Eli 14-v tammuska,3 kertaa jo varsonut. Asunut meillä lähes koko ikänsä,omassa tallissa. Terve tamma kyseessä,ei myöskään jalka,selkä tai muita ongelmia. Nyt pitäsi uutta kotia alkaa etsiä,vai olisiko teurastamo paras tähän?? Kun pelkään miten reagoi uuteen kotiin ja en haluaisi laittaa kiertoon. En kyllä haluaisi sen päiviäkään vielä päättää,rakas polle on,ja virkeä eikä elämäänsä väsynyt. En halua myöskään että kärsii kierrossa. Joko tai. Tämä on hankala tilanne,kuten huomaatte. Mutta ehkä ulkopuolisen silmissä selkeämpi. Tietystihän hevosesta saisi elävänä paremman hinnan,mutta rahasta ei ole kysymys. Ja jos hevosesta haluatte tietää niin se on estetaustainen pv. Yhteistyöhaluinen tamma, maastossa tosin saattaa vähän kenkkuilla. Ei kuitenkaan todellakaan mikään ongelmahevonen,kiltti ja tottelevainen kuin mikä.
Noniin,ja nyt teidän mielipiteitänne,kiitoos...
Noniin,ja nyt teidän mielipiteitänne,kiitoos...
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tosiaan tuo on vaikea kysymys, mutta mielestäni tuollaiselle hevoselle tulee ainakin yrittää löytää uusi hyvä ja hevoseen sen loppuelämäksi sitoutuva omistaja. Jos hyvää uutta omistajaa ei löydy niin lopettaminen on silloin paras ratkaisu.
vuosi sitten olin samoissa vaihto ehdoissa(10v lv tamma) löysin hyvän kodin meitin pollelle omasta mielestäni, mut nyt heppa vaihtaa omistajaa useemmin kuin minä sukkia! joten lopetusta suosittelen
Siin ostossa oli vaan semmonen ehto, et jos tää miun kaveri ei enää haluis pitää sitä hevosta ni sitä ei saa myydä eteenpäin. Ainoa vaihtoehto olis sitten lopetus. Mites ois tommonen ehto siihen myyntikirjaan tms? Hevonen ei joutuis ainakaan kiertoon.
Miksi terve hevonen pitäisi lopettaa ilman kunnollista syytä. Ajatelkaa jos itse olisitte se hevonen!! EI TEURASTAMOLLE!!!
Hevonen parhaassa iässä. Siitä saa joku tätiratsastelia oikein mainion harrastekaverin. Kyllä niitä ihmisiä löytyy, ketkä etsivät vain hevosta hellittäväksi, taluteltavaksi ja silleen. Mutta kyllä tuo sun heppas kuulostaa vielä täysin käyttö kelpoiselta vähän rankempaankin menoon. Jos myynnillä ei ole kiirettä, voi hyvää kotia oikein vaalimalla vaalia ja etsimällä etsiä. Ei ostajan tarvitse olla ensimmäinen. Pistä vaan myyntiin hyvä koti hintaa tärkeämpi periaatteella.
Kiitoksia kaikille vastanneille! :) Myyntiin varmaan tammuska meneepi,mutta katson että kiertoon ei joudu!
Laita paperiin etuosto-oikeus vai mikä se on niitä tehdään koirillekin.Siloin tietää missä mennään ja hyvä hinta.Itse ostimme aikoinaan 15v. ruunan oli 24 vuotiaaksi.
...Että myyntiin! Ei se musta vanha ole, elin kelpoinen/kelposeslat vaikutti! Ei se vielä luutarhaan kaipaa!
täytyykö tämmöistä edes miettiä?! Hyvä ihminen mitä päässäsi oikein liikkuu? Oikeesti en tiedä mitä vielä sanoisin, koska kuulostaa aika oudolta ja niin uskomattoman tyhmältä..
ok?
Lisää myyntiehtoihin etuosto-oikeus, jolloin sinulla on mahdollisuus ostaa hevosesi takaisin, mikäli uusi omistaja päättää luopua hevosesta (eli siis tuon uuden omistajan on ensimmäisenä tarjottava hevosta takaisin sinulle, jos hän haluaa pistää se myyntiin). Ja kannattaa muutenkin valita uusi ostaja tarkkaan, että saa hepalleen parhaan mahdollisen uuden kodin!
juuri näin, loistavaa että oot miettinyt juuri sitäkin että mitä jos joutuu kiertoon / miten reagoi uuteen kotiin jne!
mieti vaan, molemmat hyviä vaihtoehtoja, ensin vois tietty yrittää etsii hyvää kotia ja jos ei meinaa löytyä ni sit päästää pois (:
nii jos ei nyt heti omistajaa löydy niin teuraaks vuaan. että on viksuu porukkaa, ja kaikilla taas moraali huipussaan. Tää on niin naurettavaa..
hevoset tottuu kyllä uusiin omistajiin, polles kun lähtee uuteen kotiin niin on unohtanu sut jo 5 min päästä. ainoastaan kavereitaan (hevosia) voi hirnuskella, mutta..
Älä nyt herranen aika laita vielä noin hyvässä iässä olevaa, tervettä hevosta teuraaksi. Etit sille huolellisesti hyvän kodin.
Hevosen parastahan tässä ajatellaan.No kummankohan hevonen valitsisi?! Alhaisen tavan kuolla teurastamolla,kuin jatkaa elämää vielä monia vuosia,..aivot peliin!
tuota alhainen kuolema teurastamolla? Kuolema on nopea, se ei aiheuta hevoselle stressiä. joissakin tapauksissa teurastamo on parempi vaihtoehto kuin eteenpäin myynti. aikoinaan talliltamme myytiin hevonen eteenpäin. Ei tottunut uusiin ihmisiin, oli ahdistunut ja masentunut -> sitä koulutettiin kovaa koska yhteistyöhalua ei ollut. Kun siitä saimme tietää ja olimme sitä takaisin ostamassa, hevonen oli jo päästään sekaisin, ja se oli pakko lopettaa.
Joskus hevoset tottuvat uuteen kotiin, joskus eivät. Sinä tunnet hevosesi parhaiten, jos luulet että uusi koti voisi vielä hevoselle onnistua, yritä :)
Mutta tee niin itse parhaaksi näet!
Aurinkoista kesää kaikille!
terveisin Minna ja sh-ori Vilske
Voithan myydessä lisätä kauppakirjaan ehdon, että ei saa laittaa kiertoon. Niin minä tein myydessäni ruunani. Polle asui lopun elämäänsä hyvässä kodissa ja sain käydä myös heppaa tervehtimässä. Jos joku haluaa pollen tosissaan, niin suostuu kyllä. Onnea.
minullakin terve 8-vuotias,monttuun pitää vissiin laittaa kun mistään ei meinaa löytyä mukavaa ja huolehtivaista kotia tälle ruunalle.
Ruuna on kiltti kuin mikä ja ongelmaton.
En laittaisi ratsuasi teuraaksi! Hevosesi on terve ja toimii harrasteratsuna OK, luulisi sille ottajia (ostajia) löytyvän. Hevosella aktiivista elinaikaa odotettavissa kuitenkin vielä lähemmäs 10v. Hevosesi voi kokea hyviä hetkiä myös jonkun toisen vastuullisen hevosihmisen kaverina. Tietty on vaikea luopua ystävästä ja ennenkaikkea myöntää, että heppasi voi elellä tyytyväisenä muuallakin. Nyt ei ole aika itsekkyydelle vaan mielestäni hevosen edun mukaista on myydä se hyvään kotiin, jossa se voi viettää eläkepäiviään ja kenties opettaa vielä toisenkin innokkaan heppailijan hevosten maailmaan ja sen saloihin.
Kuules heppailija73, tässä ei ole todellakaan itsekkyydestä kyse. Hevonen, joka on koko elämänsä asunut yhdellä tallilla voi saada hirveän stressin vieraassa paikassa/kiertoon joutuessaan. Hevosen parasta ajatellen, onko sen parempi kärsiä kierrossa kuin kuolla? Kysynpä suoraan.
Kiitos vastauksista. Voin iloksenne ilmoittaa, että hevonen on saanut uuden kodin vastuulliselta henkilöltä. Teimme kirjallisen sopimuksen, että hän ei myy hevosta eteenpäin ja jos hänen on se pakko myydä, niin hän tarjoaa sitä minulle takaisin.
Kiitos kaikista (asiallisista) vastauksistanne!