Tuli löydettyä uusi kivi tutusta salmesta, siinä potkurista rispaantui joka lavasta semmoinen 2-4mm syvä alue n. 30-50 mm matkalta. viilasin metalliviilalla suoraksi ja ajoin pois kun varapotkuri makasi näköjään autotallin nurkassa.
Ihme kyllä ei resonoinut eikä vaikuttanut nopeuteen. Kyseessä siis vp 280 sp. ja alupotkuri. Kysymys kuuluu kannattaako tuommoisia korjauttaa ja löytyykö muualta potkureita kun Volvolta á 340 eur (sikahinta)
Ihme kyllä ei resonoinut eikä vaikuttanut nopeuteen. Kyseessä siis vp 280 sp. ja alupotkuri. Kysymys kuuluu kannattaako tuommoisia korjauttaa ja löytyykö muualta potkureita kun Volvolta á 340 eur (sikahinta)
Vastaukset 10
Vanhimmat
kannattaa korjata jos korjaus maksaa 50e ja jälki on kuin uusi potkuri. en tiedä mistä päin oot mutta raumalla on yksi todella hyvä korjaaja.
Tarvitset?
16x17 vasen
Löytyykö pk-seudulta potkurin korjaajia, ketä uskaltaa suositella
Laatutyötä kaikessa hitsustyössä.
kova b ensimmäisen sanan viimeisenä kirjaimena eli TOP-Boat
Älä nyt hyvä mies tai henkilö tuhlaa rahojasi uuteen potkuriin vaan käytä nekin rahat polttonesteisiin. Jos tosiaan muutama milli ilman että lavat taipunut, on lähtenyt tavaraa potkurista, ei kannata huoleestua. Viilaa kaikki lavat saman muotoisiksi, lähinnä tasapainon takia, ja jatkat ajoa. Muutama milli kärjestä on joitain prosentteja pinta-alasta, joten ei vaikuta mihinkään mitään normaalissa ajossa. Kilvan ajo erikseen. Hyviä helteitä.
us partsista hinta 219€, vanhan korjauksessa kannattaa olla tarkkana, olis hyvä jos saisi tasapainoitettua jossain, 16" alkaa olla sen verran iso että lapojen erimuotoisuus alkaa vaikuttaa tosin kun pienissä peräruuppareissa..
Kolautin aikanaan potkurin kiveen. Seurauksena oli vajaa neliösentin lovi, mikä näytti omaan silmään pahalta. Käytin potkurin nähtäväksi potkurikorjaajalle, joka oli sitä mieltä, että asialla ei ole mitään merkitystä, eikä vaadi paikkaa. Myös tasapainopenkissä kaikki oli ok. Kone oli 30heppanen. Jos lapa on vähänkin vääntynyt asia on toisin.
En tiedä millainen tapaus on kyseessä mutta tiedän lukuisia tapauksia,joissa on ajettu kiville,viilattu itse potkuri "ihan hyvän näkönenhän siitä tuli"-tyyliin ja tuloksena on lopulta akselin vääntyminen ja pahimmassa tapauksessa vaihteiston rikkoutuminen.
Pienikin poikkeama balanssista voi aiheuttaa paljon tuhoa jos asiaa ei korjata ajoissa. En suosittele ajamaan ennenkuin on varmuus siitä että mitään ei ole vääntynyt (tuhoja ei ole jo tullut tai tule jatkossa lisää ajamalla).