Kemian valinnat, lääkis mielessä

Te jotka luitte kemiaa vuoden lääkis tähtäimenä, mitä kursseja valitsitte ja kuinka paljon jouduitte lukemaan "turhia" pakollisia?

Aloitan syksyllä Turussa kemialla(,jäin parin pisteen päähän lääkiksestä) ja tavoitteenani on valita hyödyllisimmät kurssit lääkiksen pääsykoetta ajatellen. Mitä siis valitsen ja mitä jätän pois?

Kiitos kaikista neuvoista!
51025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kemia on mielenkiintoisempaa voit enemmän auttaa ihmisiä kun opiskelet luonnontieteitä...Lääketiede kehittyy luonnontieteiden varjossa.

Äänestä
  • sinähän vastasit hienosti kysymykseeni...

    Äänestä

  • tuleva piltti kirjoitti:

    sinähän vastasit hienosti kysymykseeni...

    On varmaan enemmän kokemusta kuin tulevalla piltillä.

    Jos sinä oikeasti sinnä lääkikseen olisit halunnut niin olisit jo sisällä.

    Äänestä

Aika monet kemialla opiskelevat aikovat hakea lääkikseen. Sitten sinne mahtuu aina sellaisia katkeria wannabe-lääkisläisiä, jotka yrittävät hamaan hautaan asti. Minun ajoistani systeemi on varmaan muuttunut, mutta varo tulevasi katkeraksi. Seura voi myös tehdä kaltaisekseen. En koskaan pitänyt erityisesti pelkästä kemiasta.

Äänestä

Mitkään kurssithan ei yliopistossa ole pakollisia, otat vaan niitä jotka tunnet hyödylliseks (opinto-oppaissahan lukee kurssisisällöt). Itse luin biokemiaa, kemian ekoja kursseja (epäorgaanista kemiaa voi hyvinki jättää lukematta koska sitä ei galessa kuitenkaan ole..). Kemiasta appro niin alkaa olla varmaan aika lailla lääkiksen suhteen hallussa. Ja tietysti kannattaa sitä fysiikkaakin valita, ettei pääse unohtumaan ja pysyy laskurutiini yllä :). Tsemppiä, ja tosissaan kemmalla on paljon katkeroituneita wannabelääkäreitä :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuleva piltti kirjoitti:

Te jotka luitte kemiaa vuoden lääkis tähtäimenä, mitä kursseja valitsitte ja kuinka paljon jouduitte lukemaan "turhia" pakollisia?

Aloitan syksyllä Turussa kemialla(,jäin parin pisteen päähän lääkiksestä) ja tavoitteenani on valita hyödyllisimmät kurssit lääkiksen pääsykoetta ajatellen. Mitä siis valitsen ja mitä jätän pois?

Kiitos kaikista neuvoista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu