17 Minä yllytän heidän kimppuunsa meedialaiset,
jotka eivät hopeaa huolieivätkä kultaa kumarra.Heidän jousensa kaatavat nuorukaiset.
Kohdun hedelmää he eivät sääli,eivät armahda lasta. Jesajan kirja 13 17-19.
Ei armahda.
1
131
Vastaukset
on vihollinen - itse paholainen.
Näin armoton on ihminen tuon paholaisen käytössä.
Tällaisten kynsiin joutuvat ne, joille ei Jumalan apu lopultakaan kelpaa.
Jumala on kärsivällinen.
Hän kutsuu.
Hän odottaa ihmistä parannukseen -
odottaa, että tämä kääntyisi vihdoin hänen puoleensa.
Jeesus itki, kun hän katseli Jerusalemin kaupunkia ratsastaessaan Öljymäen rinnettä. 'Kunpa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mitä sinun rauhaasi sopii, mutta nyt se on sinun silmiltäsi peitetty'.
Mitä Jeesus tarkoitti?
Juuri sitä hirvittävää tuhoa ja kärsimystä, jonka hän tiesi pian olevan tulossa tälle kaupungille ja sen asukkaille heidän katumattomuutensa tähden.
Jos he olisivat tunteneet etsikkoaikansa - kuulleet Johannes Kastajan ja Jeesuksen kehoitusta 'tehkää parannus' - olisivat he myöskin säästyneet tuholta.
Miten suhtaudumme omassa elämässämme Elävän Jumalan kutsuun -
Se on aina elämän ja kuoleman kysymys joka ainoan ihmisen kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482