Siimes meni sanomaan, että terveydenhoitoa ei saa missään tapauksessa maksattaa yhteiskunnalla, toisin sanoen valtiolla. Mielestäni juuri valtion tulee ehdottomasti maksaa terveydenhoito. Nyt kerätään varoja erilaisten hyväntekeväisyys tempausten järjestämisillä. Toki, tämäkin on hyvä asia, mutta...mutta. Monesta muusta asiasta tulisi leikata varoja eikä senttiäkään terveydenhoidosta. Kulttuuri ei tarvitsisi varoja läheskään niin paljon kuin nyt. Esim. ooppera YÖK!
No huh...huh...huh
Matti
2134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tullaan päättämään gats neuvotteluissa, jossa päätetään, että kaikki yksityistetään, koulutusta myöten. Raha sitten priorisoi köyhemmät terveydenhuollosta pihalle, aivan kuten jenkkilässäkin, sellä on yli 41 miljoonaa vailla yksityistä sairasvakuutusta ja määrä on nousussa. Näin mennään vasemmistoliiton mukana ollessa hallituksessa.
Vasemmistoliitto onkin nykyään tukevasti demarien uimahousun povitaskussa jemmassa demarien tarvetta varten. Ei se aja muiden kuin itsensä asiaa. Jos jäsenistö valittaa, se vaihtaa sen.