Turbohiivaa mistä!

saatava!

Mistä ihmeestä saa turbohiivaa?

15

5009

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dilja

      ,,,

      • mutta

        saako mistään elintarvike liikeestä, alkosta en vihti hakia


      • tahansa
        mutta kirjoitti:

        saako mistään elintarvike liikeestä, alkosta en vihti hakia

        Tampereella saa mistä kaupasta tahansa.


      • suomipoju24
        tahansa kirjoitti:

        Tampereella saa mistä kaupasta tahansa.

        Ei taida löytyä turbohiivaa alkosta edes Tampereella.


      • vinQmaster
        suomipoju24 kirjoitti:

        Ei taida löytyä turbohiivaa alkosta edes Tampereella.

        Kajaanista ainakin löytyy keskustan ässästä!


    • jepursio

      Kyllä sitä, tai mitä muuta tahansa pikahiivaa, saa lähes jokaisesta elintarvikekaupasta, se on yleensä kotikaljojen ja urheilujuomatiivisteiden lähellä.

      • viimeinen mohikaani

        tampere hervanta ei mistään. Atala prisma ja citymarket löytyy


    • Marko-kokki Nokialta

      Niin mitähän se "turbohiiva" nyt sitten tarkoittaa? Aloittaessani nää viinihommat vuonna 1993 se tarkoitti "jopa 11 prosentin a-pitoisuutta!" Mitä se nyt tarkoittaa? Mahdollisimman nopeaa käymistä vai mahdollisimman suurta sokerimäärää eli suurta alkoholiprosenttia? Aivan käypiä 6 kiloo sokeria polttavia hiivoja löytyy ihan jokasesta vähänkin isommasta marketista. 8 kilon hiivoja jotka taas ei oo niin nopeita mutta antavat paljon prosentteja ostin muistaakseni aikoinaan Honkkarista. Näitä uusimpia 10 sokerikilon hiivoja ei vielä ole kai kauppoihin liiemmälti tullut mutta sellaisen ostin kesällä Prahasta ja alkoholimittari näytti 20,6 % eli ihan riittävästi kotiviinille.

      Laitoin muuten viikko sitten jouluviinin tulelle, 2 punkkupakkausta, 1 valkkari, 1 ltr appelmehua, 2 ltr marja-aronioita pensaista ja 2 pkt glögimausteita. Kokonaismäärä 38 litraa keskihiivalla, todennäköinen prosentti n. 16. Varmasti hyvää.

    • just just

      Hohoo :D tollast 10 kilon sokerin polttaja hiiva olis kiva saada.

    • Miukumauku123

      Kaupasta!! xD

    • hirbotuuva

      Tokmanni ainakin myy kuten myös Hamsteri. Tavarataloissakin on. Onkohan ollut kova kysyntä kun on kaikki mennyt. Turbohiivassa ei ole mitään erikoista sillä ainoa ero tavalliseen viinihiivaan on määrä.

    • teeitsesäästät
      • vitunvänkyrä

        tapa ittes


    • Kimbo

      Tokmanni

      • sdg

        Tokmanne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      261
      9368
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      317
      6544
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1534
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1185
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      993
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      42
      841
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe