pimeyteen vajoaa hän, ihmissielu!

      Mahtava avaruuden aukko musta
      ei silmin näy, mutt` näkyy tuo kesKUSTA
      näiltäkin palstoilta se kaikkialta
      näyttäen itseänsä suuremmalta.
      Mutt` millaisena! Onneksi tuo pitää
      sen nähdä, jonka päässä järki itää!
      Kuitenkin moni turvaa vain kesKUSTAAN.
      Aina on niitä, joiden silmään -----staan!

      • se sieltä...

        Minä jo vähän mietinkin että milloinkahan alkaa herrasmiesupseerilta taas kusi lentää.


      • voi hyvänen aika!
        se sieltä... kirjoitti:

        Minä jo vähän mietinkin että milloinkahan alkaa herrasmiesupseerilta taas kusi lentää.

        Suomen armeijasta näköjään saa arvosanat persettä nuolemalla.

        JormaK(ieli)Ruskea


      • Otsikossa vahvistus
        se sieltä... kirjoitti:

        Minä jo vähän mietinkin että milloinkahan alkaa herrasmiesupseerilta taas kusi lentää.

        (-;


      • Asiassa viittaus -
        voi hyvänen aika! kirjoitti:

        Suomen armeijasta näköjään saa arvosanat persettä nuolemalla.

        JormaK(ieli)Ruskea

        - siihen, että kepulaisella on herkässä kusi (ja vahvemmatkin eritteet). (-;


      • Otsikossa kauhistuneisuutta
        Otsikossa vahvistus kirjoitti:

        (-;

        ... mutta että vielä kepulaiseksi heittäytynyt. Kusen kyllä tiesin odottaa, mutta totisesti en kepulaisuutta.


    • MIES NIMEÄ

      Kyllä nimi on hyvä ja myös reuna-alueiden puolustus on tärkeä asia.
      Mielipidepankki haluaisi unohtaa vähemmistöt ja reuna-alueet ja se on sellaista politiikkaa joka vie ongelmiin ja kasvaviin eroihin ihmisten välillä.
      Meidän hyväosaisten on muutettava asennetta: ei kaikkea meille vaan myös peräkyliin kuuluu hyvinvointi.
      Oikea keskustalainen ajattelee kokonaisvaltaisesti.

    • Hapankorppux

      ja kokmdem reikäleivän reikä. Reunusta on parasta!

    • ihemetyttää ja ottaa

      päähän tuo kepun menestys. Mutta tällä hetkellä se näyttää olevan tosiasia, jota ei voi kiistää. Mutta johtuuko se nyt siitä, että Vanhanen paistattelee EU:n puheenjohtajamaan pääministerinä, vai johtuuko se puoluesihteeri Korhosesta. Ilkka pari päivää sitten epäili, että jälkimmäisestä. Kokoomuksen selvä nousu ja demarien tappio pitemmällä tähtäyksellä kuitenkin ilahduttavat.

      • ymmärtää

        ja että kokoomuksen menestys ilahduttaa...
        taitaa olla sinussakin annos tuota myrkyllistä sionismia, jota myös pahanlaatuiseksi itsekkyydeksi kutsutaan.


      • harvinaisen
        ymmärtää kirjoitti:

        ja että kokoomuksen menestys ilahduttaa...
        taitaa olla sinussakin annos tuota myrkyllistä sionismia, jota myös pahanlaatuiseksi itsekkyydeksi kutsutaan.

        oikeassa.


      • toivoa kun
        harvinaisen kirjoitti:

        oikeassa.

        myönnät asian.
        Saatat päästä vielä pitkälle.
        Onnea.


      • vanha mies enää
        toivoa kun kirjoitti:

        myönnät asian.
        Saatat päästä vielä pitkälle.
        Onnea.

        minnekään pääsemään. Ajattelen lähinnä lapsiani ja lapsenlapsiani. Uskoisin heidän selviävän parhaiten rehellisessä yhteiskunnassa, jossa itsekkyyskin myönnetään. Kaikissa yhteiskunnissahan se on mukana, vaikka muuta väitetään. Kaikista itsekkäimmät tapaavat olla köyhän asialla.


      • omaan piikkiin
        vanha mies enää kirjoitti:

        minnekään pääsemään. Ajattelen lähinnä lapsiani ja lapsenlapsiani. Uskoisin heidän selviävän parhaiten rehellisessä yhteiskunnassa, jossa itsekkyyskin myönnetään. Kaikissa yhteiskunnissahan se on mukana, vaikka muuta väitetään. Kaikista itsekkäimmät tapaavat olla köyhän asialla.

        pistä kaiken noi kaikkein itsekkäimmät
        eipä toi ollila tai liliuskaan kellekään mitää lahjota vaikka on nurkat väärällään fyrkkaa
        ne rsuukat ei tajuu et se on pohjaton kaivo ja et vasta toisten ajatteleminen johtaa pysyvään onneen ja kierre katkeaa


    • Jaba_43

      Tykkäsin viimeisestä vaihtoehdostasi, koska onhan keskusta keinunut jokaisessa asiakysymyksessa aina niin, ettei SDP vaan suutu.

      Matti Vanhanen on mielestäni kuitenkin aivan eri sarjaa kuin lentoemäntien nipistelijä Väyrynen, luuseri, itkupilli Aho ja itsensätuhoaja Jäätteenmäki, joka jumalauta kehtasi kesiustan puoluekokouksessakin kääntää takkinsa porvarihallituksen suuntaan, vaikka oli itse kontannut Lipposen - päävastustajansa - edessä vain kolme vuotta sitten.

      Keinulauta keskusta on, ellei Vanhanen pysy vallassa, sillä ei keskus talla ole ketään, jolla olisi mitään tajua siitä,miten asioita pitää hoitaa.

      Ilman Vanhasta keskusta olisi nyt ihan húkassa.

      Populistista opportunismia kepusta ei ilmeisesti kuitenkaan koskaan - siis minun jäljellä olevana elinaikanani - saa poiskitketyksi; sen verran pöllöjä kusipäitä kepun johtoa lähellä olevissa takapirujoukoissa aina riitttää.

      Reformilinja ja aitovierilinja taitavat olla konfliktissa?

    • Juuri näin!

      provosoiva avaus aikaansaa kunnon keskustelun, jossa jokaiselle tulee kamala hätä alkaa puolustaa omia sekä puolueen (kes-kusta) näkemyksiä!

      • Uusinen

        Suomen keskusta on siellä, missä Suomen Keskustakin on edelleen läsnä - "Kansallisen" (Euro-)Kokoomuksen ja "Suomen" (EU:n) sosialidemokraattisen puolueen hylkäämillä osilla Suomea.

        http://www.maanmittauslaitos.fi/Default.asp?site=1&ID=795&DocID=2877

        Jo maantieteellisesti voidaan osoittaa, etteivät kokdemit ole Suomen ytimessä ja heistä voidaan tämän vuoksi käyttää koalitiona nimeä: Suomen Syrjäänit. SS-politiikka sopisi muutoinkin hyvin uustannerilaiseen perinteeseen, mitä mm. entinen puheenjohtaja puhemies Paavo Lipponen onkin ollut elvyttämässä.


    • Uusinen

      Puheenjohtaja Paavo Väyrynen ehdotti puolueen nimeksi Svenska folkpartietin sekä keskiryhmien "yhteistyön" vuoksi Keskusta - Centern.

      Puoluekokous oli suomalaisemmilla linjoilla ja muutti nimeksi Suomen Keskusta (Centern i Finland).

      Nyt virkamiespuolue Kokoomuskin, josta Sailaksen-Viinasen EMU-politiikan aikana 1993-1994 hävitettiin viimeiset yrittäjäporvarit on huomannut olevansa "keskusta-oikeistolainen" puolue.

      Koskahan Kokoomus ryhtyy kunnioittamaan aineettomia oikeuksia sekä alkaa maksamaan Keskustalle lisenssimaksuja keskusta-oikeisto-nimen näyttämisestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe