Mitä verotietoja yksityishenkilöistä saa verotoimistosta? Näkeekö kuka tahansa siis henkilötunnukseni ja työpaikkani tiedoista?
Verotiedot
Mitä?
42150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kumpaakaan ei näy. Näkyy nimi, muistaakseni syntymäaika, verotettavan tulon määrä kunnallis- ja valtionverotuksessa, veronalainen pääomatulo, verotettavan varallisuuden määrä, maksuunpantujen verojen määrä ja palautuksen tai jäännösveron määrä. Muistaakseni nämä näkyvät.
Jos olet töissä verotoimistossa, näet koneeltasi henkilötunnuksen ja missä olet töissä. Näet sieltä myös mahdolliset sairaudet, jos olet ne ilmoittanut. Samoin näkyy verotettava tulo, pääomatulo, varallisuus jne.
Kuka tahansa ei pääse kaikkia noita tietoja tietenkään lukemaan, mutta riittää sekin että yksi verovirkailija kertoo ne eteenpäin.
Asian pitäisi olla niin, ettei kukaan pääsisi lukemaan kenenkään tietoja. Kaikkien tietojen pitäisi olla luottamuksellisia. Samoin verotoimiston työntekijöiden käytössä ei pitäisi olla näkyvillä kaikkia tietoja. Näin vähentäisimme väärinkäytöksiä.
Lähetä tekstiviesti numeroon 16400:
vero etunimi sukunimi kotikunta
Paluu viestinä saat henkilön verotustiedot 2004. Palvelu ei tosin toimi täydellisesti, en ole saanut kaikkien hakemieni ihmisten verotietoja.
Juuri tällaiset palvelut pitäisi lailla kieltää.