BMW ja Venäjä

Haluaisin kuulla kokemuksia miten Venäjällä kootut BMW:t ovat toimineet ja millainen on laatu.

Ai niin. Joku siellä jo krjoittaa, että suomeen tuotavat BMW:t tuodaan saksasta. Heh! Kummastakohan paikasta halvempi tuoda autot maahan. Made in Germany kylkeen ja autoon. Se on siinä. Toinen juttu, meinaatteko, että Venäjä vetää bemareita niin paljon, että sinne kannattai perustaa oikein tehdas. Ei, siellä tehtävät tulevat suomeen ja mm. kiinaan.

Onko laatu kunnossa? Parempi, kuin turkkilaisten saksassa kasaamat?
131872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

maailmanlaajuisesti ongelma onkin aika kinkkinen.
nimittäin. on siinä metallin (metalurginen tissos) kestossa toivomisen varaa ( -)(arg, vs, a==).
Älä osta.

Äänestä

Eikös tämä sitten tulisi pätemään kaikkiin autoihin, lukuunottamatta ruotsalaisia ja venäläisiä autoja? Kylkeen vaan Made in (Saksa, Japani jne.), mutta todellisuudessahan kaikki tehdään Venäjällä, koska se tulee halvemmaksi?

Jaa-a, paha mennä sanomaan, kun en tiedä. Sinulla kuitenkin on luultavasti jonkinsortin dataa tämän informaation perusteeksi?

Niin, ja olkoot vain minun autoni tehty Venäjällä, hienosti on toiminut pitkän aikaa, joten eipä ole mitään katkeruuksia.

Äänestä

joka antaa tiedot tuotteiden valmistuspaikoista mm. www-sivuillaan. Asiaton provokirjoitus jääköön omaan arvoonsa.

Äänestä

Provossa lukemattomia yleisesti vääriä väitteitä.

Missä fakta = BMW Suomeen Venäjältä ? Aina paranee BMW Venäjältä Kiinaan. Luoja maassa on vallassa kommunistinen puolue ja tasan ei toimita näin.

Vai Turkkilaiset autotehtaiden kokoonpanolinjoilla enemmistönä. Salli nauraa.

Varmasti Uudessakinkaupungissa vaikka romanit ja somalit pääasialliset kasaajat ?

Oletko muutun kuullut koskaan sanaa TULLI. Aikamoinen mahti omalta osaltaan miksi autoja kasataan "oudoissa" maissa.

Volvojakin on koottu Belgiassa ja tuotu Suomeen. Olen itse nähnyt laatan Made in Belgium 740 mallissa. Se siitä Ruotsalaisuudesta.

Tai vaikka meidän oma "Saksalainen" Porschemme Uudestakaupungista.

Äänestä
  • Niin tuleeko BMW:t Suomeen Kaliningradin tehtaalta vai Saksasta? Tietääkö kukaan? Kaliningradista on ainakin lyhyempi matka...

    Äänestä

  • =SSSR= kirjoitti:

    Niin tuleeko BMW:t Suomeen Kaliningradin tehtaalta vai Saksasta? Tietääkö kukaan? Kaliningradista on ainakin lyhyempi matka...

    Yksi hyvä syy on jo se, että olemme EU:ssa...

    VIN-koodin perusteellakin selviää valmistusmaa.

    Saksassa tehdyissä valmistenron eka kirjain on W

    Äänestä

tuskin laatu enää valmistusmaan mukaan voi paljoa huonontua, senverran pohjamudissa mennään koko konstruktioiden kanssa muutenkin.

Äänestä
  • Kai sulla on joku tarve menestyä, ilman omaa osaamista?

    Äänestä

  • BMW Power kirjoitti:

    Kai sulla on joku tarve menestyä, ilman omaa osaamista?

    kaverihan toimii kuin tojo.... varasta hyväksi havaitun innovaation! HEHEHEHEHE

    Äänestä

On muuten tietotaitoakin. mm. avaruusmatkailu....

Äänestä

Uskomatonta paskaa. Miksi BMW toisi Venäjällä tehdyt autot Suomeen ja maksaisi tullit? Tulisi aika kalliiksi matalammista tuotantokustannuksista huolimatta. Tästä syystä japanilaisetkin suuntaavat tuotantonsa Eurooppaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Deutchrys kirjoitti:

Haluaisin kuulla kokemuksia miten Venäjällä kootut BMW:t ovat toimineet ja millainen on laatu.

Ai niin. Joku siellä jo krjoittaa, että suomeen tuotavat BMW:t tuodaan saksasta. Heh! Kummastakohan paikasta halvempi tuoda autot maahan. Made in Germany kylkeen ja autoon. Se on siinä. Toinen juttu, meinaatteko, että Venäjä vetää bemareita niin paljon, että sinne kannattai perustaa oikein tehdas. Ei, siellä tehtävät tulevat suomeen ja mm. kiinaan.

Onko laatu kunnossa? Parempi, kuin turkkilaisten saksassa kasaamat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu