Jos otan autolainan pankista, myönnetäänkö se koko auton hinnalle? Vai pitääkö auton käsiraha olla ns. omasta takaa? Eli jos olen ostamassa esim. 10 000 euron autoa, haenko lainalupausta koko summalle?
Korkoja seuranneet, missä korot suurinpiirtein pyörivät pankkien autolainoissa? Vai kannattaisiko ottaa autoliikkeen rahoitussopimus?
Ekaa kertaa asialla =) Kiitos vastauksista!
Autolaina pankista
5
1344
Vastaukset
- Frank
Kannattaa seurailla lehdistä autoliikkeiden omia rahoitustarjouksia. Ne ovat kilpailukykyisiä pankkilainan kanssa, usein halvempiakin. Nyt luin lehdestä, kun joku autoliike kauppasi autolainaa 1% korolla ja 1% käsirahalla, ei paha. Tosin kuukausierä taisi olla 10000€ lainalle 500-600€, ei sekään paha jos ei ole muuta lainaa. MUTTA: korkoprosentteja ei tule liikaa seurata, pitää osata arvioida paljonko laina tulee sinulle maksamaan. Autolliikkeiden lainanperustamiskulut ja kuukausimaksut tekevät jo melkoisen laskun parinkin vuoden aikana, vaikka itse korkoprosentti olisi pieni.
- edullistakin
Jotkut autoliikkeet todella tarjoavat auton rahoitusta alhaisella korolla ja ILMAN SIVUKULUJAKIN. Joissakin liikkeissä perivät lainan perustamiskuluja ja jokaisesta maksuerästä tilinhoitomaksua aika paljon. Liikkeen on ilmoitettava prosentteina lainan hoidon kokonaiskulut asiakkaalle, joten niitä on helppo verrata.
Ainakin Autokeskuksella ja Delta-autolla on edullinen rahoitus, jopa 1 %.
Jos pankista hakee auton ostoon lainaa, täytyy olla vakuudet tai takaajat. Lainaa saa hakemansa määrän, kun vain vakuudet ovat kunnossa. - vaan
edullistakin kirjoitti:
Jotkut autoliikkeet todella tarjoavat auton rahoitusta alhaisella korolla ja ILMAN SIVUKULUJAKIN. Joissakin liikkeissä perivät lainan perustamiskuluja ja jokaisesta maksuerästä tilinhoitomaksua aika paljon. Liikkeen on ilmoitettava prosentteina lainan hoidon kokonaiskulut asiakkaalle, joten niitä on helppo verrata.
Ainakin Autokeskuksella ja Delta-autolla on edullinen rahoitus, jopa 1 %.
Jos pankista hakee auton ostoon lainaa, täytyy olla vakuudet tai takaajat. Lainaa saa hakemansa määrän, kun vain vakuudet ovat kunnossa.Kato vaan että se auto ei ole ns ylihintanen. Se on sama säästääkö rahotuskustannuksissa jos auton maksaa pari tonnia pitkäksi :)
- lainaa
mielestäni kannattaa ottaa pankista,vaikka tarvitsee takaajan tai panttauksen.saat auton heti omiin nimiin liikkeestä kun maksat heti,ei tarvi kalliita kaskoja jonka muuten rahoitusliike vaatisi ei 10000 tonnin autoon kannata ottaa mitään kaskoa.pankin koron pystyt neuvottelemaan kun et ota mitään käyttöluottoa vaan normaali lainan kiinteä kk maksu eikä mitään käsiraa..itellä korko 4%
- kelpaa
Auto ei kelpaa useimmille pankeille vakuudeksi. Jotta saat autoa varten lainaa pankista, täytyy siis vakuudeksi tarjota jotakin muuta realivakuutta (esim. kiinnitystä asuntoon). Tällä tavalla korko muodostuu kohtuulliseksi, todellinen vuosikorko matalammaksi (vaikka korko-% olisiki vähän autoliikettä korkeampi, mutta niistä lainoista, jotka ovat tosiasiassa rahoitusyhtiöitten myöntämiä, peritään kuukausittain korkeita laskutus ym. palkkioita, jotka nostavat todellista vuosikorkoa).
Mikäli vakuutta ei ole tarjolla vaan täytyy turvautua takaukseen, saattaa pankin marginaalikin tästä nousta - eli laina ei välttämättä enää olekaan rahoitusyhtiölainaa halvempaa.
Mene siis ja kysy, paristakin pankista ja vertaa näitä autoliikkeitten tarjoukseen - ja muista verrata keskenään todellisia vuosikorkoja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211300
- 113971
Työttömät risusavottaan
Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus289722- 16696
- 42690
- 59617
- 61533
Väsynyt odottamiseesi, M.
Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym38525Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!
"Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on203519- 37517